PUBLICZNOŚĆ zespołów rckp fot. Paweł Matelowski
21.06.2022

Zakończenie roku artystycznego 2021/2022 w RCKP

Po całym roku ciężkiej pracy w pracowniach, studiach i na scenie, zapraszamy na zakończenie roku artystycznego 2021/2022 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.

 

 PLASTYKA I GRAFIKA
WYSTAWA ZBIOROWA, PRACOWNIA NA PIĘTRZE, PRACOWNIA GRAFIKI TRADYCYJNEJ

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, galerie wystawiennicze, ul. Kolejowa 1, Krosno, województwo podkarpackie
Wernisaż wystawy: 23 czerwca 2022, godzina 17.00
Wystawa czynna: od 23 czerwca do 31 sierpnia 2022
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Wstęp wolny

Od października do czerwca w pracowniach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbywały się zajęcia plastyczne i graficzne. Pod okiem instruktorek powstały rysunki, obrazy, rzeźby czy prace tworzone w technikach grafiki tradycyjnej. Zanim przyjdzie czas na zasłużone wakacje, zapraszamy do udziału w spotkaniu podsumowującym i zbiorowej wystawie uczestników zajęć Pracowni na piętrze i Pracowni Grafiki Tradycyjnej. Wernisaż wystawy odbędzie się 23 czerwca 2022 o godzinie 17.00 - będzie on okazją do poznania autorów, zobaczenia efektów ich niemal rocznej pracy, a także przyjrzenia się bliżej pracowniom i być może motywacją do dołączenia do grup zajęciowych w kolejnym roku artystycznym.

Pracownia na piętrze
Podczas zajęć z Pauliną Hanus nie zabrakło tematów integrujących grupę i poznawczych - zarówno rówieśników, jak i samych siebie, malowania obrazów wybranych twórców, przedstawiających martwą naturę czy kolegów z grupy zajęciowej. Najmłodsi uczestnicy nie tylko poznawali techniki malarskie czy rysunku, ale także odnajdywali przyjemność w pracy z innymi technikami. Z kolei dorośli tworzyli rysunki koleżanek w ruchu, monochromatyczne obrazy, próbowali na własnych obrazach ekspresji i dynamiki, wykorzystywali złocenia i rozmawiali o technikach takich pouring. Wśród tematów zajęć znalazły się metody i sposoby wykorzystywania soli, analiza kompozycji otwartych i zamkniętych, a nawet świadome łamanie zasad malarstwa.

Grupa młodych artystów poznała techniki rysunku, malarstwa oraz form przestrzennych. Na zajęciach w sposób kreatywny wyrażali swoje opinie na temat prac plastycznych, poszerzali zarówno wiedzę, jak i słownictwo związane ze sztuką. Uczestnicy zajęć nauczyli się sprawdzania proporcji, perspektywy, a przede wszystkim obserwacji otaczającego świata. Ich wrażliwość pozwoliła na stworzenie wyjątkowych prac plastycznych. Poszerzali wiedzę, poznawali techniki, od tych tradycyjnych po te eksperymentalne. Różnorodność narzędzi i sposobów na uzyskanie oczekiwanego efektu przyczyniły się do pogłębienia zainteresowania twórczością. Grupa dojrzałych twórców natomiast rozwinęła nie tylko warsztat, ale także wiedzę oraz pojmowanie sztuki, rozumienie jej celu. Zaczęła dokonywać świadomych wyborów, nie tylko pod względem wizualnym ale także interpretacyjnym - o uczestnikach i zajęciach mówi Paulina Hanus, instruktorka Pracowni na piętrze.

W roku artystycznym 2021/2022 w gościnnych wnętrzach Pracowni na piętrze odbywały się także zajęcia prowadzone przez Ewelinę Kochan. To pod jej okiem powstawały autorskie maskotki, pluszaki czy maski karnawałowe, płaskorzeźby czy figury wykonane w technice origami. W zależności od pory roku artyści wykorzystywali różne materiały - tworzyli kwiaty z bibuły czy zwierzaki z włóczki. Uczestnicy zajęć mogli się też przekonać, jak wielki wpływ na popkulturę miały... komiksy. Nie zabrakło tematów związanych z malarstwem i rysunkiem. Liczne portrety, martwe natury czy abstrakcje zobaczyć będzie można także podczas tej wystawy.

Beata Trznadel o zajęciach prowadzonych przez siebie mówi tak: Dzieci w ramach zajęć w Pracowni na piętrze w tym roku mogły wzbogacić swoje umiejętności percepcyjno-motoryczne. Najbardziej stawiałam na ich kreatywność i nieszablonowe działanie. Oprócz zajęć o działaniu artystycznym dzieciaki śpiewały, biegały, ćwiczyły. Prowadziliśmy liczne rozmowy na temat gier, bajek, filmów, szkoły. Wiadomo, czasem - jak to wśród dzieci bywa - są zaczepki, małe uszczypliwości, zwady, „humorki”, a przy tym dużo uśmiechu.

Uczestnicy zajęć zdobyli podstawowe wiadomości na temat szycia: wykroju, ściegów, jak nawleka się igłę, jak robi supeł czy perspektywy i światłocienia. Osoby dorosłe co tydzień malują i wzbogacają swój dorobek artystyczny. Niektóre z nich dopiero się uczą i stawiają swoje pierwsze kroki w malarstwie oraz rysunku, inne, które są w pracowni dłużej, malują to, co chcą i co czują, korzystając jednak z sugestii i dobrych rad prowadzącej zajęcia. Panie z grupy dorosłej uczestniczyły w plenerze w Hucie Polańskiej, którego efekty można było zobaczyć podczas wystawy poplenerowej. Artyści prezentowali swoje prace podczas wystaw, między innymi podczas podwójnej wystawy „Dwa światy”.

Podczas zajęć powstawały kolaże, pracochłonne przestrzenne anioły, a nawet misie. Artyści tworzyli rysunki o rozmaitej tematyce, poznawali techniki takie jak origami, a nawet malowali na ścianie czy uczestniczyli w plenerze zorganizowanym… na balkonie pracowni. Wśród tematów zajęć znalazły się malowanie kawą, lampiony ze słoików, jabłka w hafcie krzyżykowym, rysunek z martwej natury, tworzenie zakładek do książek czy rzeźba w glinie. Powstawały też prace nawiązujące do świąt, takie tak wianuszki czy własnoręcznie dekorowane pisanki.

RCKP Zakończenie roku artystycznego 2022 plastyka.jpg [168.64 KB]


Pracownia Grafiki Tradycyjnej
W Pracowni Grafiki Tradycyjnej swoje miejsce każdego roku znajdują dzieci, młodzież i dorośli. Każda z grup poznaje nowe techniki, a także doskonali techniki graficzne wcześniej poznane, takie jak: monotypia, linoryt, linoryt barwny, kolografia, tekturografika czy sucha igła.

Prasa graficzna, odbitki z matryc, igły rytownicze, gładziki, skrobacze, rylce, ruletki czy chwiejaki stanowią wyposażenie Pracowni Grafiki Tradycyjnej i choć ich nazwy brzmią tajemniczo, to dzięki nim i talentowi uczestników zajęć powstają prace wyjątkowe i niepowtarzalne. W tym roku artyści w trzech grupach wiekowych szukali inspiracji w naturze, architekturze czy osobach z bliskiego lub dalszego otoczenia. Na wystawie zobaczyć będzie można portrety, pejzaże, kompozycje abstrakcyjne, prace z motywami drzew, kwiatów czy dzikich zwierząt, a nawet elementów architektonicznych. Wszystko to wykonane w technikach grafiki tradycyjnej – tak o zajęciach mówi Justyna Białek, instruktorka Pracowni Grafiki Tradycyjnej.

