ETNOCENTRUM ZIEMII KROŚNIEŃSKIEJ
Sekcja Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza
ul. Kolejowa 29 a, 38-400 Krosno
e-mail: biuro@etnocentrum.pl
tel. 13 47 43 512, 13 47 43 513
Kierownik: Paulina Pabis-Boczar
Oficjalna strona internetowa: www.etnocentrum.pl
Profil na Facebooku: @etnocentrum
Czym jest Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej?
Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej to miejsce spotkań z kulturą ludową i tradycyjną, w którym za pomocą działań odtwórczych i twórczych (obrzęd, taniec, opowieść, śpiew, kuchnia, rękodzieło, rzemiosło, widowisko):
- przybliża, odtwarza i propaguje „życie po dawnemu”,
- budzi poczucie przynależności do lokalnej wspólnoty, prezentując wspólne i ponadczasowe wartości kultury tradycyjnej,
- poszukuje źródeł tradycji „u siebie”, poprzez propagowanie dobrych wzorców,
- reaktywuje naturalny sposób przekazywania tradycyjnej wiedzy i umiejętności,
- udostępnia żywą kulturę ludową i tradycyjną w atrakcyjnych, rozwijających formach,
- inspiruje do dalszych podróży po regionie, pogłębiania wiedzy o jego tradycji i historii,
- przyczynia się do ocalenia i zachowania dla następnych pokoleń żywych zjawisk kultury ludowej i tradycyjnej,
- udowadnia, że ETNO nie musi kojarzyć się z obciachem!
Czym wyróżnia się Etnocentrum?
Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej to nie muzeum ani placówka naukowa, chociaż wszystkie prowadzone działania i odbywające się tu wydarzenia opierają się o wiedzę etnograficzną i wynikają z dokładnych badań terenowych.
Kulturę tradycyjną prezentujemy w nowoczesny i nowatorski sposób. Poruszamy się w specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach, wśród starodawnych przedmiotów i pieśni. Podstawowym środkiem przekazu są bajki, legendy i gawędy dostosowywane do potrzeb każdej grupy wiekowej. We wnętrzach podziemia warto posłuchać oryginalnych pieśni, odkrytych w trakcie poszukiwań na Podkarpaciu, a w scenerii dawnego peronu kolejowego obejrzeć stare zdjęcia, odnajdując ślady historii naszego regionu. W sali legend można zasiąść w drabiniastym wozie i zapoznać się z jedną z wielu lokalnych opowieści w animowanej, interaktywnej wersji. W sali gier można znaleźć zarówno nowoczesne gry w technologii kinect, jak i tradycyjne gry planszowe. W izbie z piecem za pomocą video mappingu przedstawiono proces przygotowywania tradycyjnego posiłku. Na chętnych czeka też wirtualna przymierzalnia ludowych strojów i możliwość zaprojektowania własnego wzoru haftu na specjalnym ekranie dotykowym.
Jakie zajęcia znajdują się w ofercie?
Etnocentrum powstało, aby zachowywać, przypominać i przybliżać Wam to, co najważniejsze w bogatej kulturze tradycyjnej ziemi krośnieńskiej. Oferta zajęć, jaką do Was kierujemy, to szeroki wachlarz warsztatów rękodzielniczych, kulinarnych, rzemieślniczych, tanecznych i śpiewaczych, opartych na dorobku pokoleń. To także spotkania z żywą kulturą – z mistrzami śpiewu i rzemiosła, ze znawcami kultury tradycyjnej. To interaktywne spacery po nowoczesnej przestrzeni, podczas których dowiecie się o życiu codziennym i dawnych zwyczajach mieszkańców naszych okolic.
Prowadzone przez nas warsztaty odzwierciedlają świat dawnej wsi – wyrabiają poczucie rytmu, budują harmonię z otoczeniem i wewnętrzny porządek. Tradycyjne śpiewy, muzyka, tańce, tkactwo, potrawy, hafty, etnobotanika, malarstwo i rzeźba współistnieją tu z nowoczesnymi wizualizacjami i światem wirtualnym.
Szczegółowa oferta:
- zwiedzanie wystawy z przewodnikiem,
- wernisaże i wystawy czasowe,
- warsztaty kulinarne, np. Etnoranki w każdą niedzielę o 10:30, Akademia Gotowania Tradycyjnego,
- warsztaty rękodzielnicze,
- lekcje regionalne dla młodzieży szkolnej,
- Potańcówki z muzyką na żywo,
- Wieczór Panieński, urodziny,
- Wynajem sali.