W dniach 23-25 maja 2022 r. przedstawiciele Urzędu Miasta Krosna oraz jednostek organizacyjnych uczestniczyli w wizycie studyjnej w Gdyni w związku z realizacją przedsięwzięcia pn. „Krosno – miasto dostępne dla każdego – wdrożenie standardów dostępności” w ramach projektu pn. Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = Krosno” realizowanego w ramach Programu Rozwój Lokalny.
Delegacja wzięła udział w Gali XXII edycji konkursu „Gdynia bez barier”, która odbywała się w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Konkurs ma na celu wyróżnienie instytucji, organizacji i osób prywatnych, których inicjatywy przyczyniają się do likwidacji barier architektonicznych, komunikacyjnych i społecznych, utrudniających życie osobom z niepełnosprawnościami.
Podczas spotkania w Urzędzie Miasta Gdyni przedstawiona została prezentacja „Dostępność placówek miejskich – Standardy Dostępności, przykłady wybranych inwestycji miejskich” oraz zaprezentowano Program „Gdynia bez barier”. Ponadto w trakcie dyskusji omówiono wieloletnie doświadczenia Miasta Gdynia związane z wdrażaniem dostępności.
Wizytacja przestrzeni miejskiej odbyła się w Parku Centralnym w Gdyni obejmującym m.in. skatepark, plac zabaw, siłownię i strefę rekreacyjną. Wszystkie strefy charakteryzują się dostępnością.
Członkowie delegacji mieli możliwość wizytowania obiektów użyteczności publicznej funkcjonujących na terenie Gdyni. Odwiedzili Halę Widowiskowo-Sportową ARENA oraz Muzeum Emigracji. Pierwszy z tych obiektów w 2009 roku otrzymał nagrodę główną w konkursie POLSKA BEZ BARIER 2009 w kategorii Sport i rekreacja za kompleksowe dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W ostatnim dniu wizyty studyjnej uczestnicy odwiedzili Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 8 w Gdyni Wiczlino – nowoczesną placówkę należącą do światowej sieci pokazowych szkół Microsoft Showcase Schools oraz Dom Pomocy Społecznej w Gdyni przeznaczony dla osób w podeszłym wieku oraz przewlekle somatycznie chorych, z których większość porusza się na wózkach.
W trakcie wizyty studyjnej wypełniono zaplanowany program i zrealizowano zakładany cel, którym było zapoznanie się ze stosowanymi rozwiązaniami w Gdyni w obszarze dostępności, obsługi interesariusza
i sposobu świadczenia usług na rzecz osób o szczególnych potrzebach, a także podniesienie wiedzy i kompetencji pracowników oraz poznanie dobrych praktyk w zakresie standardów dostępności wypracowanych i wdrożonych w partnerskim mieście Gdynia.
Projekt pn. „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO” realizowany w ramach Programu Rozwój Lokalny, współfinansowany w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.
„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”