28.08.2017

VIII Letnie Grand Prix w Szachach za nami!

W ostatni piątek sierpnia (25.08) zakończyło się VIII Letnie Grand Prix w Szachach. Impreza przeprowadzona została w ramach „Letniej przygody”, której organizatorem jest Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Turnieje odbywały się na świeżym powietrzu w Ogródku Jordanowskim na kamiennych stołach ufundowanych przez Urząd Miasta Krosna. Impreza przebiegała w okresie wakacyjnym na przestrzeni lipca i sierpnia w każdy piątek.

VIII Letnie Grand Prix w Szachach za nami! - zdjęcie w treści

W rozgrywkach wzięło udział łącznie 34 zawodników z Gorlic, Rybnika Brzozowa, Dulki, Zręcina, Rogów i Krosna. Letnie Grand Priź cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodych adeptów „królewskiej gry” i z roku na rok cieszy się coraz większą frekwencją. Zawodnicy rywalizowali w kategoriach wiekowych do lat: 8, 10, 13, 16. Rozgrywki prowadzone były na dystansie 7 lub 10, rund systemem szwajcarskim lub kołowym, tempem 15 minut na zawodnika.

VIII Letnie Grand Prix w Szachach za nami! - zdjęcie w treści  nr 1

W ostatnim tygodniu Letniego Grand Prix zawodnicy mogli się zmierzyć i zweryfikować swoje umiejętności szachowe w Symultanie Szachowej, która zakończyła się wynikiem 16,5 : 1,5 na korzyść symultanisty Patryka Mrozowskiego (L-UKS Burza Rogi), kolejny już raz grającego w Ogródku Jordanowskim. Niebywałym pozytywnym zaskoczeniem jest wynik Darii Kretowicz (GKSz Kornuty Gorlice), która po zaciętym pojedynku pokonała mistrza, a Dominik Gazda (Urania Krosno) zremisował.

VIII Letnie Grand Prix w Szachach za nami! - zdjęcie w treści  nr 2

Symultana nie była wliczana do punktacji generalnej Letniego Grand. W klasyfikacji generalnej do lat 8 zwyciężczynią została  Daria Kretowicz 36 pkt., przed Bartoszem Rodzinką 13.5 pkt., Jakub Szuba, 13.5 pkt., kolejne miejsca zajęli Magdalena Zając, 13.0 pkt., Wiktoria Penar, 10.0 pkt., Aleksander Baran, 9.0 pkt. W klasyfikacji generalnej do lat 10 zwyciężył Kacper Rygiel, 49.0pkt., drugie miejsce Samuel Węgrzyn, 40.0 pkt., trzecie miejsce Wiktor Baran 18.0pkt., kolejne miejsca zajęli:  Stefaniuk, Tomasz 7.5pkt., Przemysław Toropolski, 7.0pkt., szóste miejsce Patryk Walczak 3.5pkt.

VIII Letnie Grand Prix w Szachach za nami! - zdjęcie w treści  nr 3

W klasyfikacji generalnej do lat 13 zwyciężył Kamil Kucza, 43,5pkt., przed Remigiuszem Matejicką 23.0pkt.,i Katarzyną Uliasz 7.0pkt.  W klasyfikacji generalnej do lat 16 zwyciężył Arkadiusz Kucza, 46,5pkt., drugie miejsce Wiktor Nguyen 21.0pkt., trzecie miejsce Karolina Hryceńko 12.0pkt., czwarte miejsce Mikołaj Najbar 6.5pkt., piąte miejsce Dominik Rząsa 3.0pkt., szóste miejsce Kacper Mika 3.0pkt.

Najmłodszym zawodnikiem turnieju został Aleksander Baran(5 lat), a najmłodszą zawodniczką Daria Kretowicz (7 lat),  zawodnikiem „Fair-Play”  został Mikołaj Najbar, natomiast Najlepszym Zawodnikiem Turnieju okazał się Paweł Sowiński – 7 letni uczestnik Grand Prix, który zapowiada się obiecującym talentem w tak młodym wieku.

VIII Letnie Grand Prix w Szachach za nami! - zdjęcie w treści  nr 4

Turniej sędziował sędzia główny Adam Składanowski (II) i sędzia rundowy Sławomir Kucza. Zwycięzcy otrzymali z rąk kierownika „Letniej Przygody” Alicji Chrzanowskiej-Truś i Adama Składanowskigo szklane puchary, dyplomy, medale, nagrody rzeczowe.

Fundatorem nagród w VIII Letnim Grand Prix z Ogródkiem Jordanowskim 2017 było: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Huta Szkła Artystycznego „Zorza” - Maria Kotowicz, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Krośnie. Szczególne podziękowania należą się dla kierownika „Letniej Przygody"  Alicji Chrzanowskiej-Truś, kierownika Krzysztofa Łuksy, fotografa Klaudyny Konarzewskiej za malownicze zdjęcia, Marii Kotowicz za wspaniałe szklane puchary.

Tekst: Adam Składanowski