Zamień starą pralkę, lodówkę, telewizor na nasiona łąki kwietnej i miododajnej facelii. W sobotę tj. 2 lipca, od godziny 10.00 do 15.00 na parkingu przed Urzędem Miasta przy ul. Lwowskiej 28 a, odbędzie się wielka zbiórka elektrośmieci. Krośnianie pokażmy, że jesteśmy eko.
Elektrośmieci przekaż do recyklingu
Czy wiesz, że aluminiowa puszka rozkłada się około 400 lat, butelka plastikowa czy styropianowa tacka aż pół wieku. Niewielka i niepozorna bateria guzikowa jest w stanie zatruć aż 400 litrów wody, stąd tak ważne jest to, by segregować śmieci.
- Zużyte baterie, nieużywane od lat elektronarzędzia, stare pralki, zepsute zabawki elektroniczne gromadzimy przez lata z różnych powodów. Czasem wydaje nam się, że jeszcze je wykorzystamy. Często jest to po prostu kwestia przyzwyczajenia. Warto zrobić letnie porządki i wziąć udział w zbiórce elektrośmieci – tłumaczy Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafi do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling i Maya Victory. Z części odzyskanych materiałów powstaną ule z recyklingu oraz dzieła sztuki w nurcie trash art. – dodaje.
Łatwo jest być eko
Za wszystkie przyniesione elektroodpady czekają na krośnian nasiona łąk kwietnych i facelii.
- Chcemy podziękować w ten sposób mieszkańcom Krosna za udział w selektywnej zbiórce elektrycznych śmieci. Jednocześnie rozdając nasiona przypominamy o tym, że w Zakolu Wisłoka stoi pasieka z recyklingu. – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Pasiekę tworzą trzy ule wielkopolskie wykonane m.in. z bębnów od pralek powstały w ramach projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez Miasto Krosno, Fundację Odzyskaj Środowisko, organizację odzysku AURAEKO i MB Recycling. Miejska pasieka jest swoistego rodzaju podziękowaniem za proekologiczną postawę mieszkańców, którzy chętnie korzystają z czerwonych pojemników na małogabarytowe elektrośmieci, jak też z odbiorów domowych zgłaszanych poprzez formularz i infolinię.
Przypomnijmy! Mieszkańcy Krosna mogą oddać elektryczne śmieci do:
- czerwonych pojemników – jeśli są to małe sprzęty do 50 cm np. telefony, aparaty fotograficzne, ładowarki, tostery, czajniki elektryczne,
lub z domu: - dzwoniąc na infolinię - 572 102 102,
- za pośrednictwem formularza online.