ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE W Szkole Podstawowej nr 5

Dyrektor: Beata Liebner-Pirga
O przedszkolu...:

Godziny otwarcia od 7.30 - 15.30

Przy Szkole Podstawowej Nr 5 im. Jana Pawła II w Krośnie, istnieją trzy oddziały przedszkolne: 3-4-latki, 4-5 latki oraz 6-latki. Sale przedszkolne mieszczą się w specjalnie wydzielonej części budynku., z dala od zgiełku ulicznego. Każdego roku, w sierpniu, organizowane są zajęcia adaptacyjne dla najmłodszych dzieci rozpoczynających swą przygodę z przedszkolem. Natomiast pierwsze spotkanie z rodzicami nowo przyjętych przedszkolaków odbywa się jeszcze w maju, czyli kilka miesięcy przed pójściem dziecka do przedszkola. Dzieci bawią się i uczą w kolorowych, funkcjonalnie urządzonych salach, ponadto korzystają z sali gimnastycznej do zabaw ruchowych. Otaczane są serdeczną opieką przez oddaną i wykwalifikowaną kadrę. W przedszkolu pracują dwie nauczycielki posiadające stopień awansu nauczyciela dyplomowanego oraz jedna nauczycielka posiadająca stopień nauczyciela kontraktowego. Ponadto posiadają dodatkowe kwalifikacje w zakresie oligofrenopedagogiki, terapii pedagogicznej z elementami logopedii, edukacji rewalidacyjnej osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Każde dziecko staramy się poprowadzić ku przyszłości, pomagając w ciekawy sposób poznawać świat i ucząc wzajemnego szacunku. Wspieramy dzieci w odkrywaniu własnych talentów i rozwijaniu zainteresowań, uwzględniając wyjątkowość i szanując indywidualność każdego młodego człowieka.

Przedszkolaki uczestniczą w zajęciach rozwijających wrażliwość twórczą i zdolności manualne, biorą udział w wielu konkursach. Nasze dzieci charakteryzuje wysoka kultura osobista, otwartość w relacjach z rówieśnikami i nauczycielami oraz pomysłowość i twórczość w działaniu. W naszej placówce czują się akceptowane i otaczane troską. Dzięki stosowaniu ciekawych metod pracy przedszkolaki są bardzo dobrze przygotowane do podjęcia nauki w szkole. Osiągają wysokie wyniki podczas corocznych badań przesiewowych, prowadzonych przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w Krośnie, w zakresie dojrzałości do nauki czytania i pisania.

Każdego roku bierzemy udział w konkursach oraz w akcjach charytatywnych i profilaktycznych. W ostatnich latach przodujemy (I oraz II miejsce) w zbiórce zużytych baterii w ramach akcji „Poszukiwacze zaginionych baterii”.  Współpracujemy z wieloma instytucjami, takimi jak: Krośnieńska Biblioteka Publiczna, Komenda Miejska Policji, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Straż Pożarna, Miejska Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna, Muzeum Rzemiosła i Muzeum Podkarpackie, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i inne.

Bierzemy również udział w wielu konkursach międzyprzedszkolnych i projektach ogólnopolskich:

• Akademia Aquafresh "Dzieciństwo bez próchnicy",
  • Profilaktyka próchnicy - zajęcia w gabinecie "Medika",
  • Góra Grosza,
  • Święto Niezapominajki,
  • Kredki dla Afryki,
  • Pomóż dzieciom przetrwać zimę,
  • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy,
  • Cała Polska Czyta Dzieciom,
  • zbiórka plastikowych nakrętek,
  • zbiórka karmy dla zwierząt na wniosek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt „Animals”,
  • Daj piątaka na kociaka,
  • Poszukiwacze zaginionych baterii,
  • Konkurs na najpiękniejszą choinkę w Krośnie.

Dodatkowe zajęcia

•  zajęcia czytelnicze w ramach współpracy z Krośnieńską Biblioteką Publiczną,
  • zajęcia z gimnastyki korekcyjnej prowadzone przez specjalistę z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej,
  • wycieczki krajoznawcze,
  • lekcje muzealne,
  • udział w imprezach kulturalnych na terenie szkoły i poza nią np. teatrzyki, wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi.