RCKP Polonijny festiwal 2023 afisz
03.07.2023

XIX ŚWIATOWY FESTIWAL POLONIJNYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH - KONCERT FESTIWALOWY W KROŚNIE

Po czteroletniej przerwie na Podkarpacie wraca Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Po raz 19. do stolicy województwa podkarpackiego - Rzeszowa - i do wielu miast, w tym Krosna zjadą zespoły taneczne. Spośród 20 zespołów z dziewięciu krajów dwa odwiedzą Krosno. 15 lipca 2023 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbędą się koncerty tańca Zespołu Pieśni i Tańca SUSZANIE (Sucha Górna, Czechy) oraz Zespołu Folklorystycznego POLONIA Z HANOWERU (Hanower, Niemcy).




Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, sala widowiskowa, ul. Kolejowa 1, Krosno, województwo podkarpackie
Termin: 15 lipca 2023, godz. 17.00
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Wstęp: obowiązują bezpłatne wejściówki

Wejściówki do odbioru w kasie RCKP:
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 (p. 234)
Godziny otwarcia kasy RCKP:
poniedziałek - piątek 10.00-17.30 oraz na godzinę przed wydarzeniami
oraz w sprzedaży online: BILETY ONLINE

RCKP Polonijny festiwal 2023 afisz.png [1.16 MB]


20 zespołów z 9 krajów weźmie udział w XIX Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Inicjatorem wydarzenia jest rzeszowski oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Festiwal wraca na Podkarpacie po czteroletniej przerwie (w ubiegłym roku nie odbył się m.in. z powodu wojny na Ukrainie). W tym roku odbędzie się w dniach 12-18 lipca, nie tylko w Rzeszowie, ale również w innych miastach naszego regionu. Wystąpią zespoły polonijne ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Australii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Czech, a także z Mołdawii i Ukrainy.

Koncerty zespołów polonijnych w Krośnie to zawsze wielkie przeżycie. Publiczność docenia to, że członkowie zespołów tańcem i śpiewem wyrażają swoją miłość do Ojczyzny. Warto odwiedzić Krosno i Rzeszów, poznać osoby, którym polska tradycja i kultura są bliskie. W tym roku w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza gościmy sąsiadów - zespoły z Czech i Niemiec. Mamy nadzieję, że - tak jak podczas minionych edycji festiwalu - Krosno przyjmie tancerzy gorącymi brawami - zachęcają organizatorzy krośnieńskiego wydarzenia.

To część naszego dziedzictwa kulturowego, dzięki któremu Podkarpacie staje się na ten czas stolicą Polonii - marszałek województwa Władysław Ortyl.


Zespół Pieśni i Tańca SUSZANIE
Sucha Górna, Czechy

Kierownik Artystyczny - Barbara Mračna
Kierownik Muzyczny - Richard Mračna

Zespół Pieśni i Tańca SUSZANIE jest reprezentacyjnym zespołem gminy Sucha Górna i działa w ramach miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej. Został założony w roku 1953 i jest najstarszym PZKO-wskim, nieprzerwanie pracującym zespołem tanecznym na terenie Zaolzia. W 2023 roku SUSZANIE obchodzić będą swoje 70-lecie.
Zespół liczy obecnie pięćdziesięcioro członków. Posiada też własną kapelę ludową. Repertuar SUSZAN jest bardzo urozmaicony. Obejmuje on tańce oraz pieśni regionu zamieszkania, czyli Śląska Cieszyńskiego - ze środkowej jego części, z okolic Cieszyna i z zachodniej części z okolic Orłowej, Karwiny i Bogumina. W repertuarze Suszanie również mają polskie tańce narodowe i regionalne, tańce słowackie i czeskie oraz programy rozrywkowe, na które składają się tańce towarzyskie, obrazki sceniczne itp., wykorzystywane szczególnie w sezonie karnawałowym. SUSZANIE uczestniczą w Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie jubileuszowo, bo po raz dziesiąty.
Zespół reprezentuje region również w Republice Czeskiej na bardzo prestiżowych międzynarodowych festiwalach, jest też zapraszany, jako reprezentant polskiej mniejszości narodowej, na bardzo popularne festiwale mniejszości narodowościowych. Wyjeżdża za granicę, uczestnicząc w festiwalach folklorystycznych na terenie kontynentu europejskiego.


Zespół Folklorystyczny POLONIA Z HANOWERU
Hanower, Niemcy

Kierownik Zespołu - Aldona Glowacka-Silberner
Choreograf - Charlotte Glowacka

Zespół Folklorystyczny POLONIA Z HANOWERU, pochodzi z miasta leżącego w samym sercu Dolnej Saksonii w północnej części Niemiec. Powstał w 1987 roku, między innymi, z inicjatywy Aldony Głowackiej-Silberner, od 35 lat kształtującej tę grupę artystyczną. Zespół pracuje przy Polskiej Misji Katolickiej w Hanowerze i na swoim koncie ma ponad 550 koncertów i różnych prezentacji na terenie Niemiec i za granicą.
POLONIA ma w swoim repertuarze tańce narodowe, takie jak: oberek, polonez, mazur, kujawiak i krakowiak oraz tańce z regionów Łowicza, Lublina, Podhala, Krakowa i Przeworska.
Przy ich opracowaniu od lat współpracuje z najwybitniejszymi, znanymi polskimi choreografami. W czasie cotygodniowych spotkań, tak polonijni, jak i niemieccy tancerze uczą się w zespole najpiękniejszej mowy na świecie, jaką jest taniec. Dodatkowo odkrywają różne, dotąd nieznane im jeszcze regiony Polski. Dla twórczyni zespołu szczególnie ważna jest autentyczność tańców, kostiumów i śpiewu.
Zespół poza udziałem w różnych festiwalach w Niemczech i za granicą występuje również na wykwintnych balach, akademiach narodowościowych oraz świętach rodzinnych. Organizuje też dla swoich tancerzy, także bezpłatne, warsztaty taneczne. W zespole POLONIA wiek, narodowość i doświadczenie nie grają roli, każdy może tańczyć. W swoim statucie bowiem Zespół POLONIA, obok pielęgnowania polskiego dziedzictwa kulturowego, za równie ważny cel przyjął pojednanie narodów Polski i Niemiec.

/mat. nadesłane/

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie