Igor Brejdygant na spotkaniu autorskim w KBP
07.10.2021

W powieści mówię więcej niż w scenariuszu… Igor Brejdygant na spotkaniu autorskim w KBP

„Ciągle coś udowadniam”, powiedział Igor Brejdygant na spotkaniu autorskim w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w środowe popołudnie 6 października 2021 r, które prowadziła dr Zofia Bartecka-Prorok.
Nawiązując do swojego stwierdzenia, Igor Brejdygant podczas spotkania udowodnił czytelnikom, że jest nie tylko utalentowanym scenarzystą (m.in. filmów „Palimpsest”, „Prosta historia o morderstwie”, seriali „Paradoks”, „Zbrodnia”, „Belle Epoque”, „Szadź”), ale i reżyserem, producentem a przede wszystkim popularnym autorem bestsellerowych powieści kryminalnych: „Paradoksu”, „Szadzi”, „Rysy”, „Układu” i najnowszego, wydanego we wrześniu 2021 r. „Wiatru”.


Choć ze względu na powiązania rodzinne (ojciec autora to znany aktor i reżyser – Stanisław Brejdygant), związki Igora Brejdyganta z filmem wydawały się nieuniknione, stwierdził, że jednak praca nad powieścią daje mu jako twórcy większą niezależność. „W powieści więcej Państwu mówię niż w scenariuszu” mówił, wyjaśniając, że scenariusz jest w pewnym sensie formą ograniczoną, a na jego kolejne wersje mają wpływ inne niż autor osoby.

Jednak Igor Brejdygant – powieściopisarz nie do końca jest wolny od Igora Brejdyganta – scenarzysty, a widać to w konstrukcji jego powieści kryminalnych – operowaniu ciągami montażowymi i obrazami jak filmowe kadry.
Również gatunek powieści kryminalnej, jakie pisze Igor Brejdygant jest dość filmowy, bo zagadka kryminalna napędza fabułę. A jednak w powieściach kryminalnych Igora Brejdyganta nie sama odpowiedź na pytanie „kto zabił?” jest najważniejsza. „Mam coś więcej do powiedzenia”, stanowczo podkreślał autor, wyjaśniając, że dba o to, by w jego książkach nie było flirtu ze złem. Zrozumienie tego, jak w ludziach rodzi się zło nigdy u Brejdyganta nie jest równoznaczne z jego akceptacją.


Na kartach powieści Brejdyganta pojawiają się nie tylko jego poglądy, ale i życiowe doświadczenia. Zwłaszcza w najnowszej powieści – „Wietrze”, uznawanej za najbardziej osobistą (główny bohater, Wawrzyniec, jest pisarzem, akcja dzieje się w Zakopanem, w którym autor spędzał mnóstwo czasu w dzieciństwie). Magiczne i groźne Tatry, zacieranie granicy między rzeczywistością a snem, górale kontra cepry, wyjątkowe kobiety – to wszystko i wiele więcej znaleźć można w „Wietrze”, któremu poświęcona była druga część spotkania. A ponieważ jest to kryminał możliwy do odbioru na wielu płaszczyznach, Igor Brejdygant przyznawał ze śmiechem, że dla niego jako pisarza to jest „super przygoda”, gdy ludzie odczytują w książce rzeczy, o których on sam nie wiedział, że tam są. Przyznawał też, że „książka bez czytelnika w ogóle nie ma żadnego sensu”.


Pytany o plany na przyszłość nie zaskoczył nikogo – dalej będzie tworzył scenariusze filmowe i powieści. W najbliższym czasie fani twórczości Igora Brejdyganta mogą spodziewać się serialu „Matka” i powieści „Sieroty”. Być może będzie to okazja do kolejnego spotkania czytelników z autorem w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.


Spotkanie z Igorem Brejdygantem odbyło się w ramach realizowanego przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną projektu „W sieci tajemnic... i książek” z programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla książki”.


Małgorzata Jasiewicz

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie