780640903.png
05.06.2012

2160 gimnazjalistów złożyło podania o przyjęcie do szkół ponadgimnazjalnych

Rekrutacja w krośnieńskich szkołach ponadgimnazjalnych już  po raz piąty prowadzona  przy pomocy systemu elektronicznego, co znacznie ułatwia  procedurę naboru i czyni ją transparentną dla wszystkich kandydatów.

 

 Kandydat w każdej chwili może sprawdzić zainteresowanie „swoimi” oddziałami, może śledzić losy podania, a w końcowym etapie sprawdzić w internecie oddział i szkołę do której został zakwalifikowany. Elektroniczna forma rekrutacji  jest  szczególnie ważna dla kandydatów spoza Krosna, którzy stanowią znaczącą większość w szkołach ponadgimnazjalnych.
W tym roku do szkół pierwszego wyboru, złożono 2160 podań (mimo postępującego niżu demograficznego  podań jest tylko o 2 mniej niż przed rokiem). Najwięcej gimnazjalistów jako szkołę pierwszego wyboru wskazało  liceum ogólnokształcące.

Wybory gimnazjalistów  

•    licea  ogólnokształcące                                    -  1120 podań
•    technika                                                              -    851 podań
•    zasadnicze  szkoły zawodowe                       -   189  podań

 
Po raz pierwszy od wielu lat  zmniejszyła się liczba podań składanych do  liceów ogólnokształcących - w liceach chce się uczyć o 55 osób mniej niż przed rokiem.
Technika stają się szkołami pozytywnego wyboru, w niektórych zawodach odczuwalna jest tendencja wzrostowa liczby składanych podań  – jako szkołę pierwszego wyboru technikum wskazało o 86 gimnazjalistów więcej niż przed rokiem, ale są też zawody do których nie zgłosił się żaden kandydat. Największym zainteresowaniem cieszy się  klasa w zawodzie technik wiertnik w Technikum Nr 4 im. I. Łukasiewicza, gdzie podania złożyło aż 138 kandydatów (ponad 15% wszystkich kandydatów do techników).  Uwzględniając zainteresowania kandydatów  oraz możliwości organizacyjne i kadrowe szkoły liczba miejsc została dwukrotnie zwiększona, co nie zaspokoi jednak wszystkich chętnych do tego zawodu.
W dalszym ciągu dużym zainteresowaniem gimnazjalistów cieszą się: mechanik pojazdów samochodowych, technik budownictwa, informatyk i ekonomista.
Na tym etapie rekrutacji stosunkowo małym zainteresowaniem cieszą się zasadnicze szkoły zawodowe, do których podania złożyło o 33 osoby mniej niż rok temu.  
Aby utrzymać kształcenie w  zawodach mniej popularnych  w Krośnie  tworzone  są oddziały dwuzawodowe, a w zasadniczej szkole zawodowej w oddziale wielozawodowym będzie można przygotować się do zdobycia kwalifikacji w zawodach unikatowych – uczniowie takiej klasy wspólnie  uczą się przedmiotów ogólnokształcących, natomiast kształcenie zawodowe zdobywają odpowiednio u pracodawców i na kursach organizowanych przez szkołę.
Uwzględniając zainteresowanie i możliwości utworzenia minimum 1 oddziału skorygowana została oferta dla gimnazjalistów. Zamiast oddziałów dla techników w zawodach  technik awionik, technik górnik odkrywkowy, technik telekomunikacji, technik teleinformatyk, technik urządzeń sanitarnych, technik organizacji reklamy, do których zabrakło chętnych, zwiększono liczbę miejsc w zawodach cieszących się zainteresowaniem kandydatów. Podobnie do potrzeb kandydatów skorygowano liczbę miejsc  w zasadniczych szkołach zawodowych w zawodach: krawiec, elektromechanik pojazdów samochodowych, monter-mechatronik, górnik eksploatacji otworowej,  wiertacz, elektryk, monter elektronik.  Niektóre z wymienionych zawodów były proponowane po raz pierwszy, do innych już od kilku lat nie udaje się dokonać naboru. Kandydaci, którzy na pierwszej miejscu wskazali oddział wyłączony z dalszej rekrutacji powinni w najbliższych dniach ponownie wypełnić podanie  tworząc nową listę swoich preferencji – ich podania po złożeniu w szkołach zostaną  włączone do  systemu  naboru.
Szkoły dysponujące wolnymi miejscami  mogą jeszcze, do wypełnienia limitu miejsc, ale nie dłużej niż  do 26 czerwca br.  przyjmować podania .
W dniach 27 - 28 czerwca kandydaci będą mogli dokonać korekty swoich list preferencyjnych - po otrzymaniu wyników egzaminów i klasyfikacji rocznej będą mogli lepiej ocenić swoje szanse.
Warto przypomnieć, że uczniowie  niepełnosprawni  mogą podjąć naukę w szkole ponadgimnazjalnej dla młodzieży i uczyć się do końca roku szkolnego w którym kończą  23 lata, natomiast  pozostałe osoby, które ukończyły 18 rok życia mogą ubiegać się o przyjecie do szkół dla dorosłych lub uczyć się na kursach kwalifikacyjnych i w innych formach pozaszkolnych.

Uwaga! Wymagane kopie dokumentów należy dostarczyć do szkoły pierwszego wyboru bezpośrednio po otrzymaniu świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego do 3 lipca br. do godz. 15:00.  

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie