wystawa Krzysztof Szlapa.jpg
16.04.2025

Wystawa promująca Album fotografii Kraina – Krzysztof Szlapa

Zapraszamy Państwa na wyjątkowe wydarzenie, jaki będzie wystawa promująca album fotografii „Kraina” autorstwa Krzysztofa Szlapy. To nie tylko prezentacja fotografii – to podróż przez obrazy, które opowiadają o miejscach, emocjach i chwilach zatrzymanych w kadrze. „Kraina” to osobisty, poetycki zapis wędrówki przez przestrzenie z pogranicza rzeczywistości i snu.

 

MOTTO
W moich działaniach szukam poetyckiego wymiaru. Sięgam po różne motywy z najbliższego otoczenia lub podróżuję, aby tworzyć obrazowe reprezentacje wewnętrznych stanów widzenia. Chcę wyrazić uczucia i myśli poprzez uniwersalne i ponadczasowe, wizualne metafory.
Krzysztof Szlapa

BIOGRAM

Krzysztof Szlapa, fot. Mariusz Machnik.jpg [1.22 MB]


Krzysztof Szlapa urodził się w 1987 roku w Katowicach. Artysta fotografik. Autor siedemnastu wystaw indywidualnych i uczestnik wielu wystaw zbiorowych, od 2014 roku był współkuratorem w fotograficznej Galerii Pustej cd. w Jaworznie, w latach 2014–2019 kurator galerii sztuki Za Szybą w Katowicach, od 2013 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, gdzie pełnił funkcję sekretarza zarządu.

Laureat Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska w 2023 roku. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w roku 2017. Inicjator wielu wydarzeń kulturalnych upowszechniających fotografię artystyczną takich jak: wernisaże wystaw, warsztaty oraz spotkania autorskie we współpracy z różnymi lokalnymi intytulacjami. Mieszka w Katowicach, na co dzień pracuje w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego.

plakat do druku końcowy_05_page-0001.jpg [762.30 KB]

Wystawy indywidualne:

  • ZAŚWIATY, GALERIA KATOWICE ZPAF, Katowice, 2024
  • IN LOVE WITH NATURE, SCENA ZA SZYBĄ, Katowice, 2022
  • SCENOGRAFIE, GALERIA KATOWICE ZPAF, Katowice, 2022
  • STANY WIDZENIA, GALERIA KATOWICE ZPAF, Katowice, 2018
  • REFLEKSJE, MUZEUM HISTORII KATOWIC, Katowice, 2016
  • PUNKT WIDOKOWY, GALERA ART-FOTO, Częstochowa, 2016
  • WIDZIADŁA, GALERIA SCHODY, Katowice, 2016
  • HANDMADE, GALERIA POJEDYNEK, Katowice, 2015
  • NATURA WIDZENIA – WIDZENIE NATURY, CENTRUM KULTURY ŚLASKIEJ, Nakło Śląskie, 2015
  • NATURA WIDZENIA – WIDZENIE NATURY, KLUB BRAMA, Bytom, 2014
  • NATURA WIDZENIA – WIDZENIE NATURY, GALERIA POD ŚRUBKĄ, Żywiec, 2014
  • ZAPIS CZASU, GALERIA PUSTA CD., Jaworzno, 2014
  • DOM KULTURY, GALERIA ZA SZYBĄ, Katowice, 2014
  • W ZASIĘGU WZROKU, GALERIA POJEDYNCZA CKK, Katowice, 2013
  • W ZASIĘGU WZROKU, PAMIĘTNIK, GALERIA CIASNA, Jastrzębie Zdroj, 2013
  • WIDOKOWKI Z MIASTA WE MNIE, MBP NR 30, Katowice, 2010
  • PRZED, GALERIA 5 GCK, Katowice, 2007

 

Kraina jest gdzie indziej

„Kraina” to określenie terytorium wymykającego się podziałom administracyjnym, którego nie wyznacza się granicami państw i okręgów. Odnosi się do spójności geograficznej, przyrodniczej czy etnograficznej, a także do miejsc wyobrażonych, baśniowych. Tytułując w ten sposób swój cykl fotografii wykonywanych miedzy Krempną a Komańczą, Krzysztof Szlapa skłania odbiorcę do refleksji nad tym, co składa się na wyjątkowość K/krainy. Czy jest to ukształtowanie terenu? A może konkretny styl architektury? Ekosystem? Czy też może skojarzenia i wspomnienia, budowane na trudnej historii regionu pogranicza? Odpowiedzi na te pytanie, których domagają się prezentowane w albumie zdjęcia, będą różne i nierzadko wykluczające się, bo też Artysta czerpie z różnych konwencji fotograficznych: zarówno z fotografii przyrodniczej, jak i z nurtów uniwersalizujących czy mitologizujących konkretne widoki.

Znamienne, że w czasie, kiedy Szlapa pracuje nad cyklem, termin „kraina” rozważa też reporter i aktywista klimatyczny Filip Springer w na poły faktograficznej, na poły fikcjonalnej literackiej podróży po Ziemiach Odzyskanych, a więc po drugiej stronie umownego środka Polski.  W „Mein Gott, jak pięknie” autor odkrywa, że „Kraina – której nazwę zapisuje zawsze z wielkiej litery - nie jest czymś sta­łym. To ra­czej for­ma sku­pie­nia kra­jo­bra­zu”, a zatem nie istnieje ona niezależnie od tego, kto w niej jest. Patrzy na nią, podróżuje po niej, doświadcza jej, rozumie ją. Dla każdego zatem k/Kraina objawia się gdzie indziej i kiedy indziej, stanowiąc otwarte terytorium, pozbawione wyrazistych granic, a wytyczone relacją człowieka do przestrzeni.

Szlapa podąża sobie wiadomymi ścieżkami, wyzyskując na pozór tylko sztampowe motywy z południowo-wschodniego pogranicza: cebulaste kopuły cerkwi, drewniane domy w kolorze ugru, zalesione zbocza, ślady wysiedlonych wsi. Zdjęcia „Krainy” to widoki krajobrazu rozumianego jako miejsce spotkania między człowiekiem a tym, co poza-ludzkie. W tym duchu pisał o krajobrazie Tadeusz Sławek: „Krajobraz zatem to rozumienie i obdarzanie świata sensem” i wydaje się, że to właśnie oferuje Fotograf patrzącemu. Poszczególne ujęcia z cyklu wykraczają poza dokumentację miejsca czy badawcze spojrzenie przyrodnika lub etnografa, pejzaż jest wprawdzie rozpoznawalny, ale ramy kadrów to rozszerzają się tak, aż gubi się szczegółowość obserwacji, to ścieśniają, aż detal staje się abstrakcyjny. Gry z głębią ostrości zaskakują odbiorcę, inscenizując fotograficzny realizm magiczny. A zatem nie ma tu dystansu właściwego fotografii krajobrazowej czy przyrodniczej, Artysta dodaje swoją wiedzę i doświadczenie K/krainy.

 „To Kraina określa czas i miejsce. To ona wpuszcza mnie do środka. W drugą stronę to nie działa” – to znów Springer spostrzegający, że terytorium ma swoją sprawczość, nie podlega ludzkiemu panowaniu. Fotografia ma w sobie tę wyjątkową właściwość, że jest zapisem zarówno rzeczywistości przed obiektywem, jak i spojrzenia, jakim tę rzeczywistość obdarza fotografujący. Jego -  lub jej – perspektywa tworzy obrazy, których nie sposób zaobserwować gołym okiem, nawet jeśli staniemy w tym samym miejscu. A do K/krainę wejdzie tylko ten, którego ona zawoła.

Czy rozpoznasz swoją Krainę w zdjęciach Krzysztofa Szlapy?

 

Justyna Hanna Budzik   

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Rynek 2

tel/fax. 515252776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

- otwiera się w nowej karcie