Instruktorki Pracowni na piętrze: Beata Trznadel, Ewelina Kochan, Paulina Hanus
Instruktorka Pracowni Grafiki Tradycyjnej: Justyna Białek


Autorzy prac - Pracownia na piętrze

Dzieci: Szymon Niemiec, Aleksandra Gerlach, Lena Jaworska, Izabela Bednarz, Aleksandra Omachel, Weronika Baran, Amanda Rachwał, Maja Barska, Martyna Lichoń, Izabela Bednarz, Amelia Boczar, Jagoda Kochan, Mira Kowalska, Rita Kowalska, Wiktor Węgrzyn, Izabela Węgrzyn, Aleksander Wojtuń, Kornelia Janik, Zofia Bargieł, Agata Rysz, Aleksander Pietrzak, Antonina Jakubik, Emilia Boratyn, Hanna Zajdel, Jagoda Babiarz. Dorośli: Sylwia Guzek, Katarzyna Markowicz, Beata Zaborowska-Reczek, Ewelina Gonet, Agata Nawrocka, Julita Pelczar, Wojciech Mercik, Gabriela Berdechowska-Juszczyk, Małgorzata Adamkowska, Grażyna Biduś, Marta Bożek-Pocenty, Lucyna Domaradzka, Alicja Styrkosz. Małgorzata Wojnar, Krystyna Kubal, Elżbieta Krzysztyniak.

Autorzy prac - Pracownia Grafiki Tradycyjnej

Dzieci i młodzież: Jakub Pilecki, Hubert Pizior, Wojciech Kubal, Nina Stefańska, Emil Zajdel, Milena Chmiel, Lena Bałon, Nikola Patla, Lena Węgrzyńska, Martyna Węgrzyńska, Szymon Radkowski, Kajetan Występek, Wiktoria Janas. Dorośli: Marzena Jurowska-Bargieł, Joanna Kazanecka, Małgorzata Kazanecka, Alina Kmonk, Jadwiga Agopsowicz-Bienia, Lidia Klimek, Katarzyna Markowicz, Ewelina Gonet, Liliana Gnap, Alicja Styrkosz.



MUZYKA

KONCERT „CZY WIDZISZ – OTO JA”, STUDIO PIOSENKI SWING

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, sala widowiskowa, ul. Kolejowa 1, Krosno, województwo podkarpackie
Termin: 23 czerwca 2022, godzina 18.00
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Wstęp wolny

Siedem miliardów ludzi, a każdy inny, ale tak samo ważny. Każda z tych osób chce też zostać zauważona. To właśnie o tym opowiedzą i zaśpiewają wokaliści Studia Piosenki Swing podczas koncertu „Czy widzisz – oto ja”. Młodzi wokaliści zaproponują publiczności formę musicalu rozszerzonego. Będzie to ostatnie wydarzenie przygotowane podczas zajęć ze śpiewu w roku artystycznym 2021/2022. Na scenie zobaczymy 40 osób, na co dzień pracujących w dwóch grupach wiekowych. Dla publiczności udział w wydarzeniu będzie okazją do zobaczenia efektów zajęć, poznania uczestników i instruktorów oraz planów na kolejny jubileuszowy sezon. 23 czerwca 2022 o godzinie 18.00 zapraszamy do sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Studio Piosenki Swing - w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia|
Od pierwszego dnia ma tego samego instruktora. Wychowankowie wracają na koncerty, spotykają się, wspierają i kibicują kolejnym osiągnięciom. Lucyna Durał prowadzi zajęcia, stawiając sobie za cel rozwój talentu i osobowości oraz przygotowanie do występów estradowych swoich młodych podopiecznych. Naucza poprawnego śpiewu z odpowiednią interpretacją i właściwym sposobem poruszania się na scenie. Repertuar dobiera z uwzględnieniem indywidualnych cech i możliwości każdego uczestnika. Jej wychowankowie mają wiele okazji do publicznych wystąpień oraz do organizacji własnych wydarzeń, takich jak koncerty noworoczne czy zaduszki. Wielu z młodych wokalistów Studia Piosenki SWING zdobyło laury konkursów i festiwali różnego stopnia. Z powodzeniem uczestniczą w programach telewizyjnych jak The Voice of Poland czy Mam Talent. Studio Piosenki SWING koncertuje w Polsce, na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie. Od kilku lat na scenie wokalistom towarzyszą muzycy-instrumentaliści. Od niedawna na scenie i salach prób Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza usłyszeć można także Chór dziecięcy, prowadzony przez Sabinę Patlę. W zajęciach grupowych z podstaw edukacji wokalnej udział biorą dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Najzdolniejsi, po ukończeniu 12 roku życia mają szansę przejścia do Studia Piosenki Swing i uczestniczenia w zajęciach indywidualnych.

Studio Piosenki Swing to nie tylko zajęcia indywidualne czy grupowe. To także okazja do spróbowania swoich sił na scenie, zobaczenia się w roli gospodarza wydarzenia proponowanego publiczności w każdym wieku. Wieczorne propozycje, takie jak koncerty noworoczne, Zaduszki Muzyczne czy koncerty pożegnalne lub okazjonalne, na stałe wpisały się do kalendarza krośnieńskich imprez. Wokaliści występują także dla swoich rówieśników, wzbogacając program edukacyjny „Sztuka. Obecny”, kierowany do krośnieńskich szkół. Autorskie audycje muzyczne to ciepło przyjęta nowość wśród propozycji dla uczniów. Każdy, kto dołącza do Studia Piosenki Swing otrzymuje nie tylko instrukcje i rady, jak śpiewać, ale też okazję do pokazania się światu – mówią organizatorzy.


Instruktorka Studia Piosenki Swing: Lucyna Durał
Instruktorka Chóru dziecięcego: Sabina Patla


Studio Piosenki Swing - więcej utworów na kanale YouTube.


TANIEC
KONCERT TAŃCA, DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWY ZESPÓŁ TANECZNY KLEKS, ZESPÓŁ TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO STRECZ, GRUPA KLASZCZ GŁOŚNIEJ, GRUPA ONE SĄ WSZĘDZIE

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, sala widowiskowa, ul. Kolejowa 1, Krosno, województwo podkarpackie
Termin: 21 czerwca 2022, godzina 17.00
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Wstęp wolny

W grupach i zespołach tanecznych Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza na co dzień tańczy blisko 500 osób – dzieci, młodzież i dorośli, osoby normatywne i ze szczególnymi potrzebami. Każda z tych osób wnosi do zespołu i do instytucji coś niepowtarzalnego. Tę wyjątkowość zobaczyć będzie można podczas zakończenia roku artystycznego 2021/2022 w kategorii taniec. Dla publiczności wystąpią wszystkie grupy Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Tanecznego Kleks i Zespołu Tańca Współczesnego Strecz. Zobaczymy też grupy Klaszcz Głośniej: dziewczęco-kobiecą oraz debiutujących na scenie chłopców. Po raz pierwszy dla publiczności wystąpi też grupa One są wszędzie, działająca od października.

Wywołujące uśmiech na twarzach publiczności czy wzruszające etiudy, napad na bank, pierwsze w tym sezonie truskawki czy wielkie sprzątanie – podczas wydarzeń tanecznych publiczność może spodziewać się… niespodziewanego. Wszystko, co nas otacza, jest nieskończonym źródłem inspiracji i pomysłów na kolejne i kolejne, i kolejne choreografie. Na scenie zobaczmy tancerzy w układach przygotowywanych w tym roku artystycznym, ale też premiery i debiuty całych grup. Nie zabraknie wykonań grupowych, duetów czy solówek docenianych przez widzów i jurorów konkursów. Najstarszy z zespołów w tym roku świętować będzie swoje 30-lecie, najmłodszy zadebiutuje na scenie.

Życzymy publiczności tak wielkiej radości z uczestniczenia w tym wydarzeniu, jaką nam na co dzień sprawia praca z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. W tym roku publiczność na scenie zobaczy nie tylko kolegów z klas, znajomych z podwórka, ale też mamy, sąsiadki czy znajome z pracy. Do najmłodszej z grup dołączyły mamy tancerzy lub absolwentów naszych zespołów. Okazuje się, że kultura kołem się toczy, dlatego warto zasiąść na widowni i zobaczyć tę niesamowitą energię, a w przyszłości być może dołączyć do zespołu. Tutaj wiek nie gra roli, a każdy znajdzie zespół i miejsce w nim dla siebie - o koncercie tańca i zajęciach mówią organizatorzy.

Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Taneczny KLEKS
Działający przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza zespół w tym roku obchodzić będzie swoje 30-lecie. Specjalizuje się w technice „show dance”, ale tancerze w trakcie zajęć poznają także inne techniki taneczne. Zajęcia odbywają się z podziałem na 6 grup wiekowych. Praca w zespole wymaga od wszystkich ogromnej dyscypliny, wysiłku i odpowiedzialności, ale z drugiej strony daje poczucie dorosłości i uczy szacunku do sztuki. Udział i zaangażowanie całej grupy przyczyniają się do wielu sukcesów zespołu.

TANIEC KLeks fot. Paweł Matelowski.jpg [124.40 KB]

Oprócz regularnych zajęć swoje umiejętności taneczne członkowie zespołu doskonalą podczas warsztatów z różnych dziedzin tańca, a dla najbardziej zaangażowanych organizowane są wakacyjne obozy taneczne, które są doskonałą okazją do integracji wszystkich grup. Tancerze biorą udział w najbardziej prestiżowych wydarzeniach tanecznych oraz mają możliwość ich tworzenia: organizują własne wydarzenia dla szerokiej publiki, np. zakończenia taneczne, koncerty okazjonalne czy koncerty tańca w ramach Krośnieńskich Dni Tańca.

Zespół Tańca Współczesnego STRECZ
Zespół powstał we wrześniu 2000 roku i pracuje głównie w oparciu o technikę tańca współczesnego, ale w repertuarze - oprócz choreografii typowo współczesnych - są również pokazy estradowe, których przygotowywanie oraz tańczenie sprawia członkom Strecza sporo radości.

TANIEC Strecz fot. Paweł Matelowski.jpg [107.55 KB]

Zespół Tańca Współczesnego organizuje własne koncerty tańca oraz bierze udział w gościnnych występach, przeglądach i konkursach. Członkowie zespołu organizują własne wydarzenia dla szerokiej publiki, np. zakończenia taneczne, koncert „Taniec, taniec, taniec” czy koncerty tańca w ramach Krośnieńskich Dni Tańca. Absolwenci z powodzeniem kontynuują naukę tańca na uczelniach wyższych, niejednokrotnie też za granicą.

Klaszcz Głośniej
Grupa działa przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza od listopada 2019 roku. Jest to pierwsza w Krośnie grupa taneczna dla młodzieży oraz dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Są to wspaniali tancerze - pełni pasji i zaangażowania w to, co robią - pracujący w dwóch grupach wiekowych. Grupa starsza już kilkukrotnie pokazywała się na scenie, młodsza debiutowała w tym roku.

TANIEC Klaszcz Głośniej fot. Paweł Matelowski.jpg [152.27 KB]

Tancerze Klaszcz Głośniej brali udział w warsztatach „To działa!”, których zwieńczeniem był spektakl „Znikające królestwo” w reżyserii Joanny Sarneckiej. Od marca zespół bierze udział w multizajęciach, które prowadzą nauczyciele wielu specjalności.

One są wszędzie
Najmłodsza z grup tanecznych Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Zajęcia odbywają się od października 2021 i dedykowane są paniom w wieku 30+ lat.

Taniec współczesny, jazz oraz latino, to jedne z wielu rodzajów tańca, jakich można się nauczyć podczas wieczornych spotkań. Zajęcia prowadzą Sabina Wójcik-Grygolec oraz Aleksandra Bryś.

Instruktorki Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Tanecznego Kleks: Dagmara Krzanowska-Szelc, Paulina Rozenbajgier, Aleksandra Bryś
Instruktorka Zespołu Tańca Współczesnego Strecz: Sabina Wójcik-Grygolec
Instruktorka Grupy Klaszcz Głośniej: Sabina Wójcik-Grygolec
Instruktorki Grupy One są wszędzie: Sabina Wójcik-Grygolec, Aleksandra Bryś

 

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie