Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie ma przyjemność zaprosić na wystawę malarstwa sióstr Alli i Gali Khmel. 13 października 2023 o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie z artystkami. Na ekspozycję składają się portrety znanych nie tylko mieszkańcom Krosna osób, sielskie malunki i prace, w których barwne scenki przenikają się z symbolami miasta.
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria Szara, ul. Kolejowa 1, Krosno, województwo podkarpackie
Spotkanie autorskie: 13 października 2023, godz. 17.00
Wystawa czynna: do 27 października 2023
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl
Zwiedzanie wystawy: bezpłatne. Wystawę można oglądać w dniach odbywających się w RCKP wydarzeń artystycznych lub po wcześniejszym ustaleniu pod nr tel. 13 43 218 98.
O wystawie
Na podwójną wystawę malarstwa składają się obrazy dwóch sióstr. Obrazy Alli to portrety znanych osób. Wśród nich znajdują się między innymi wizerunki Mikołaja Kopernika, Jana Szczepanika czy Henryka Sienkiewicza. Zobaczyć można także prace z motywami floralnymi, panoramę miasta i jego symbole. Z kolei obrazy Gali to magiczny świat i sielskie scenki: anioły, miniaturki, bajkowe postaci i zwierzęta, prace różnych wielkości zachęcające do wynajdywania na nich coraz to ciekawszych i bardziej zaskakujących detali. Barwna wystawa to dwie różne perspektywy, bliskość z miastem, w którym artystki obecnie mieszkają i miłe skojarzenia z wydarzeniami, w których mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć, a do których dekoracje przygotowywały właśnie Gala i Alla.
Alla Khmel i Galina Khmel
Urodziły się w dużym ukraińskim mieście górniczym w Doniecku, ich ojciec był górnikiem. Malowały przez całe życie. Przez 20 lat uczyły się w Dziecięcej Szkole Artystycznej, w pracowni wybitnego artysty I. Makarenko, następnie studiowały na Akademii Wzornictwa i Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Charkowie. Artystki pracują w różnych technikach - malarstwie, grafice tradycyjnej i komputerowej, ceramice, ilustracji, projektowaniu, z różnymi materiałami.
Współpracują z wydawnictwami książkowymi, agencjami reklamowymi, instytucjami kultury. W Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odpowiadały za projekty i przygotowanie scenografii do wydarzeń kulturalnych, w tym widowisk tanecznych czy imprez multidyscyplinarnych, takich jak: widowisko taneczne z okazji 30-lecia Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Tanecznego Kleks „Magiczna Księga”, widowisko baletowe „Tajemniczy Ogród”, wydarzenia plenerowe „Biesiada u Papkina” i „Karpackie Klimaty” oraz wiele innych. Prace artystek znajdują się w kolekcjach prywatnych na Ukrainie, we Francji, w Polsce, Hiszpanii, Finlandii, Niemczech, Ameryce, Japonii, Austrii, w muzeach sztuki w Charkowie, Czugujewie, Kropiwnickim, Nikopolu.
Wystawy:
od 1988 - uczestniczą w różnych wystawach artystycznych: miejskich, ogólnoukraińskich i międzynarodowych, duża liczba wystaw osobistych
od 1999 - wstępują do Narodowego Związku Artystów Ukrainy
1992 - Biennale Grafiki Sztalugowej w Kaliningradzie - Koenigsbergu
1993 - Słowacja - Ekoplakat
1994-2002 - Mini Print - Hiszpania
1998 - udział w Triennale Grafiki Drukowanej w Japonii w Tokio
1999-2001 - wystawa ilustracji - Golden Pen - Belgrad
1999 - Ukraina XX w. - Kijów
2022 - wystawa artystów - uchodźców Warna Bułgaria - Galeria sztuki Nira - „Uratowana wiosna”
2023, grudzień - Biennale Sztuki - Krosno - Polska
2023 - wystawa - 3D - Konstruktywizm - Wasilij Ermilow - miasto Charków, Ukraina
Plenery:
2006-2014- Ogólnoukraińskie Plenery na Czernihowie
2008 - Międzynarodowy Plener w mieście Korsze - Polska
2008 - Plener ogólnoukraiński - Na drogach Wasilkowskiego - Spojrzenie przez wieki - Perejasław
2008 - 2009 - udział w projekcie Ogólnoukraińskim - Wielcy Ukraińcy
2011 - Złota Podkowa - Wschód-Zachód - Ogólnoukraińskie zwiedzanie zamków lwowskich w plenerze
2012 - Ogólnoukraiński Plener na Zakarpaciu - miasto Chust
2014 - Ogólnoukraiński Festiwal Plenerowy - Bohaterowie wśród nas - miasto Kropiwnicki