01Fot_Agnieszka Wołkowicz
17.05.2024

Wyścig Górski Prządki

Prawie 80 kierowców z Polski, Czech, Austrii, Włoch, Francji i Finlandii zgłosiło się do 21. Wyścigu Górskiego Prządki, który odbędzie się w dniach 24 – 26 maja w Korczynie. Zawodnicy, którzy pojawią się na Podkarpaciu, będą zdobywać punkty aż w 5 klasyfikacjach. 

 


Organizowane przez Automobilklub Małopolski Krosno zawody po raz kolejny znalazły się na prestiżowej liście wyścigów FIA IHC (Międzynarodowy Puchar FIA w Wyścigach Górskich), będą drugą rundą cyklu. Na zlokalizowanym na Rynku w Korczynie starcie pojawią się także kierowcy klasyfikowani w innych międzynarodowych serialach: FIA CEZ (Mistrzostwa FIA Strefy Europy Centralnej), FIA CEZ HIST (Mistrzostwa FIA Strefy Europy Centralnej Aut Historycznych) i MMSR PAV – Międzynarodowych Mistrzostw Słowacji w Wyścigach Górskich.

 

Wyścig Górski Prządki to także 3 i 4 Runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, Marcin Fiejdasz, Dyrektor Zawodów: Po raz kolejny Korczyna stanie się areną dużych, międzynarodowych zawodów. Organizacja tak dużej imprezy, z tyloma klasyfikacjami, jest z jednej strony zaszczytem, z drugiej stawia przed nami szereg wyzwań. Trasa z Korczyny do Czarnorzek jest corocznie modernizowana; dzięki współpracy z samorządami na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym, pojawiły się m.in. nowe, podwójne bariery energochłonne; to niezbędne przy organizacji zawodów tak wysokiego szczebla. Trzeba także pamiętać, że bariery służą przez cały rok (szczególnie w zimie) wszystkim użytkownikom Drogi Wojewódzkiej 991. Bezpieczeństwo zawodników i kibiców, dla których wyznaczyliśmy specjalne strefy w najciekawszych, dostępnych miejscach na trasie, jest dla nas priorytetem.

 

W realizację wyścigu zaangażowanych jest w 158 osób: m.in. sędziów i wolontariuszy z Automobilklubu Małopolskiego Krosno i innych zaprzyjaźnionych automobilklubów, dziesiątki strażaków, ratownicy, lekarze czy pracownicy ochrony. Po latach wróciliśmy do „starej” trasy o długości 4540 m - ostatnio była krótsza o ponad 700 metrów. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, na trasie pozostanie szykana, której szczegółową lokalizację rok temu wskazali sami kierowcy najszybszych aut w wyścigu – tzw. formuł.

 

01Fot_Agnieszka Wołkowicz.jpg [2.07 MB]


Zawodnicy w wyścigach górskich dzieleni są na dwie główne kategorie: Kat. 1 to auta z nadwoziem zamkniętym, Kat. 2 to auta wyścigowe z nadwoziem otwartym (tzw. formuły). W Kat. 1 dodatkowe podziały to podział na grupy i klasy. Po pierwszych dwóch Rundach Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, rozgrywanych nietypowo – na torze wyścigowym w Miedzianej Górze, na czele klasyfikacji generalnej Kat. 1 znajdują się: 1. Michał Ratajczyk (Auto Moto Klub Limanowa, Mitsubishi Lancer), 2. Grzegorz Rożalski (Automobilklub Rzemieślnik, Mitsubishi Lancer), 3. Paweł Żeromiński (Automobilklub Rzemieślnik), od swojego rajdowego debiutu w 2007 wierny Subaru Legacy.


Jak takie zawody wyglądają z perspektywy gospodarza terenu?


Grzegorz Półchłopek, Wójt Gminy Korczyna: Cieszę się, że już po raz dwudziesty pierwszy Gmina Korczyna stanie się areną sportowych zmagań dla zawodników z Polski i zagranicy. Jako gospodarze tego wyjątkowego miejsca postaramy się przyjąć sportowców oraz kibiców gościnnie i serdecznie. Mam nadzieję, że na trasie wyścigu nie braknie sportowych emocji i wszyscy, którzy spędzą z nami ten weekend docenią wyjątkowe położenie naszej Gminy oraz najwyższy poziom organizacji wydarzenia odbywającego się w tym roku również na szczeblu europejskim. Wszystkich zainteresowanych sportami motorowymi zapraszam w dniach 25 i 26 maja do Korczyny i Czarnorzek, a zawodnikom biorącym udział w 21. Wyścigu Górskim „Prządki” życzę pomyślnej i satysfakcjonującej rywalizacji.


21. Wyścig Górski Prządki został objęty Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Więcej szczegółów znaleźć można na oficjalnej stronie zawodów www.wyscigprzadki.pl , wyniki na żywo będzie można śledzić na stronie www.wyniki-online.pl

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie