AWANS ZAWODOWY NA STOPIEŃ NAUCZYCIELA MIANOWANEGO

 

Stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego nadaje się nauczycielowi w drodze decyzji administracyjnej.
Postępowanie prowadzi organ prowadzący szkołę – Gmina Miasto Krosno.

Podstawa prawna do awansu zawodowego nauczyciela ubiegającego się o stopień nauczyciela mianowanego wg nw. przepisów:

  1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, oraz z 2022 r. poz. 935, poz. 1116 , poz. 1700) - rozdział 3a, w związku z art. 10 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730).
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2020 r. poz. 2200).
  3. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572).

Wymagane dokumenty:

  1. Wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego.
  2. Kopie dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje zawodowe, w tym posiadanie przygotowania pedagogicznego - poświadczone przez dyrektora szkoły za zgodność oryginałem.
  3. Kopię aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego, poświadczoną przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem.
  4. Zaświadczenie dyrektora szkoły o:
    1. Wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć w dniu wydania zaświadczenia oraz w okresie odbywania stażu, ze wskazaniem wszystkich szkół, w których nauczyciel odbywał staż.
    2. Dacie zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego i dacie złożenia przez nauczyciela sprawozdania z realizacji tego planu.
    3. Przyczynach wydłużenia okresu stażu oraz zaliczenia dotychczas odbytego stażu w przypadkach określonych w 9d ust. 5 i 5a oraz art. 9f ust. 2 i 4 Karty Nauczyciela, ze wskazaniem podstawy prawnej odpowiednio wydłużenia albo zaliczenia okresu stażu oraz okresu nieobecności w pracy lub niepozostawania w stosunku pracy.
  5. Kopię sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego poświadczoną przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem.
  6. Kopię oceny dorobku zawodowego za okres stażu, poświadczoną przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem.

Egzamin:

Komisja egzaminacyjna zapoznaje się z oceną dorobku zawodowego i sprawozdaniem z realizacji planu rozwoju zawodowego oraz odpowiednio przeprowadza egzamin, podczas którego nauczyciel:

  1. Prezentuje dorobek zawodowy.
  2. Prezentuje swoją wiedzę i umiejętności, w szczególności przez: 
    1. Zaproponowanie rozwiązania wskazanego przez komisję problemu związanego z wykonywaną pracą, z uwzględnieniem praktyki szkolnej, aktualnej wiedzy i przepisów prawa.
    2. Wykonanie zadania z użyciem narzędzi multimedialnych.
  3. Odpowiada na pytania członków komisji dotyczące wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego.

W trakcie egzaminu, nauczycielowi zapewnia się dostęp do komputera oraz aktów prawnych.

Podstawa prawna do awansu zawodowego nauczyciela ubiegającego się o stopień nauczyciela mianowanego wg nw. przepisów:

  1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r. poz. 984) - rozdział 3a.
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 września 2022 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2022 r. poz. 1914).
  3. Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 25 sierpnia 2022 r. w sprawie oceny pracy nauczycieli (Dz. U. z 2022 r. poz. 1822).
  4. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775, zm. poz. 803).
  5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2020 r. poz. 1289, z 2022 r. poz. 1769).

Wymagane dokumenty:

  1. Wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego.
  2. Kopie dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje zawodowe, w tym – posiadanie przygotowania pedagogicznego, poświadczone przez dyrektora szkoły za zgodność oryginałem.
  3. Zaświadczenie dyrektora szkoły zawierające:
    1. Informację o odbyciu przez nauczyciela przygotowania do zawodu nauczyciela, wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć w okresie odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, wraz ze wskazaniem wszystkich szkół, w których nauczyciel odbywał przygotowanie do zawodu nauczyciela.
    2. W przypadku nauczyciela, o którym mowa w art. 9ca ust. 2 Karty Nauczyciela, odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela w skróconym wymiarze 2 lat i 9 miesięcy – także informację o przyczynie skrócenia wymiaru przygotowania do zawodu nauczyciela.
    3. W przypadku nauczyciela, o którym mowa w art. 9ca ust. 4 Karty Nauczyciela, odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela w skróconym wymiarze 2 lat i 9 miesięcy – także informację o wyrażeniu przez dyrektora szkoły zgody na odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela w skróconym wymiarze wraz ze wskazaniem przyczyny skrócenia wymiaru tego przygotowania.
    4. W przypadkach, o których mowa w art. 9fa ust. 11 i 13 oraz w art. 9g ust. 7b Karty Nauczyciela – także informację o odbyciu przez nauczyciela dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela, wymiarze zatrudnienia nauczyciela i nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć w okresie odbywania dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela, wraz ze wskazaniem wszystkich szkół, w których nauczyciel odbywał dodatkowe przygotowanie do zawodu nauczyciela.
  4. Kopię karty oceny pracy zawierającej ocenę, o której mowa w art. 9b ust. 1 pkt. 3 Karty Nauczyciela, poświadczoną przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem.
  5. Kopię pozytywnej opinii o przeprowadzonych zajęciach, o której mowa w art. 9fa ust. 8 Karty Nauczyciela, poświadczoną przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem.

Egzamin:

Komisja egzaminacyjna zapoznaje się z opinią o przeprowadzonych zajęciach, o której mowa w art. 9fa ust.8 ustawy – Karta Nauczyciela i oceną pracy nauczyciela oraz przeprowadza egzamin, podczas którego nauczyciel:

  1. Odpowiada na pytania członków komisji egzaminacyjnej dotyczące wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego, które obejmują:
    1. Znajomość przepisów prawa dotyczących organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał przygotowanie do zawodu nauczyciela.
    2. Umiejętność prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą realizację statutowych zadań szkoły, w szczególności realizację podstawy programowej.
    3. Umiejętność rozpoznawania potrzeb uczniów i indywidualizowania nauczania.
    4. Umiejętność stosowania w pracy wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki.
    5. Znajomość środowiska uczniów oraz umiejętność uwzględniania w swojej pracy problematyki środowiska lokalnego i współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych.
    6. Umiejętność korzystania w pracy, zwłaszcza w trakcie prowadzonych zajęć, z narzędzi multimedialnych i informatycznych.
  2. Wykazuje się umiejętnością rozwiązania wskazanego przez komisję egzaminacyjną problemu związanego z wykonywaną pracą.

W trakcie egzaminu, nauczycielowi zapewnia się dostęp do komputera oraz aktów prawnych.


Sposób i miejsce złożenia dokumentów
Oryginał wniosku i zaświadczenie dyrektora oraz wszystkie kopie wymaganych dokumentów należy złożyć w teczce z opisem „Awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego” na Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Krosna ul. Lwowska 28a, 38-400 Krosno.


Terminy
Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie postępowania egzaminacyjnego do dnia 30 czerwca danego roku, organ prowadzący, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku.
Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie postępowania egzaminacyjnego do dnia 31 października danego roku, organ prowadzący, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 grudnia danego roku.
Jeżeli wniosek wraz załączoną do niego dokumentacją spełnia wymagania formalne lub ich braki zostały usunięte w terminie, organ prowadzący postępowanie egzaminacyjne powiadamia nauczyciela co najmniej 7 dni przed dniem posiedzenia komisji egzaminacyjnej o terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu.


Pozostałe informacje
Akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego wręczany jest nauczycielom uroczyście przez Prezydenta Miasta Krosna lub osobę wyznaczoną przez Prezydenta Miasta Krosna. Uroczystość wręczenia aktów mianowania odbywa się odpowiednio w sierpniu lub grudniu, w zależności od miesiąca, w którym przeprowadzono postępowanie egzaminacyjne.

 

Dokumenty do pobrania:

Wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego (dla nauczycieli początkujących).pdf [301.58 KB]

Wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego (dla nauczycieli kontraktowych).pdf [302.37 KB]

Oświadczenie o zmianie nazwiska.pdf [243.89 KB]

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie