Plakat - Pogrzeb Człowiekowskiego
14.04.2023

Uroczystości pogrzebowe Kazimierza Człowiekowskiego ps. „Niemsta” – Krosno, 21 kwietnia 2023

Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Prezydent Miasta Krosna, parafia pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie (Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie), Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zapraszają na uroczystości pogrzebowe Kazimierza Człowiekowskiego ps. „Niemsta”.


Żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej, Tajnej Organizacji Wojskowej oraz Armii Krajowej, żołnierz Oddziału Partyzanckiego OP -11 „Orskiego”, więzień sowieckich łagrów, współpracownik grupy partyzanckiej „Topora”. Zmarł 19 kwietnia 1954 r. w Rzeszowie w wyniku ran odniesionych podczas walki z funkcjonariuszami reżimu komunistycznego w Korczynie.

 

Śp. KAZIMIERZ CZŁOWIEKOWSKI ps. „Niemsta” urodził się 13 stycznia 1909 r. w podkrośnieńskich Białobrzegach (obecnie dzielnica Krosna). W czasie II wojny światowej wstąpił do grupy dywersyjnej i brał udział w wielu akcjach zbrojnych wymierzonych wobec okupanta. Po wkroczeniu Sowietów do Krosna został aresztowany w listopadzie 1944 r., pod zarzutem przynależności do AK i zesłany do łagru na Syberię. Pracował w kopalni i przy wrębie. W końcu został zwolniony i wrócił do kraju w listopadzie 1947 r. W lipcu 1949 r. popadł w konflikt z miejscowymi władzami i po aresztowaniu został osadzony w siedzibie krośnieńskiego UB, skąd dokonał brawurowej ucieczki. Od tej pory „Niemsta” ukrywał się na terenie Krosna oraz powiatów krośnieńskiego i brzozowskiego. Redagował i rozsyłał anonimowe listy do działaczy partyjnych i urzędników, wysłał je nawet do korespondenta gazety Nowiny, będącej wtedy organem prasowym komunistów.

KAZIMIERZ CZŁOWIEKOWSKI ps. „Niemsta” - BIOGRAM

Kazimierz wpadł w Niedzielę Wielkanocną 18 kwietnia 1954 r. w czasie zasadzki zorganizowanej przez funkcjonariuszy UB w Krośnie oraz żołnierzy WOP. Wydał go gospodarz z Korczyny, u którego schronił się na strachu. Konfident rano przyszedł na posterunek i zameldował o swoim gościu. „Niemsta” próbował się wymknąć z obławy. Wybiegł z szopy i zaczął się ostrzeliwać. Zaciął mu się jednak pistolet. Został postrzelony w brzuch. Trafił do szpitala WUBP w Rzeszowie. Mimo przeprowadzonej operacji o godz. 3 w nocy, 19 kwietnia zmarł. Żonę – Jadwigę Człowiekowską poinformowano o śmierci męża dopiero kilka tygodni później. Kazimierz Człowiekowski osierocił troje dzieci – córki Barbarę (ur. 1944) i Marię (ur. 1948) oraz syna Zbigniewa (ur. 1951). Ciała nie wydano rodzinie, w tajemnicy wrzucono do bezimiennej mogiły na cmentarzu w Rzeszowie.

We wrześniu 2021 r. podczas prac poszukiwawczych Instytut Pamięci Narodowej odnalazł szczątki Kazimierza Człowiekowskiego. 23 lipca 2022 r. w Belwederze rodzina otrzymała notę identyfikacyjną, którą potwierdza tożsamość zmarłego bohatera. Na uroczystości głos zabrał syn pana Kazimierza. W imieniu rodzin dziękował za wysiłek, który został włożony w poszukiwania i mówił jak wielkie ma to znaczenie: „Wreszcie, po tylu latach będziemy mogli spełnić nasz chrześcijański obowiązek i pochować z godnością i szacunkiem naszych bliskich, na naszych cmentarzach” – mówi Zbigniew Człowiekowski.

Uroczystości pogrzebowe śp. Kazimierza Człowiekowskiego odbędą się 21 kwietnia 2023 r. Rozpoczną się o godz. 11:00 Mszą świętą żałobną w Kościele pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie. Po Eucharystii nastąpi odprowadzenie doczesnych szczątek na miejsce wiecznego spoczynku, na cmentarz komunalny przy ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Krośnie.

Plakat - Pogrzeb Człowiekowskiego.jpg [253.47 KB]

Zapraszamy do uczestnictwa w uroczystości.

 

Materiały: Źródło IPN

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie