1759182745.png
06.02.2018

WJAZD KRÓLA DO KROSNA, ACZ KRÓL KRÓLOWI NIERÓWNY

Ostatnia sobota lipca, na ulicach Krosna, w rynku i pod halą sportową trwają ostatnie gorączkowe przygotowania – do miasta zawita JKM Jan Kazimierz. Barwna rekonstrukcja historyczna ogromnie przypadła do gustu krośnianom. Z historycznych annałów wynika, że nasze miasto odwiedził nie tylko król z dynastii Wazów - gród nasz gościł 4 monarchów. Z tego właśnie powodu, ku włączeniu krośnian do wspólnej historycznej zabawy i planowania, pozostawiamy wybór w rękach mieszkańców i zapraszamy do głosowania - którego z 4 władców powitamy w tym roku?

 

W Krośnie gościli bowiem:

Kazimierz Wielki – prawdopodobnie dwukrotnie 1340 i 1349 roku w czasie wyprawy na Ruś Halicką. Monarcha ufundował prezbiterium w kościele farnym, potwierdził prawa magdeburskie i wprowadził załogę wojskową. Także jemu kupcy zawdzięczają prawo do wielkiego targu w pierwszą niedzielę po Zielonych Świątkach i prawo do cotygodniowych targów w poniedziałki.

 

WJAZD KRÓLA DO KROSNA, ACZ KRÓL KRÓLOWI NIERÓWNY - zdjęcie w treści

źródło: rckp.krosno.pl

 

Jadwiga Andegaweńska – zawitała do Krosna dwukrotnie, w 1387 roku w czasie wyprawy na Ruś Czerwoną i w 1397, kiedy potwierdziła nadania ziem klasztorowi franciszkanów.

 

WJAZD KRÓLA DO KROSNA, ACZ KRÓL KRÓLOWI NIERÓWNY - zdjęcie w treści  nr 1

źródło: rckp.krosno.pl

 

Król Władysław Jagiełło gościł w Krośnie wiele razy w czasie corocznej wyprawy na Litwę. Monarcha wyruszał z Krakowa wiosną i przez Biecz, Krosno, Sanok, Lwów orszak królewski kierował się na ojczyste ziemie władcy. W 1421 Jagiełło podarował Farze Grupę Ukrzyżowania, która do tej pory możemy podziwiać w kościele na Belce Tęczy. Po pożarze, jaki zniszczył miasto w 1427 roku, łaskawy władca zwolnił gród z podatków na 2 lata.

 

Jan Kazimierz zatrzymał się w Krośnie w styczniu 1656 roku, wracając z wygnania po potopie szwedzkim.

 

WJAZD KRÓLA DO KROSNA, ACZ KRÓL KRÓLOWI NIERÓWNY - zdjęcie w treści  nr 2

źródło: rckp.krosno.pl

 

Komu w tym roku oddamy honory i w ostatnią sobotę lipca zaprosimy do Krosna? Któremu monarsze zgotują krośnianie królewskie powitanie?


Czy będzie to prawdziwy monarszy donżuan czyli Kazimierz Wielki, który zasłynął potęgą władzy królewskiej i dbałością o państwo, ale także całym korowodem żon, w tym bigamią i głośnymi romansami z Cudką, która dała mu 3 synów i Esterką, z którą miał kilka córek (jedna z ulic Krakowa do tej pory nosi imię Esterki)?
Czy Jadwiga Andegaweńska, wnuczka Elżbiety Łokietkównej, kobieta która wyprzedzała swój czas, koronowana na króla Polski dwa lata przed Jagiełłą, jako 13-latka wyruszyła z wyprawą na Ruś, a jej otoczenie było centrum elity intelektualnej kraju?
Czy sam Władysław Jagiełło, król Polski i wielki książe litewski, zwycięzca spod Grunwaldu, znakomity strateg i wódz, który do końca życia odczyniał uroki, spluwał przez lewe ramię i był niezwykłym konglomeratem chrześcijańskiego władcy i pogańskiego kniazia?
Czy JKM Jan Kazimierz, którego ponownie zaprosiliśmy do Krosna w ubiegłych latach?

 

WJAZD KRÓLA DO KROSNA, ACZ KRÓL KRÓLOWI NIERÓWNY - zdjęcie w treści  nr 3



Wybór należy do krośnian, a głosować można w 16 punktach na terenie całego miasta:

  • w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza
  • w artKinie
  • w Urzędzie Miasta Krosna (w Biurach Obsługi Mieszkańca przy ul. Lwowskiej 28a i Staszica 2)
  • Muzeum Rzemiosła
  • Punkcie Informacji  Kulturalno-Turystycznej
  • Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej i jej filiach.


Do końca lutego czekamy na Państwa głosy. I serdecznie zapraszamy do wspólnej historycznej zabawy.

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie