SZKOŁA PODSTAWOWA NR 11 W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO-WYCHOWAWCZYM

Organ prowadzący: Miasto Krosno
Dyrektor: Katarzyna Bolanowska
O szkole...:

Szkoła Podstawowa Nr 11 funkcjonuje w ramach Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Krośnie. Oferuje profesjonalne kształcenie, wychowanie, opiekę i terapię dzieciom i młodzieży z wyzwaniami rozwojowymi, wymagającym wsparcia oraz dostosowania metod i form pracy.

Oferta edukacyjna skierowana jest do dzieci i młodzieży:

• w normie intelektualnej z autyzmem lub Zespołem Aspergera,
  • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi,
  • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, w tym
    z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Nauka odbywa się w mało licznych zespołach klasowych (od 3 do 8 uczniów). W młodszych klasach z uczniami pracują równolegle 2 osoby.

Uczniowie w normie intelektualnej (z autyzmem lub Zespołem Aspergera), z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim - realizują obowiązującą podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych. Treści kształcenia są dostosowywane i modyfikowane stosownie do indywidualnych potrzeb każdego ucznia. Nasi uczniowie, odpowiednio wspierani, osiągają dobre, stosowne do swoich możliwości, wyniki w nauce. Zwalniamy uczniów z nauki drugiego języka obcego. Uczniowie 8 klasy szkoły podstawowej przystępują do egzaminu ósmoklasisty i mają możliwość kontynuowania nauki w wybranych przez siebie szkołach ponadpodstawowych.

Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym (w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi) realizują treści kształcenia w ramach zajęć funkcjonowania osobistego i społecznego, zajęć rozwijających komunikowanie się, zajęć rozwijających kreatywność. Absolwenci szkoły podstawowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym mają możliwość kontynuowania nauki w szkole przysposabiającej do pracy funkcjonującej w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Krośnie.

Nauczamy innowacyjnie, pracujemy metodami aktywizującymi, korzystamy z technologii informacyjno - komunikacyjnej. W pełni dostosowujemy metody i techniki nauczania do potrzeb i możliwości uczniów.

Posiadamy bogatą ofertę bezpłatnych zajęć rewalidacyjnych. Terapia odbywa się indywidualnie lub w małych grupach. Zapewniamy m.in.:

• alternatywne i wspomagające metody komunikacji,
  • arteterapię,
  • integrację sensoryczną,
  • terapię w oparciu o pedagogikę Marii Montessori,
  • terapię według założeń A. Tomatisa,
  • rehabilitację ruchową,
  • socjoterapię,
  • terapię surdopedagogiczną,
  • terapię logopedyczną i neurologopedyczną,
  • terapię neurotaktylną,
  • terapię pedagogiczna,
  • terapia psychologiczną,
  • terapię ręki,
  • terapię tyflopedagogiczną,
  • trening umiejętności społecznych - TUS,
  • zajęcia korekcyjno-kompensacyjne,
  • zajęcia wspomagające uczniów ze spektrum autyzmu,
  • zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze,
  • dogoterapię,
  • inne, w zależności od indywidualnych potrzeb uczniów.

Realizujemy programy: Program dla szkół (owoce i warzywa), Trzymaj formę, Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, Sztuka. Obecny!, Poznaj Polskę, Aktywna Tablica, Laboratoria Przyszłości, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, Unplugged, Z kulturą mi do twarzy.

Rozwijamy uzdolnienia, rozbudzamy pasje i zainteresowania uczniów poprzez uczestnictwo w dodatkowych zajęciach: tanecznych, teatralnych, sportowych (szachy, nauka pływania, narty biegowe w sezonie zimowym), informatycznych, kulinarnych, plastyczno - rękodzielniczych, krajoznawczych.

Nasi uczniowie systematycznie korzystają z lekcji i warsztatów muzealnych, bibliotecznych, koncertów, spektakli teatralnych, seansów filmowych. Wyjeżdżają na jednodniowe lub kilkudniowe wycieczki szkolne. Rokrocznie uczestniczą w konkursach, organizowanych na szczeblu szkolnym, międzyszkolnym, wojewódzkim i ogólnopolskim, na których otrzymują wyróżnienia oraz zdobywają wysokie lokaty m.in:

• Ogólnopolski Festiwal Wokalny Osób z Niepełnosprawnościami „Zaczarowany mikrofon”,
  • Wojewódzki Festiwal Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną „ I Ty Masz Talent”,
  • Konkursy plastyczne: „Podkarpackie Nietoperze”, „Internet to nie wszystko. Pasje i uczucia chronią nas od zepsucia”.

Dysponujemy:

• dobrze wyposażonymi klasopracowniami,
  • specjalistycznymi gabinetami terapeutycznymi,
  • salą gimnastyczną, boiskiem trawiastym, boiskiem ze sztuczną nawierzchnią,
  • przyszkolnym placem zabaw,
  • gabinetem pedagoga i psychologa,
  • Punktem Konsultacyjnym dla rodziców,
  • świetlicą z podziałem na grupy dzieci młodszych i starszych, zapewniającą opiekę w godzinach porannych i popołudniowych dostosowanych do potrzeb uczniów i ich rodziców
  • stołówką z własnym zapleczem kuchennym (istnieje możliwość dostosowania wyżywienia do specjalnych potrzeb dietetycznych uczniów. Akceptujemy wybiórczość pokarmową uczniów),
  • gabinetem opieki pielęgniarskiej,
  • biblioteką szkolną z czytelnią.

Oferujemy profesjonalne wsparcie psychologiczne i pedagogiczne uczniom, a także ich rodzicom.

Zapewniamy dowóz uczniów do szkoły lub możliwość bezpłatnego zamieszkania w internacie. Rodzice decydujący się na samodzielne dowożenie uczniów otrzymują zwrot kosztów przejazdu.

Teren szkoły jest ogrodzony, monitorowany na zewnątrz i wewnątrz, co zapewnia bezpieczeństwo uczniów.

Naszymi atutami są:

• profesjonalny zespół nauczycieli i terapeutów,
  • pełne zrozumienie potrzeb każdego ucznia,
  • dbałość o wszechstronny rozwój uczniów: edukację, wychowanie, rozwijanie talentów, terapię,
  • szczególna atmosfera bezpieczeństwa i akceptacji każdego ucznia.