RCKP Zakończenie roku artystycznego plakat
15.06.2023

ZAKOŃCZENIA SEZONU ARTYSTYCZNEGO W REGIONALNYM CENTRUM KULTUR POGRANICZA

Koniec sezonu artystycznego w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza to wielkie święto dzieci, młodzieży i dorosłych, osób normatywnych i ze szczególnymi potrzebami, uczestników zajęć czy grup twórczych i ich instruktorów. Blisko 1000 osób regularnie uczestniczy w codziennych zajęciach edukacyjnych, stając się nie tylko uczestnikami i członkami grup, ale przede wszystkim domownikami i najbliższą rodziną. W czerwcu to właśnie te osoby i efekty ich pracy zobaczyć będzie można w przestrzeniach RCKP – na scenie, w holach czy galeriach. Zapraszamy do udziału w zakończeniach roku artystycznego w kategoriach: taniec razy dwa, muzyka, plastyka, grafika tradycyjna oraz animacja i teatr. Na publiczność czekać będą koncerty muzyczne i taneczne, pokazy teatralne, wystawy, a nawet… spotkanie ze smokiem.

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
Terminy: czerwiec 2023
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

 

Zakończenie roku artystycznego 2022/2023: grafika tradycyjna
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie
Termin: 19 czerwca 2023, godzina 17.00
Wstęp wolny

W Pracowni Grafiki Tradycyjnej swoje miejsce każdego roku znajdują dzieci, młodzież i dorośli. Każda z grup poznaje nowe techniki, a także doskonali techniki graficzne wcześniej poznane, takie jak: monotypia, linoryt, linoryt barwny, kolografia, tekturografika czy sucha igła. Uczestnicy zajęć tworzą prace, które podziwiać można na wystawach czy konkursach. Wystawa podsumowująca sezon artystyczny z pewnością zachwyci gości wydarzenia.

Instruktorka Pracowni Grafiki Tradycyjnej: Joanna Topolska-Uliasz

Taniec Kleks fot. Paweł Matelowski 2.JPG [164.13 KB]

Zakończenie roku artystycznego 2022/2023: taniec
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, sala widowiskowa
Termin: 20 czerwca 2023, godzina 17.00
Wstęp wolny

W grupach i zespołach tanecznych Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza na co dzień tańczy blisko 500 osób – dzieci, młodzież i dorośli, osoby normatywne i ze szczególnymi potrzebami. 20 czerwca 2023 dla publiczności wystąpią wszystkie grupy Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Tanecznego Kleks, Zespołu Tańca Współczesnego Strecz, Klaszcz Głośniej i One Są Wszędzie. Blisko 300 osób na scenie zaprezentuje solówki, duety i choreografie zespołowe, premierowe wykonania i te, na których widok publiczność reaguje nieskończonymi brawami.

Goście wydarzenia zobaczą nie tylko tancerzy, ale też swoich rówieśników - koleżanki i kolegów z klasy czy pracy, sąsiadki, mamy, znajomych z bloku czy podwórka. Osoby, które na scenie czują się jak ryba w wodzie, choć nikt ich o to nie podejrzewał, mające wielką odwagę pokazania siebie. Grupa tych odważnych i szalenie zdolnych osób stale rośnie - kto wie, być może ktoś, kto zasiądzie na widowni wkrótce zamieni fotel na miejsce na scenie – mówią organizatorzy.

Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Taneczny KLEKS
Działający przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza zespół w tym roku obchodzić będzie swoje 31 urodziny. Specjalizuje się w technice „show dance”, ale tancerze w trakcie zajęć poznają także inne techniki taneczne. Zajęcia odbywają się z podziałem na 6 grup wiekowych. Praca w zespole wymaga od wszystkich ogromnej dyscypliny, wysiłku i odpowiedzialności, ale z drugiej strony daje poczucie dorosłości i uczy szacunku do sztuki. Udział i zaangażowanie całej grupy przyczyniają się do wielu sukcesów zespołu. Oprócz regularnych zajęć swoje umiejętności taneczne członkowie zespołu doskonalą podczas warsztatów z różnych dziedzin tańca, a dla najbardziej zaangażowanych organizowane są wakacyjne obozy taneczne, które są doskonałą okazją do integracji wszystkich grup. Tancerze biorą udział w najbardziej prestiżowych wydarzeniach tanecznych oraz mają możliwość ich tworzenia: organizują własne wydarzenia dla szerokiej publiki, np. zakończenia taneczne, koncerty okazjonalne czy koncerty tańca w ramach Krośnieńskich Dni Tańca.

Zespół Tańca Współczesnego STRECZ
Zespół powstał we wrześniu 2000 roku i pracuje głównie w oparciu o technikę tańca współczesnego, ale w repertuarze - oprócz choreografii typowo współczesnych - są również pokazy estradowe, których przygotowywanie oraz tańczenie sprawia członkom Strecza sporo radości. Zespół Tańca Współczesnego organizuje własne koncerty tańca oraz bierze udział w gościnnych występach, przeglądach i konkursach. Członkowie zespołu organizują własne wydarzenia dla szerokiej publiki, np. zakończenia taneczne, koncert „Taniec, taniec, taniec” czy koncerty tańca w ramach Krośnieńskich Dni Tańca. Absolwenci z powodzeniem kontynuują naukę tańca na uczelniach wyższych, niejednokrotnie też za granicą.

One są wszędzie 2022 fot. Paweł Matelowski.jpg [244.27 KB]

Klaszcz Głośniej
Grupa działa przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza od listopada 2019 roku. Jest to pierwsza w Krośnie grupa taneczna dla młodzieży oraz dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Są to wspaniali tancerze - pełni pasji i zaangażowania w to, co robią - pracujący w dwóch grupach wiekowych. Tancerze Klaszcz Głośniej brali udział w warsztatach „To działa!”, których zwieńczeniem był spektakl „Znikające królestwo” w reżyserii Joanny Sarneckiej. Od marca zespół bierze udział w multizajęciach, które prowadzą nauczyciele wielu specjalności. W czerwcu tego roku Klaszcz Głośniej we współpracy z Centrum Challenge wzięła udział w 22. Wielkiej Paradzie Smoków w Krakowie, prezentując smoka Innusia I Wielkiego.

One są wszędzie
Najmłodsza z grup tanecznych Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Zajęcia odbywają się od października 2021 i dedykowane są paniom w wieku 30+ lat. Taniec współczesny, jazz oraz latino, to jedne z wielu rodzajów tańca, jakich można się nauczyć podczas wieczornych spotkań.

Instruktorki Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Tanecznego Kleks: Dagmara Krzanowska-Szelc, Paulina Rozenbajgier
Instruktorka Zespołu Tańca Współczesnego Strecz: Sabina Wójcik-Grygolec
Instruktorka Grupy Klaszcz Głośniej: Sabina Wójcik-Grygolec
Instruktorki Grupy One są wszędzie: Sabina Wójcik-Grygolec, Paulina Rozenbajgier

Zakończenie roku artystycznego 2022/2023: plastyka
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie
Termin: 23 czerwca 2023, godzina 17.00
Wstęp wolny

Podczas spotkań w „Pracowni na piętrze” rozwijamy zdolności plastyczne i twórcze. Nie ogranicza nas ani wyobraźnia, ani dobór technik, materiałów czy narzędzi. W gościnnych wnętrzach pracowni z widokiem na miasto powstają obrazy, rysunki, rzeźby czy rękodzieło. W ruch idą pędzle, igły i nici, glina i wiele często zaskakujących materiałów. Dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy uczą się, jak malować i rysować, rzeźbić lub szyć. W każdej z powstałych z prac zobaczyć można artystyczną duszę uczestników spotkań i chęci do twórczego działania. Na wystawie prezentowane będą obrazy wielkoformatowe, rysunki i rzeźby autorstwa uczestniczek i uczestników zajęć – blisko sto prac.

Instruktorki: Magda Balwierczak, Paulina Hanus, Beata Trznadel

Zakończenie roku artystycznego 2022/2023: muzyka
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie
Termin: 23 czerwca 2023, godzina 18.00
Wstęp wolny

W czerwcu Studio Piosenki Swing zaprasza na musical „Czas na wakacje”. Wokaliści zaśpiewają i opowiedzą o wspomnieniach z poprzednich wakacji. Podzielą się też swoimi pomysłami i planami na spędzenie lata. Jedni wybiorą się w Bieszczady, śpiewając „Zielone wzgórza nad Soliną”, inni „Parostatkiem…” nad morze, jeszcze inni zaplanują pobyt na wsi. Publiczność przekona się, jak pięknie jest na plaży i z kim warto dzielić beztroski czas. „Wakacje z blondynką”, „Historia pewnej znajomości” to miłe wspomnienia uczestników zajęć, a jakie będą plany? Między innymi podróż pociągiem – nie solo, a z mamą! Wokaliści podzielą się też radami, czego unikać, a co sprawi, że lato będzie jeszcze piękniejsze. A na koniec: MAKARENA!

Studio Piosenki Swing
Choć w tym roku obchodzi swoje 26-lecie, od pierwszego dnia ma tego samego instruktora. Wychowankowie wracają na koncerty, spotykają się, wspierają i kibicują kolejnym osiągnięciom. Lucyna Durał prowadzi zajęcia, stawiając sobie za cel rozwój talentu i osobowości oraz przygotowanie do występów estradowych swoich młodych podopiecznych. Studio Piosenki Swing to nie tylko zajęcia indywidualne czy grupowe. To także okazja do spróbowania swoich sił na scenie, zobaczenia się w roli gospodarza wydarzenia proponowanego publiczności w każdym wieku. Wieczorne propozycje, takie jak koncerty noworoczne, Zaduszki Muzyczne czy koncerty pożegnalne lub okazjonalne, na stałe wpisały się do kalendarza krośnieńskich imprez. Wokaliści występują także dla swoich rówieśników, wzbogacając program edukacyjny „Sztuka. Obecny”, kierowany do krośnieńskich szkół. Autorskie audycje muzyczne to ciepło przyjęta nowość wśród propozycji dla uczniów. Każdy, kto dołącza do Studia Piosenki Swing, otrzymuje nie tylko instrukcje i rady, jak śpiewać, ale też okazję do pokazania się światu.

Instruktorka Studia Piosenki Swing: Lucyna Durał

Zakończenie roku artystycznego 2022/2023: taniec (Klaszcz Głośniej i zaproszeni goście)
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie
Termin: 27 czerwca 2023, godzina 17.00
Wstęp wolny

Wystąpią: Rzeka Życia (Kraków), Klaszcz Głośniej i Zespół Tańca Współczesnego Strecz (RCKP Krosno)
Dodatkowo: po wydarzeniu odbędzie się spotkanie ze smokiem Innusiem I Wielkim i jego twórcami. Smok Innuś I Wielki jest wynikiem współpracy Klaszcz Głośniej i Centrum Challenge, młodszych i starszych, osób z deficytami rozwojowymi i bez dysfunkcji, osób z różnych środowisk. 4 czerwca dzieci, młodzież, dorośli i smok wzięli udział w 22. Wielkiej Paradzie Smoków w Krakowie.

Rzeka Życia
Grupa pracująca improwizacją ruchową. Zespół o charakterze integracyjnym tworzą członkowie Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z zespołem Downa w Krakowie. Bazując na improwizacji strukturalnej, grupa stworzyła spektakle: „Jesteśmy”, „Rzeka Życia”, „Bal”, „Lekcja”. W latach 2018 - 2022 Rzekę Życia prowadziła Marta Pietruszka, od 2022 - Monika Kiwak.

Klaszcz Głośniej
Grupa działa przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza od listopada 2019 roku. Jest to pierwsza w Krośnie grupa taneczna dla młodzieży oraz dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Są to wspaniali tancerze - pełni pasji i zaangażowania w to, co robią - pracujący w dwóch grupach wiekowych. Tancerze Klaszcz Głośniej brali udział w warsztatach „To działa!”, których zwieńczeniem był spektakl „Znikające królestwo” w reżyserii Joanny Sarneckiej. Od marca zespół bierze udział w multizajęciach, które prowadzą nauczyciele wielu specjalności. W czerwcu tego roku grupa Klaszcz Głośniej we współpracy z Centrum Challenge wzięła udział w 22. Wielkiej Paradzie Smoków w Krakowie, prezentując smoka Innusia I Wielkiego.

Zespół Tańca Współczesnego STRECZ
Zespół powstał we wrześniu 2000 roku i pracuje głównie w oparciu o technikę tańca współczesnego, ale w repertuarze - oprócz choreografii typowo współczesnych - są również pokazy estradowe, których przygotowywanie oraz tańczenie sprawia członkom Strecza sporo radości. Zespół Tańca Współczesnego organizuje własne koncerty tańca oraz bierze udział w gościnnych występach, przeglądach i konkursach. Członkowie zespołu organizują własne wydarzenia dla szerokiej publiki, np. zakończenia taneczne, koncert „Taniec, taniec, taniec” czy koncerty tańca w ramach Krośnieńskich Dni Tańca. Absolwenci z powodzeniem kontynuują naukę tańca na uczelniach wyższych, niejednokrotnie też za granicą.

Muzyka Studio Piosenki Swing fot. Paweł Matelowski 1.JPG [180.47 KB]

Zakończenie roku artystycznego 2022/2023: animacja i teatr
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie
Termin: 29 czerwca 2023, godzina 17.00
Wstęp wolny

Rok pracy w zespołach i pracowniach za nami. Przyszedł czas, aby podsumować pracę także najmłodszych aktorów i zaprezentować wynik ich starań.

Grupa teatralna „Łyk szczęścia” to 10 dziewczynek w wieku od 8 do 12 lat. Klub Umiałka tworzą przedszkolaki, wyjątkowo aktywne i równie uzdolnione jak ich starsze koleżanki. Dzieci pracowały, bawiąc się i bawiły się ucząc. Przedszkolaczki sporo czasu poświęciły na twórczość plastyczną oraz grę wyobraźni, dopasowując przestrzeń pracowni do swoich artystycznych potrzeb. Zobaczymy je wcielające się w bohaterów wierszyków dla dzieci. Grupa teatralna zaprezentuje etiudę zatytułowaną „O królewnie Różyczce i złej Wirusji”. Mamy nadzieję bawić się znakomicie podczas prezentacji, podziwiając występ młodych aktorów.

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie