Zdjęcia ze spektaklu „Balet o kawie”
07.01.2019

Zapraszamy na „Balet o kawie”

Spektakl „Balet o kawie” wpisuje się w tradycję wystawianych w XVII i XVIII wieku baletów o tematyce fantazyjnej i egzotycznej. Stworzony został na bazie kroków oraz figur tańca barokowego, a także elementów ówczesnej pantomimy. To pełne humoru przedstawienie w warstwie fabularnej i muzycznej nawiązuje do słynnej „Kantaty o kawie” Jana Sebastiana Bacha. „Balet o kawie”, Balet Dworski Cracovia Danza - Spektakl prezentowany w ramach programu edukacyjnego SZTUKA.OBECNY! Zapraszamy do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie przy ul. Kolejowa 1 w Krośnie 8 lutego 2019 (piątek) o godzinie 10.00. Szczegóły: www.rckp.krosno.pl.



Bilety 15 zł
Spektakl dla szkół podstawowych

Bilety w sprzedaży w kasie RCKP:
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 (p. 234)

Godziny otwarcia kasy RCKP:
poniedziałek - piątek 10.00-13.00 oraz 14.30-17.30
sobota 10.00-14.00 oraz na godzinę przed wydarzeniem

Rezerwacja telefoniczna i internetowa:
13 43 218 98 w. 159 | sprzedaz.imprez@rckp.krosno.pl
Rezerwacje dla grup - Iwona Penar tel. 600 533 965

 

 

Zapraszamy na „Balet o kawie” - zdjęcie w treści

 



O spektaklu
Inscenizacja: Romana Agnel
Choreografia: Romana Agnel, Dariusz Brojek
Scenografia i kostiumy: Monika Polak-Luścińska
Muzyka: Jan Sebastian Bach (wybór z Suit Orkiestrowych, aria Lizy z Kantaty o kawie
W spektaklu udział biorą uczniowie ze szkół baletowych

Premiera: 11 września 2008, Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Za ten spektakl Balet Dworski Cracovia Danza został uhonorowany przez portal Czas Dzieci Złotym Słonecznikiem 2014 w kategorii muzyka.
 


Spektakl „Balet o kawie” wpisuje się w tradycję wystawianych w XVII i XVIII wieku baletów o tematyce fantazyjnej i egzotycznej. Stworzony został na bazie kroków oraz figur tańca barokowego, a także elementów ówczesnej pantomimy. To pełne humoru przedstawienie w warstwie fabularnej i muzycznej nawiązuje do słynnej „Kantaty o kawie” Jana Sebastiana Bacha. Tancerze występują w fantastycznych kostiumach, przedstawiających elementy serwisu do kawy, które swym kształtem przypominają m.in. słynną w XVIII wieku porcelanę drezdeńską. Dzieci, występujące w spektaklu jako ziarenka kawy, nadają mu niepowtarzalnego uroku.


Obraz  I. PRZED KAWIARNIĄ

Liza spotyka się z przyjaciółkami przed kawiarnią. Wspólną zabawę i tańce dziewcząt przerywa wejście jej ojca, który zapowiada przybycie konkurentów do ręki córki. Jednak popisowe i wytworne tańce adoratorów nie są w stanie wzbudzić zainteresowania Lizy. Wykorzystując moment nieuwagi zebranych, dziewczyna ucieka i ukrywa się wewnątrz tajemniczej kawiarni, do której zaprasza ją nieznajomy turecki sprzedawca kawy.

Obraz  II. PRODUKCJA KAWY
Turek oprowadza Lizę po zakamarkach kawiarni, odkrywając przed nią świat wytwarzania tego wspaniałego napoju. Pojawiają się zabawne, roztańczone ziarenka kawy, a także największa duma właściciela kawiarni – jego niesamowity serwis kawowy.

Obraz  III. AWANTURA O KAWĘ
Wszystkie postaci rozkoszują się piciem kawy. Scena ta doprowadza do awantury o Filiżankę, gdyż zauroczona nią Liza chce zabrać ją do domu. Turek  stanowczo się temu sprzeciwia, a w obronie Lizy występuje cały serwis oraz ziarenka kawy.

 

 

Zapraszamy na „Balet o kawie” - zdjęcie w treści  nr 1

 


Balet Dworski Cracovia Danza

Balet Cracovia Danza, założony przez Romanę Agnel, tancerkę i choreografa, wybitną specjalistkę w zakresie tańców dawnych, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dawnych, specjalizujący się w tańcu barokowym i staropolskim. Balet od 2006 roku jest Miejską Instytucją Kultury. Jego repertuar, inspirowany m.in. traktatami mistrzów tańca oraz dawną ikonografią sięga od średniowiecza po XX wiek. Zespół słynie z niezwykłych spektakli pełnych doskonałych choreografii komponowanych w różnych stylach i technikach, pracowicie wykonanych kostiumów, a także z doskonałej muzyki. Balet bierze udział w wielu prestiżowych wydarzeniach, występował m.in. w: Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Warszawskiej Operze Kameralnej, Centrum Kongresowym ICE, Narodowym Forum Muzyki czy Operze Margrabiów w Bayreuth. Występuje również poza Polską, przyczyniając się do promocji kraju i Krakowa. Zespół odwiedził ok. 30 krajów, m.in. Maroko, Francję, Rosję, Niemcy, Chiny, Japonię, Bułgarię, Stany Zjednoczone, Indie czy Koreę.

/tekst, mat. fot i graf. nadesłane przez Balet Dworski Cracovia Danza/


Przydatne linki:
„Balet o kawie”, Cracovia Danza (promo na youtube).



Program edukacyjny SZTUKA.OBECNY!
CO TO? – program obejmujący wartościowe zjawiska artystyczne z różnych dziedzin, dobrane do wieku ucznia i wzbogacone działaniami dydaktycznymi
DLA KOGO? – dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych
DLACZEGO? – by rozwijać w uczniach zrozumienie współczesnego świata, wrażliwość artystyczną, znajomość kultury i sztuki
KIEDY? – w czasie roku szkolnego, w terminach nie kolidujących z programem szkolnym
GDZIE? – w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, Krosno, ul. Kolejowa 1 i w artKinie, Krosno, ul. Bieszczadzka 1
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie