Spotkanie z Urszulą Honek
31.10.2023

Wywodzę się z poezji… Urszula Honek w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Czy poezja może coś zmieniać?; Jakie znaczenie dla twórcy mają nagrody literackie?; Czy wulgaryzmy pełnią jakąś rolę w utworze? – to tylko niektóre z pytań na które odpowiedziała Urszula Honek – poetka i prozaiczka na spotkaniu autorskim, które odbyło się w dniu 25 października br. w Czytelni Gł. KBP. Spotkanie prowadziła dr Zofia Bartecka-Prorok.

Pisać zaczęła jeszcze w gimnazjum, później w liceum, jednak z wydaniem pierwszej książki  trochę zwlekała. Podkreślała, że w tym czasie dużo czytała, w tym m.in. Andrzeja Bursę czy Rafała Wojaczka, bo to właśnie poezja ją głównie inspirowała. Efekt – trzy tomiki poezji: „Sporysz” (2015), „Pod wezwaniem” (2018), „Zimowanie” (2021). Wszystkie spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem, otrzymały nominacje i ogólnopolskie nagrody.

Ale największą popularność U. Honek zdobyła wydanym w ubiegłym roku zbiorem opowiadań pt. „Białe noce”, za który 9 października 2023 r. otrzymała Nagrodę im. Kościelskich! „Książkę charakteryzuje wyjątkowa zdolność łączenia ostrego spojrzenia na rzeczywistość z językową magią, która splata żywych i umarłych, ludzi i zwierzęta, tradycje poetyckie i prozę współczesną” – można przeczytać w uzasadnieniu przyznania nagrody.

 

To głównie ta książka stała się tematem spotkania w bibliotece. 
Pytana dla kogo pisze mówiła: „Piszę dla wszystkich… nie chciałabym żebyśmy literaturę traktowali jako coś elitarnego… mam takie poczucie, że dzięki pisaniu mogę być z ludźmi, których już nie ma…” Bohaterowie „Białych nocy” to często prawdziwe osoby, opisane w konkretnych miejscach, którym pozmieniała imiona. „Miejsca, ludzie, zdarzenia są bardzo mocno kształtujące… w „Białych nocach” chciałam ludziom oddać głos, mieć z nimi więź, rodzaj współodczuwania…” – mówiła poetka przytaczając przykłady ludzi, których znała czy na przykład spotykała w dzieciństwie, a którzy stali się bohaterami opowiadań. (Urszula Honek pochodzi z Racławic koło Gorlic).
Mówiąc o roli literatury, poezji podkreślała, że nie uprawia literatury zaangażowanej – „mówię o rzeczach ważnych, ale nie wprost… skupiam się na tym, żeby książki były dobrze napisane”. A czy poezja może coś zmieniać? – „Globalnie nie, ale to są takie małe zmiany w nas, że coś nas poruszy… literatura może być wsparciem” – mówiła. 
Urszula Honek niedawno skończyła nową książkę poetycką – premiera w maju 2024 r. 
Poetka jest laureatką Nagrody im. Adama Włodka oraz Nagrody im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Za „Białe noce” otrzymała nominację do międzynarodowej nagrody Premio Grand Continent 2022, Paszportów Polityki i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Conrada 2023 (laureatów poznamy 29 października br.). 
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Miejsca i ludzie czyli życie w książkach zapisane” dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Monika Machowicz
Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 43 675 43
fax 13 43 628 65
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie