Plakat - Warsztaty programowania i konstruowania interaktywnych tkanin “Szczepaniki”
09.09.2020

Zapraszamy na warsztaty programowania i konstruowania interaktywnych tkanin “Szczepaniki”

Zapraszamy młodzież z Krosna i okolic do wzięcia udziału w warsztatach programowania i konstruowania interaktywnych tkanin “Szczepaniki” z Szymonem Kaliskim, które odbędą się w dniach 14-15 września 2020 w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie.
 

 

 


Będzie to niepowtarzalna okazja do zetknięcia się nowoczesną technologią, oraz poznania tajników elektroniki i programowania pod okiem specjalisty - kreatywnego programisty, researchera i artysty z Poznania.

Warsztaty skierowane są do uczniów i uczennic szkół średnich z Krosna i okolic. Celem projektu jest wprowadzenie w programowanie, projektowanie i konstruowanie, pozwalające na poznanie narzędzi nowomedialnych.

W czasie dwudniowych warsztatów, uczniowie i uczennice poznają zasady projektowania interaktywnych instalacji w oparciu o nowoczesne narzędzia technologiczne i materiały. Program warsztatów obejmuje wprowadzenie do platformy Bare Conductive, farby przewodzącej, obiektów interaktywnych i dźwięku, oraz podstawy układu elektronicznego, a także zadanie praktyczne polegające na stworzeniu interaktywnej instalacji opartej na tkaninie. Warsztaty odbędą się w scenerii wystawy „Andy Warhol's life and death”, prezentowanej w tym czasie w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie

Nazwa warsztatów odnosi się do już niemal zapomnianej, a przed wiekiem bardzo popularnej formy małych tkanin, często nawet rozmiarów "pocztówkowych", utkanych metodą opatentowaną przez Jana Szczepanika.

Projekt „Krosno doświadczalne - wątki historii wzorem przyszłości” wplecie wątki historyczne (z historii regionu i pierwszych patentów Jana Szczepanika) w cykl warsztatów i działań edukacyjnych on-line z programowania i projektowania interaktywnych tkanin. Inspiracją do stworzenia projektu  była postać  genialnego wynalazcy Jana Szczepanika, który po studiach powrócił do Krosna, gdzie znalazł pracę jako "wiejski nauczyciel" - co zapoczątkowało jego wielką światową karierę. Jan Szczepanik w każdej sytuacji i miejscu dostrzegał potencjał, a jego główną ideą była praca na rzecz otaczających go ludzi. To w Krośnie opracował patenty unowocześniające metodę tkacką Josepha Marie Jacquarda. W jego pracowni doświadczalnej (darmowej i otwartej dla wszystkich chętnych) powstawały pierwsze "szczepaniki". Nie bez przypadku tak zatytułowane zostały warsztaty w ramach projektu, w czasie których powstaną nowoczesne, interaktywne tkaniny - zaprojektowane i zaprogramowane zgodnie z ideą projektowania uniwersalnego. Wynalazki tkackie Szczepanika opierały się na odpowiednim sterowaniu impulsami elektrycznymi, które decydowały o wzorze i funkcjach tkaniny. Krosna Szczepanika działały na zasadzie przewodników i izolatorów (odpowiednie punkty płyt z patronami były odczytywane przez urządzenie, i za pomocą impulsów elektrycznych uruchamiały stemple sterujące nitkami osnowy). W bardzo podobny sposób dzisiaj działają m.in. stale modyfikowane płytki Bare Conductive, gdzie na zasadzie przewodzenia i izolowania, można nadawać tkaninom dodatkowe właściwości, tworząc tak zwane "inteligentne sploty" (np. czułe na ruch, zmieniające kształt, wydające dźwięki itp.).

Efekt warsztatów zostanie zaprezentowany w ramach pokazu „Krosno doświadczalne” w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie.

 

 

Zapraszamy na warsztaty programowania i konstruowania interaktywnych tkanin “Szczepaniki” - zdjęcie w treści

 



Termin warsztatów: 14-15 września 2020 r., godz. 9:00-12:00

Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Obowiązują zapisy: m.karpowicz@bwakrosno.pl lub pod nr tel. 793 772 883
Limit uczestników: 10 osób.

 

W związku z sytuacją epidemiologiczną, zajęcia prowadzone będą z zachowaniem wszelkich zaleceń sanitarnych.
Jeśli istnieje taka możliwość, część uczestniczek i uczestników proszona jest o zabranie ze sobą własnych komputerów przenośnych. Prosimy o wcześniejszy kontakt z Organizatorem.
Organizator zapewnia sprzęt i materiały na warsztaty.

 

O prowadzącym:
Szymon Kaliski jest kreatywnym programistą, researcherem i artystą z Poznania. Zajmuje się głównie tworzeniem cyfrowych narzędzi umożliwiających kreatywną ekspresję oraz budowaniem interfejsów i wizualizacji danych. Profesjonalne projekty obsługuje przez butikowe studio flow/control.
Tworzy również eksperymentalną muzykę ambient powstającą ze zniszczonych akustycznych dźwięków, wykorzystując do tego własnoręcznie stworzony sprzęt i kod. Kaliski konsultuje także projekty technologiczne, prowadzi warsztaty oraz wykłady.
Więcej na temat prowadzącego warsztaty na stronie: szymonkaliski.com

 


Informacji na temat warsztatów udziela Martyna Karpowicz
m.karpowicz@bwakrosno.pl tel.793 772 883

Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie.

 

Finansowanie: Warsztaty „Szczepaniki” organizowane są w ramach projektu „Krosno doświadczalne – wątki historii wzorem przyszłości” dofinansowanym ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie