RCKP Polonijny festiwal plakat 2019
15.07.2019

XVIII ŚWIATOWY FESTIWAL POLONIJNYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza 20 lipca 2019 o godzinie 18.00 zaprasza na Krośnieński Wieczór Festiwalowy w ramach XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Członkowie zespołów polonijnych tańcem i śpiewem wyrażają swoją miłość do Ojczyzny - z całego świata zjeżdżając do Rzeszowa i do Krosna. Od 50 lat programy artystyczne zespołów cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem w stolicy Podkarpacia i od kilkudziesięciu lat w Krośnie. W tym roku poznamy bliżej trzy spośród 33 zakwalifikowanych do udziału w festiwalu zespołów.

 

 


 Wstęp wolny: obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie RCKP (wydawane od 8 lipca 2019 w godzinach otwarcia kasy)

Kasa biletowa RCKP czynna:
poniedziałek - piątek
godzina 10.00-13.00 oraz 14.30-17.30 oraz na godzinę przed wydarzeniem

sobota - niedziela
kasa nieczynna

 

XVIII ŚWIATOWY FESTIWAL POLONIJNYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH - zdjęcie w treści

 

 



Zespół Folklorystyczny KRAKOWIAK
Grenoble, FRANCJA
Kierownik zespołu: Danuta Zapłata

 

XVIII ŚWIATOWY FESTIWAL POLONIJNYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH - zdjęcie w treści  nr 1

 


Zespół folklorystyczny KRAKOWIAK z Grenoble (Francja) istnieje od 1981 roku. Działalność grupy była bardzo potrzebna, aby wspierać duchowo i materialnie Polaków w kraju i za granicą. KRAKOWIAK jest zespołem samodzielnym, działa na terenie francuskiego regionu Isere. Prezentuje tańce i pieśni ludowe z różnych regionów Polski. Zespół występuje w domach opieki, w szpitalach oraz w miasteczkach z okazji różnych świąt i uroczystości. Pierwsze wokalne i taneczne kroki zespół stawiał pod okiem Krystyny Schneider, ówczesnej tancerki PZLPiT „Mazowsze”. Obecnie grupa liczy 23 osoby. W KRAKOWIAKU tańczą również Francuzi, którzy kochają polskie tańce, pieśni i nasz kraj.
O Festiwalu w Rzeszowie zespół dowiedział się w 1989 roku i jeżeli jest tylko taka możliwość, to z wielką przyjemnością w nim uczestniczył (m.in. w latach 1989, 1993, 1996 oraz 2005). W roku 2008 i 2017 grupa uczestniczyła jako osoby towarzyszące. Zespół bardzo sobie ceni udział w rzeszowskim Festiwalu, nie tylko ze względu na panującą tu atmosferę, ale także możliwość podnoszenia swojego poziomu artystycznego i kulturalnego. Członkowie KRAKOWIAKA uczestniczyli w Studium Choreograficznym, organizowanym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, gdzie szlifowali swoje taneczne umiejętności pod kierownictwem Romualda Kalinowskiego.

 


Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK
Chicago, USA
Dyrektor zespołu: ks. Andrzej Totzke SChr
Kierownik artystyczny/choreograf: Halina Misterka
Kierownik muzyczny: Marta Dudek

 

XVIII ŚWIATOWY FESTIWAL POLONIJNYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH - zdjęcie w treści  nr 2

 


Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK powstał jesienią 1991 roku, przy Polskiej Misji Duszpasterskiej im. Św. Trójcy w Chicago, w celu krzewienia polskiej kultury i tradycji na terenie Stanów Zjednoczonych. Założycielami oraz pierwszymi choreografami zespołu, którzy po raz pierwszy przywieźli młodzież na festiwal do Rzeszowa w 1996 roku, byli Ewa i Marek Kuś. W pierwszym roku działalności LAJKONIK liczył 12 tancerzy. Na przestrzeni lat liczba ta wzrosła dziesięciokrotnie. Obecnie w zespole tańczy ponad stu dwudziestu tancerzy, a zajęcia prowadzone są w pięciu grupach wiekowych. Wiosną 1997 roku kierownictwo artystyczne zespołu objęła Halina Misterka, która jest równocześnie choreografem i instruktorem Grupy Reprezentacyjnej. Kontynuując tradycje założycieli, przygotowała zespół do kolejnych festiwali w Rzeszowie w 1999, 2002, 2005, 2011, 2014, 2017 i 2019 roku. LAJKONIK jest efektem wieloletnich dążeń i ciągłego zatroskania wielu oddanych osób, aby na emigracji wychować dzieci i młodzież w wierze i tradycji, z doświadczeniem piękna kultury polskiej, w mowie, tańcu i śpiewie. Kierownictwo zespołu dba o pogłębianie wiedzy i umiejętności tancerzy, organizując dla nich warsztaty taneczne, prowadzone przez choreografów z Polski. Programy o LAJKONIKU wielokrotnie emitowane były w telewizji polskiej i amerykańskiej. Kilkoro tancerzy LAJKONIKA kontynuuje naukę tańca na kursach folklorystycznych w Rzeszowie oraz służą swym talentem i doświadczeniem, pomagając jako asystenci w prowadzeniu zajęć oraz koncertów. Grupa jest także wzorem dla młodzieży, która po raz pierwszy przyjedzie w tym roku do Rzeszowa.


Zespół Pieśni i Tańca POLONEZ
Manchester, WIELKA BRYTANIA
Prezes zespołu: Jolanta Walczyk
Dyrektor artystyczny/choreograf: Liz Gwiazdowska

 

XVIII ŚWIATOWY FESTIWAL POLONIJNYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH - zdjęcie w treści  nr 3

 


Zespół POLONEZ powstał w angielskim mieście Manchester w 1949 roku i od tego czasu nieustannie promuje piękną polską kulturę oraz tradycje polskie. Grupa przekazuje swoje umiejętności i „zaraża” miłością do polskiej kultury kolejne pokolenia. Zespół Pieśni i Tańca POLONEZ może poszczycić się bardzo bogatym repertuarem oraz kolekcją wspaniałych strojów ludowych. W 1953 roku grupa miała honor uczestniczyć w obchodach koronacji królowej Elżbiety II. Ciekawostką jest także fakt, że w latach pięćdziesiątych, oprócz tradycyjnych występów ludowych, zespół wystawiał operetki i rewie. Obecnie grupa koncertuje nie tylko w Manchesterze i okolicach, ale również w innych miastach Wielkiej Brytanii. Aktywnie wspiera wiele organizacji i wydarzeń charytatywnych. W roku 2019 zespół obchodzi 70. rocznicę działalności. POLONEZ Manchester jest jedną wielką rodziną, której członkowie kochają Polskę, jej kulturę i tradycje. Z pasją i dumą przekazują ją kolejnym pokoleniom oraz promują jak najszerszemu gronu odbiorców. Na Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych do Rzeszowa zespół przyjeżdża po raz siódmy.

Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie