youngsters-stacking-hands-with-determination.jpg
29.03.2024

Współpraca biznesu i szkół zawodowych – szansa dla młodych ludzi i przedsiębiorców

Krośnieńskie szkoły ponadpodstawowe zapraszają przedsiębiorców do współpracy w zakresie organizacji praktyk, staży zawodowych dla uczniów, jak również tworzenia klas patronackich. Współpraca może również objąć organizację szkoleń branżowych w firmach dla nauczycieli przedmiotów zawodowych. To doskonała okazja, aby zaangażować się w rozwój przyszłych pracowników.

Szkolnictwo zawodowe w Krośnie charakteryzuje się różnorodną ofertą oraz bardzo wysokim poziomem kształcenia. Uczniowie kształcą się zarówno w tradycyjnych zawodach rzemieślniczych (cukiernik, fryzjer, piekarz), jak również w nowoczesnych zawodach wysokich technologii. Najwięcej uczniów kształci się w kierunkach informatycznych, elektronicznych oraz mechanicznych. Popularnością cieszą się unikatowe zawody związane z m.in. z lotnictwem oraz z branżą naftowo – gazowniczą, prowadzone w oparciu o nowoczesne zaplecze warsztatowo-laboratoryjne.


Do szkół ponadpodstawowych w Krośnie uczęszcza ok. 6600 osób, z których większość – ponad 3600 - to uczniowie techników oraz szkół branżowych.

Zachęcam krośnieńskich przedsiębiorców do nawiązywania współpracy z naszymi szkołami zawodowymi. Proponujemy włączenie się w proces kształcenia praktycznego. Dzięki temu mogą Państwo przyczynić się do rozwoju umiejętności zawodowych naszych uczniów, a także zbudować relacje z potencjalnymi przyszłymi pracownikami. Wasza wiedza i doświadczenie mogą stać się cennym źródłem inspiracji oraz wsparcia dla naszej młodzieży, dla której w Krośnie chcemy tworzyć jak najlepsze warunki do życia, rozwoju i pracy zawodowej - informuje Piotr Przytocki, Prezydent Miasta Krosna.

Poniżej prezentujemy bazę danych o kierunkach kształcenia w szkołach ponadpodstawowych. Pomysłodawcami jej stworzenia są członkowie Krośnieńskiej Rady Biznesu, która bierze aktywny udział w planowaniu działań dotyczących współpracy szkół zawodowych z lokalnymi przedsiębiorcami.
Dokument zawiera szczegółowe informacje o nabywanych w procesie kształcenia zawodowego umiejętnościach, przedmiotach zawodowych, liczbie uczniów oraz absolwentów. Znajdują się tam również dane kontaktowe do dyrektorów odpowiedzialnych za współpracę szkoły z przedsiębiorstwami, m.in w ramach organizacji praktyk, klas patronackich oraz staży zawodowych.

Firmy zainteresowane współpracą mogą zgłaszać się bezpośrednio do dyrektorów szkół.

Program współpracy biznesu i szkół ponadpodstawowych ma na celu podniesienie wiedzy młodzieży o ofercie rynku pracy w Krośnie oraz rozpoznania własnych predyspozycji i preferencji zawodowych. Realizacja zadania stanowi istotny element „Programu Rozwoju Przedsiębiorczości Miasta Krosna na lata 2023-2030”.

Grafika: źródło Freepik.com

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
fax 13 47 436 51
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie