Poszukujący subtelności w sztuce i życiu, bliskości z naturą, spokoju i wrażliwości odnajdą je w obrazach Małgorzaty Patronik. W lutym i marcu w Galerii Szarej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza gości wystawa malarstwa „Spojrzenie”. 8 marca 2024 o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie z autorką, na które gorąco zapraszamy.
O wystawie
Czym jest spojrzenie? Sposobem patrzenia, który wyraża charakter albo emocje. Na wystawie prezentowanej w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza zobaczyć będzie można blisko 50 prac malarskich, które powstały między 2010 a 2023 rokiem. Autorka posługuje się głównie technikami klasycznymi: olejem na płótnie, pastelami na papierze i temperami na desce.
Tematyką obrazów będą: pejzaż - olej na płótnie, kwiaty - olej na płótnie, malowane szpachlą, cykl kilkunastu obrazów pt. Siła Życia - olej na płótnie, kilka pasteli o tematyce martwa natura - suchy pastel na papierze, ikony wykonane metodą tradycyjną na desce lipowej malowane temperą żółtkową. Malarstwo Małgorzaty Patronik charakteryzuje się dużym spokojem i uczuciowością wynikającą z codziennej obserwacji i zachwytu otaczającą nas naturą. Ogromna dawka wrażliwości ściera się z indywidualnym oglądem rzeczywistości i tematem obrazu. Autorkę bardzo interesuje owo spojrzenie w głąb siebie i odkrycie przestrzeni za kurtyną własnych, cichych doznań - Anna Czerwińska-Barnuś (artysta malarz).
Małgorzata patrzy, obserwuje i wyciąga wnioski - malarskie oczywiście. Kumuluje doznania, ciszą koloru, spokojem harmonii. Dostrzega urodę kwiatów, rytmy pejzażu, niuanse światła i koloru. Zamyka doznania w ryzach kompozycji - Sebastian Brożyna (artysta malarz).
O autorce
Małgorzata Patronik - ur. w 1959 roku w Sanoku, gdzie też mieszka, pracuje, maluje. Ukończyła kierunek Malarstwo na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku w klasie artysty malarza Jana Szczepana Szczepkowskiego. Od wielu lat związana z Klubem Plastyka przy ODK PUCHATEK w Sanoku.
Autorka wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Uczestniczka wielu plenerów malarskich w kraju i za granicą. Uczestniczka konkursów sztuki, m.in. Karpackiego Biennale Sztuki organizowanego przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (2020) - jej praca pt. „Zima” została wyróżniona. W XVI Konkursie i Wojewódzkiej Wystawie Malarstwa Nieprofesjonalnego organizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie (2023) praca pt. „Lawenda” również otrzymała wyróżnienie. Maluje obrazy na płótnie farbami olejnymi, narzędziem malarskim często jest szpachla.
W swojej pasji - malarstwie - często używa suche pastele, kredki i ołówki. Jest ikonokopistką - ikony wykonuje metodą tradycyjną na desce lipowej, temperą żółtkową. W swojej twórczości inspiruje się naturą, jest kolorystką, maluje na podstawie swoich własnych obserwacji, fotografii. Uczestniczka wielu aukcji charytatywnych na rzecz osób potrzebujących pomocy. Nagrodzona Aniołami Dobroci: w 2011 „Zasłużony dla Fundacji im dr Mirona Lisikiewicza na rzecz pomocy dla szpitala w Lesku”, w 2020 - za wieloletnią pomoc na rzecz Hospicjum Caritas w Krośnie.
WYSTAWA MALARSTWA „SPOJRZENIE”, MAŁGORZATA PATRONIK
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria Szara, ul. Kolejowa 1, Krosno, województwo podkarpackie
Spotkanie autorskie: 8 marca 2024, godz. 17.00
Wystawa czynna: do 23 marca 2024
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl
Wstęp wolny. Wystawę można oglądać w dniach odbywających się w RCKP wydarzeń lub po wcześniejszym zgłoszeniu tel. 13 43 218 98