Łukasiewicz na muralu w Krośnie. Zobacz film o tym, jak powstawał mural poświęcony wybitnemu wynalazcy
Zobacz film o tym, jak powstawał film poświęcony wybitnemu wynalazcy i filantropowi, twórcy światowego przemysłu naftowego - Ignacemu Łukasiewiczowi. Odsłonięta końcem lipca kompozycja autorstwa Mateusza Kołka i Kamila Kuzko powstała dzięki współpracy samorządu Województwa Podkarpackiego z Krosnem, Muzeum Rzemiosła, Muzeum Podkarpackim w Krośnie i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Film pochodzi z kanału Województwa Podkarpackiego.
Mural dedykowany Ignacemu Łukasiewiczowi powstał w ramach projektu Województwa Podkarpackiego pn. Przestrzeń Dziedzictwa w 200. rocznicę urodzin wynalazcy, prekursora przemysłu naftowego, przedsiębiorcy filantropa, działacza niepodległościowego, polityka życiem i pasją związanego z historią Polski i ziem obecnego województwa podkarpackiego.
Wielkopowierzchniowa kompozycja jest efektem współpracy samorządu województwa z Miastem Krosno, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Podkarpackim w Krośnie i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Jednym z donatorów, którzy wsparli wykonanie muralu była firma Greinplast.
Za projekt muralu odpowiada Mateusz Kołek, ilustrator. Wykonania muralu podjął się Kamil Kuzko, artysta plastyk.
Mural znajduje się na elewacji kamienicy przy ul. Piłsudskiego 25 w Krośnie.
Mural poświęcony postaci wybitnego wynalazcy jest jednym z podkarpackich przedsięwzięć, które wpisało się w obchody Roku Ignacego Łukasiewicza. Odsłonięcie muralu odbyło się 30 lipca 2022 r. w ramach Festiwalu Produktów Podkarpackich w Świet(l)nym Mieście.
„Przestrzeń Dziedzictwa” to projekt własny Samorządu Województwa Podkarpackiego polegający na stworzeniu na obszarze województwa murali tematycznych dedykowanych kulturze i dziedzictwu narodowemu. Celem projektu jest upowszechnienie i ochrona zasobów dziedzictwa kulturowego oraz pielęgnowanie pamięci historycznej w społeczeństwie. Jednocześnie jego założenia są wyrazem wspólnej dbałości o przestrzeń i jej estetykę, która posiada istotny walor kulturotwórczy. Realizacja projektu zakłada współpracę z partnerami, tj. właścicielami budynków, instytucjami kultury i organizacjami społecznymi.