Łemkowskie Kabaty - plakat wystawy malarstwa
03.01.2023

Zapraszamy do Etnocentrum 5 stycznia na wernisaż Wystawy czasowej "Łemkowskie Kabaty"

Cykl prac „Łemkowskie Kabaty” będący przedmiotem styczniowej wystawy inspirowany jest kulturą łemkowską. Łemkowie stanowili grupę etniczną wołoskich pasterzy, których migracja wzdłuż Karpat na przełomie XIII i XIV wieku przygnała także na tereny Polski. Z wędrownych pasterzy Łemkowie w znacznej większości przekształcili się w osiadłych rolników cechujących się bogatą kulturą, zwłaszcza jeśli chodzi o pieśni, baśnie, budownictwo cerkiewne oraz stroje. Wernisaż wystawy „Łemkowskie Kabaty” odbędzie się 5 stycznia 2023 o godz. 18:00 w Galerii wystaw czasowych w Etnocentrum. Udział bezpłatny.

 

 

Tak Patrycja Dyląg, autorka wystawy, mówi o swojej inspiracji:
Nieodzownym elementem kultury łemkowskiej jest ich strój. Na co dzień skromny i prosty, ale w odświętnej wersji zdobny i bardzo kolorowy. To właśnie przepiękne kolory kobiecych strojów łemkowskich i ich design stały się dla mnie inspiracją do cyklu mojego malarstwa.
Jego nazwa – „Kabaty Łemkowskie” , nawiązuje do dwóch pierwszych obrazów, które były moją interpretacją kolorowych, falbaniastych spódnic, czyli tzw. kabatów...


Patrycja Dyląg
z wykształcenia jest filologiem języka angielskiego oraz stypendystką Universita per Stranieri di Perugia. Od dawna jednak związana jest z twórczością artystyczną. Poza malarstwem, interesuje się również wystrojem wnętrz oraz renowacją mebli.

O sobie mówi:
Malarstwo pozwala mi spojrzeć na świat i na siebie z innej perspektywy, daje ujście moim emocjom. Do malarstwa podchodzę w sposób introspektywny, czerpiąc inspiracje z piękna otaczającego nas świata."

Artystka w swojej twórczości posługuje się głównie abstrakcją.

Abstrakcja to moja ulubiona forma przekazu, gdyż nie narzuca odbiorcom interpretacji, a zachęca ich do refleksji. Medium, którego używam zazwyczaj, to farby akrylowe, często łączone z pastami strukturalnymi, pastelami olejnymi czy tuszami akrylowymi. Od lat interesuję się renowacją mebli i pracą z drewnem - lubię efekt mocnej faktury, często więc staram się przenosić to na swoje obrazy. Kolory, które wybieram, zależą od nastroju i tego, co chcę przekazać w momencie tworzenia danej pracy. Często jednak są to mocne i zdecydowane barwy".

Swoje umiejętności malarskie Pani Patrycja rozwija w krakowskiej Art Studni - Szkole Rysunku i Malarstwa, pod okiem artysty malarza Marcina Andrzeja Telegi.

​Wystawy:
​The Holy Art Gallery, Londyn - NOSTALGIA wirtualna wystawa grupowa, kwiecień 2021
The Holy Art Gallery, Londyn - NEMESIS wirtualna wystawa grupowa, listopad 2021

Łemkowskie Kabaty - plakat wystawy malarstwa (1).jpg [1.57 MB]

Wernisaż wystawy „Łemkowskie Kabaty” odbędzie się 5 stycznia 2023 o godz. 18:00 w Galerii wystaw czasowych w Etnocentrum.

CZAS TRWANIA WYSTAWY: od 5 stycznia 2023 r. do 1 lutego 2023 r.
MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
WSTĘP: wolny, w godzinach pracy instytucji


Abstrakcyjny – oderwany, ogólny, niepodobny do żadnego tworu natury. Dzieło abstrakcjonizmu jest „nieprzedstawiające”. Forma dzieła ma zależeć od osobowości artysty.

Abstrakcjonizm – kierunek we współczesnych sztukach plastycznych charakteryzujący się wyeliminowaniem wszelkich przedstawień mających bezpośrednie odniesienie do form lub przedmiotów obserwowanych w rzeczywistości. Sztuka bezprzedmiotowa. Abstrakcja w sztuce istniała od zawsze. Możemy ją oglądać w prehistorycznych jaskiniach czy na paleolitycznych amuletach. We wszystkich kulturach świata abstrakcjonizm widoczny jest w formie ornamentów.

Malarstwo abstrakcyjne jest przeciwieństwem malarstwa figuratywnego. Odchodzi od przedstawiania świata. Nie pokazuje realnych obiektów a formą i kolorem operuje całkowicie swobodnie.

Malarze abstrakcyjni szukali nowych form tj.: linia – plama, pion – poziom, odrzucając figuratywność na rzecz wewnętrznej konstrukcji obrazu układu linii barwnych plam, prostych form geometrycznych. Malarstwo to pragnęło wyzwolić się od tematu, odejść od rzeczywistości, zrezygnować z naśladowania natury, dopuszczając inspirację nią.

Abstrakcjonizm dzieli się na geometryczny (zwany nieorganicznym lub zimnym) oraz na niegeometryczny (zwany organicznym czyli ciepłym).

W abstrakcjonizmie geometrycznym kształtowaniem formy obrazu kieruje rozwaga, autor planuje podział płótna czy rozłożenie kolorów. Prekursorem abstrakcjonizmu geometrycznego był Niemiec Theo van Doesburg.

Abstrakcjonizm niegeometryczny cechuje wolność i ekspresja procesu twórczego, nie jest on kontrolowany przez świadomość. Dzieło malarskie zdominowane jest przez przypadek i niepohamowaną żywiołowość. Jednym z przedstawicieli abstrakcjonizmu niegeometrycznego jest Jackson Pollock.

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie