Zmodernizowany reaktor oraz osadnik znów w eksploatacji
03.12.2021

Zmodernizowany reaktor oraz osadnik znów w eksploatacji

W ramach trwającej modernizacji Oczyszczalni Ścieków gruntowną naprawę przeszedł reaktor biologiczny 14/2 oraz osadnik wtórny 12/1. Obydwa obiekty zostały uruchomione i oddane do ponownego użytkowania w III kwartale br. Prowadzone prace mają zapewnić stabilność funkcjonowania całej oczyszczalni oraz wymagany poziom parametrów technologicznych i środowiskowych.

 

Modernizacja krośnieńskiej Oczyszczalni Ścieków prowadzona jest w ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – II etap”. Realizowane inwestycje ukierunkowane są głównie na rozbudowę części biologicznej oczyszczalni ścieków oraz modernizację istniejących obiektów technologicznych w ciągu ściekowym.


Zakończone w ostatnim czasie prace, polegające na gruntownej naprawie reaktora biologicznego 14/2 i osadnika wtórnego 12/1, możliwe były dzięki budowie dwóch nowych obiektów, tj. trzeciego z kolei reaktora i trzeciego osadnika, które po uruchomieniu w czerwcu 2020 r. zastąpiły pracę modernizowanych urządzeń i wspomogły pracę pozostałych obiektów.


Dzięki trwającej modernizacji w naszej oczyszczalni powstają nowe obiekty, które usprawniają jej pracę, oraz remontowane są obiekty i urządzenia już istniejące. Tak jest między innymi z reaktorami biologicznymi i osadnikami wtórnymi – mówi Łukasz Karamus, kierownik Oczyszczalni Ścieków w Krośnie.


W III kwartale br. uruchomiony został m.in. gruntownie zmodernizowany reaktor biologiczny 14/2. W żelbetowym monolitycznym zbiorniku naprawione zostały powierzchnie wszystkich komór reaktora, a w celu zwiększenia efektywności usuwania azotu, poprzez wyburzenie ścian i zmiany relacji pojemności pomiędzy komorami, zmianie uległy ich kubatury.


Całkowita objętość zmodernizowanego reaktora biologicznego nadal wynosi 8616 m sześc., przy czym aktualnie składa się on z siedmiu komór, dzieląc cały zbiornik na pięć stref, z których każda ma odrębną funkcję do spełnienia w procesie biologicznego oczyszczania ścieków – wyjaśnia kierownik krośnieńskiej Oczyszczalni Ścieków.


Wyremontowany reaktor biologiczny wyposażony został w nowe urządzenia, tj. mieszadła i pompy, oraz aparaturę kontrolno-pomiarową, które pozwalają w sposób ciągły prowadzić i rejestrować parametry technologiczne. Dodatkowo zamontowane sondy umożliwiają ciągły pomiar takich parametrów jak: stężenie tlenu, pH, potencjał oksydacyjno-redukcyjny, stężenie azotu azotanowego, stężenie azotu amonowego czy stężenie osadu czynnego.


Procesem technologicznym zmodernizowanego reaktora biologicznego steruje nowy system sterowania, który wykorzystuje w algorytmach pomiary procesowe przekazywane z sond zamontowanych na obiekcie. Jest to duże usprawnienia naszej pracy i kontroli nad procesami zachodzącymi w reaktorze – podkreśla Łukasz Karamus.


Równolegle do modernizacji reaktora biologicznego prowadzona była naprawa jednego z dwóch istniejących osadników wtórnych, tzn. osadnika 12/1. Wykonane zostały w nim naprawy zewnętrzne i wewnętrzne powierzchni oraz powstała dodatkowa żelbetowa płyta denna w celu zapewnienia jego szczelności.


W osadniku, o konstrukcji żelbetowej, średnicy wewnętrznej 35 m, głębokości całkowitej 4,5 m oraz pojemności czynnej 3000 m sześć., zamontowany został też nowy zgarniacz osadu. Ma on nowoczesną konstrukcję, w całości wykonaną ze stali nierdzewnej, oraz posiada bardzo mało części ruchomych, co oznacza dużą niezawodność i bardzo niskie koszty obsługi.


Zmodernizowany osadnik wtórny został wyposażony w zgniatacz osadu o innowacyjnym rozwiązaniu konstrukcji i napędu urządzenia oraz w układ kontrolny do pomiaru grubości warstwy osadu na dnie. Jego zadaniem jest teraz oddzielenie osadu czynnego od oczyszczonych ścieków opuszczających reaktor biologiczny – informuje kierownik oczyszczalni Łukasz Karamus.


Po zakończeniu modernizacji krośnieńska Oczyszczalnia Ścieków ma być mniej uciążliwa dla otoczenia, a jej praca stabilna i bezawaryjna. Koszt zaplanowanych prac to ponad 34 mln zł (brutto).
Aktualnie z eksploatacji wyłączony został reaktor biologiczny 14/1 i osadnik wtórny 12/2. Na tych obiektach prowadzone są analogiczne prace modernizacyjne. Ich zakończenie planowane jest na wiosnę przyszłego roku.


Modernizacja Oczyszczalni Ścieków w Krośnie prowadzona jest w ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – II etap” i jest współfinansowana przez Unię Europejską, ze środków Funduszu Spójności – Działanie 2.3 – Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach, Oś priorytetowa II – Ochrona Środowiska, w tym dotacja do zmian klimatu POIŚ 2014-2020.

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie