a Twórcza Przygoda 2024 Anna Burdzy-Hejnowicz
20.06.2024

TWÓRCZA PRZYGODA - AUTORSKA PRACOWNIA ANNY BURDZY-HEJNOWICZ

Startuje pierwsza w Krośnie - Rezydencja eksperymentalna! „Twórcza Przygoda” to autorska pracownia Anny Burdzy-Hejnowicz - artystki, pomysłodawczyni działań twórczy, a teraz także rezydentki pilotażowego programu Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.

 

 

Ania podczas tegorocznego lata stworzy miejsce, w którym dzieci w wieku 7-11 lat mogą odkrywać swoją kreatywność i rozwijać umiejętności plastyczne. Zaplanowane zajęcia to prawdziwa podróż przez różnorodne techniki i formy sztuki, które pozwolą młodym artystom wyrazić siebie i odkryć nowe talenty.

 

Uczestnicy zajęć nauczą się korzystania z różnych materiałów, rozwiną wyobraźnię i zostaną zachęcani do poszukiwania kreatywnych rozwiązań nie tylko na papierze. Podczas zajęć w pracowni wykorzystane zostaną różne przedmioty do tworzenia ciekawych form, także użytkowych. Spotkać będzie można zaproszonych gości - artystów, którzy opowiedzą o swojej pracy twórczej i pokażą, jak sami pracują. W ramach pracowni zaplanowano osiem bloków warsztatowych z różną tematyką, każdy po dwa spotkania w tygodniu. Wśród propozycji Ani można znaleźć zajęcia z tematyki m.in. malarstwa, kolażu, naturalnego barwienia, rzeźby, kompozycji roślinnych czy rękodzieła.

 


 

Dla kogo: dzieci w wieku 7-11 lat
Kiedy: czerwiec - wrzesień / wyznaczone środy i czwartki, godz. 17.00- 18.15
Czas trwania zajęć: 75 minut
Koszt: 50 zł za udział w jednym bloku (łącznie za zajęcia w środę i czwartek)
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa, Krosno, pracownia plastyczna
Zapisy: zgłoszenia przez formularz online na wybrany blok zajęć / uczestnicy zapisują się na dany, cały blok tj. środa i czwartek

 

Prowadzenie:
Anna Burdzy-Hejnowicz jest właścicielką firmy NeddlePillow. Na co dzień zajmuje się tworzeniem unikatowych rekwizytów, w szczególności wianków i opasek do sesji noworodkowych i niemowlęcych, a odbiorcami jej sztuki są studia fotograficzne z całego świata. Bazuje na ręcznie farbowanych gniecionych jedwabiach oraz szyfonach, wykorzystuje także perły słodkowodne, szklane perełki, kryształki oraz naturalne, preparowane wcześniej kwiaty. Często realizuje jednostkowe, indywidualne zamówienia, ale także rysuje, maluje i tworzy ręczne hafty, w których liczy się cierpliwość, wytrwałość i duże umiejętności manualne. Jest mamą dwójki dzieci - dorosłego już Kacpra i 8-letniej Tosi, a w jej domu sztuka to codzienność - każdego dnia rodzą się nowe pomysły, obrazy, projekty i makiety. Ojciec Anny, Marek, jest wieloletnim pracownikiem Biura Wystaw Artystycznych, kuratorem setek wystaw i plenerów malarskich, z kolei mama Ewa uprawia malarstwo i rysunek, jest także członkiem Związku Artystów Plastyków. Anna ukończyła 1 stopień kursu migowego i kurs krawiectwa, pracowała także jako przewodnik w zespole schronów w Stępinie i prowadziła firmę zajmującą się sprzedażą i renowacją militariów dla grup rekonstrukcyjnych.

Terminy poszczególnych bloków i zajęć:

  • 26 i 27 czerwca 2024 - Malowanie kawą i herbatą
  • 3 i 4 lipca 2024 - Praca z gliną
  • 17 i 18 lipca - Praca z roślinami
  • 31 lipca i 1 sierpnia - Rysunek węglem, kolaż
  • 7 i 8 sierpnia - Praca z tkaniną
  • 28 i 29 sierpnia - Tworzymy ilustrację
  • 4 i 5 września - Martwa natura - rysunek oraz spotkanie z artystą
  • 11 i 12 września - Roślinne kompozycje, kolorowe łapacze snów

 

 


CZERWIEC

Malowanie kawą i herbatą
26 i 27 czerwca, godz. 17.00-18.15

Dzieci nauczą się tego, że malować można nie tylko farbami. Różne rodzaje herbaty i kawy mają różne odcienie oraz intensywność barwy. Użyją także innych naturalnych produktów spożywczych, takich jak awokado, kurkuma, cebula, sok malinowy itp. Uczestnicy zajęć wykonają pracę przy użyciu stworzonych barwników - na papierze oraz na tkaninie. Podczas warsztatów dzieci nie tylko będą się bawić i tworzyć, ale także nauczą się kreatywności - jak wykorzystać codzienne produkty do tworzenia sztuki oraz eksperymentowania. W ten sposób odkryją, jak różne substancje wpływają na kolor i teksturę ich prac.

 

LIPIEC

Praca z gliną
3 i 4 lipca, godz. 17.00-18.15

Dwudniowe warsztaty plastyczne z wykorzystaniem gliny, podczas których młodzi artyści będą mogli nauczyć się podstaw ceramiki i stworzyć własne, unikalne dzieła. Praca z gliną rozwija wyobraźnię, zdolności manualne i daje nieograniczone możliwości twórcze. Pierwszy dzień warsztatów poświęcony będzie tworzeniu funkcjonalnej i estetycznej osłonki na doniczkę. Zajęcia rozpoczną się od krótkiego wprowadzenia, podczas którego dzieci dowiedzą się jak przygotować glinę do pracy, poznają narzędzia oraz podstawowe techniki modelowania. Każde dziecko stworzy własną osłonkę na doniczkę, nadając jej dowolny kształt, tworząc przy tym unikalne wzory, tekstury i dodatkowe ozdoby. Drugi dzień warsztatów poświęcony będzie tworzeniu ozdobnego ptaszka, który będzie mógł stać się częścią wcześniej wykonanej osłonki na doniczkę. Dzieci dowiedzą się, jak modelować bardziej szczegółowe formy i jak łączyć różne elementy, aby stworzyć harmonijną kompozycję.


Praca z roślinami
17 i 18 lipca, godz. 17.00-18.15

Magiczne warsztaty pracy z roślinami, gdzie młodzi artyści będą mogli stworzyć przepiękne ozdoby z kwiatów czy ziół. Będzie to nie tylko twórcza zabawa, ale także nauka o przyrodzie i rozwijanie wrażliwości estetycznej. Udział w warsztatach ma na celu rozwijanie umiejętności manualnych i artystycznych dzieci, a także pogłębianie ich wiedzy o różnych rodzajach roślin. Uczestnicy zajęć będą mieć okazję wykonać unikalne dekoracje, które mogą być pięknym dodatkiem do wnętrza lub ozdobą na głowę (uczestnicy będą mieć do wyboru wykonanie wianka na głowę lub na ścianę). Do wykonania ozdób wykorzystane zostaną różnorodne materiały, takie jak: naturalne rośliny (świeże kwiaty i zielone gałązki), suszone rośliny (kwiaty i zioła, które zachowały swoje piękno mimo upływu czasu), sztuczne rośliny (wysokiej jakości imitacje kwiatów, które są trwałe i łatwe w obróbce).

 

Rysunek węglem, kolaż
31 lipca i 1 sierpnia, godz. 17.00-18.15

Warsztaty pozwolą uczestnikom zanurzyć się w świat rysunku węglem i tworzenia kolaży. Pierwszy dzień warsztatów poświęcony będzie nauce rysowania portretów węglem. To klasyczna technika, która pozwala na uchwycenie detali i wyrazistości twarzy. Dzieci dowiedzą się o historii i zastosowaniach rysunku węglem, poznają zasady proporcji twarzy, techniki cieniowania i tworzenia tekstur. Sprawdzą również swoje siły w szkicowaniu oczu, nosa, ust czy kształtu twarzy i stworzą autorski portret. Natomiast drugi dzień warsztatów to fascynująca przygoda z kolażem. Najmłodsi poznają różnorodne techniki i pojęcia artystyczne, które pomogą im przygotować złożone i wyraziste kompozycje wykonane poprzez łączenie różnych materiałów i elementów.

 

RCKP Pracownia Twórcza Przygoda 2024 Anna Burdzy-Hejnowicz grafika poziom.png [1.87 MB]

 

SIERPIEŃ

Praca z tkaniną
7 i 8 sierpnia, godz. 17.00-18.15

Na pierwszy dzień warsztatowy składać się będzie krótkie wprowadzenie na temat technik malowania na tkaninie i stosowanych farb. Zaprezentowane zostaną przykłady różnych stylów i wzorów, które można zastosować. Dzieci zaprojektują swoje wzory, planując kompozycję oraz kolorystykę i pomalują torby płócienne. Drugi dzień warsztatów to wprowadzenie dzieci w świat tkactwa. Uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się podstawowych pojęć i technik tkania na krośnie oraz stworzyć własną makatkę. Dowiedzą się czym jest: krosno, wątek, osnowa, makatka, kilim, tkanina artystyczna. Będą też mieć okazję zobaczyć ponad stuletni kilim (z prywatnej kolekcji Ani).


Tworzymy ilustrację
28 i 29 sierpnia, godz. 17.00-18.15

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję stworzyć własne ilustracje do bajki lub opowieści czytanej przez prowadzącą. Te warsztaty to idealna okazja, aby dzieci mogły rozwijać swoje umiejętności artystyczne i wyobraźnię, jednocześnie ucząc się interpretować tekst literacki poprzez obraz. Pierwszy dzień warsztatów poświęcony będzie malowaniu farbami na podobraziu. Dzieci stworzą barwne, malarskie ilustracje inspirowane czytaną bajką lub opowieścią. Drugi dzień warsztatów to tworzenie ilustracji za pomocą kredek na papierze. Ta technika pozwoli najmłodszym skupić się na detalach i precyzji w rysunku. Warsztaty mają na celu rozwijanie umiejętności ilustratorskich dzieci, ich kreatywności oraz zdolności do wizualnego przedstawiania historii. Podczas zajęć uczestnicy będą pracować zarówno z farbami, jak i kredkami, poznając różnorodne techniki ilustracji.


WRZESIEŃ

Martwa natura - rysunek oraz spotkanie z artystą
4 i 5 września, godz. 17.00-18.15

Inspirujące warsztaty plastyczne, podczas których dzieci będą miały okazję zgłębić techniki rysunku martwej natury. Dwudniowe zajęcia pozwolą młodym uczestnikom nie tylko pracować nad swoimi umiejętnościami, ale także spotkać się z doświadczonym artystą, który podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Pierwszy dzień warsztatów poświęcony będzie tworzeniu rysunku martwej natury pod okiem zaproszonego gościa - profesjonalnego artysty. Drugi dzień warsztatów poświęcony będzie kontynuacji rozpoczętego rysunku martwej natury, z dalszym zgłębianiem technik i pojęć artystycznych. Warsztaty mają na celu rozwijanie umiejętności rysunkowych dzieci, zwłaszcza w zakresie rysunku martwej natury. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z kluczowymi pojęciami artystycznymi i technikami rysunkowymi, które pomogą im w tworzeniu bardziej realistycznych i wyrazistych prac.

 

Roślinne kompozycje, kolorowe łapacze snów
11 i 12 września, godz. 17.00-18.15

Kreatywne spotkanie, podczas którego uczestnicy będą mogli zanurzyć się w świat natury i kreatywnego rękodzieła. Dwudniowe zajęcia połączą techniki odciskania roślin na tkaninie z tworzeniem małych łapaczy snów, ucząc dzieci nowych umiejętności i rozwijając ich wyobraźnię. Pierwszy dzień warsztatów poświęcony będzie technice odciskania roślin na tkaninie. Dzieci stworzą własne kompozycje, które mogą stać się ozdobnymi serwetami lub innymi tekstylnymi dekoracjami. Drugi dzień warsztatów to czas na kreatywne rękodzieło - uczestnicy stworzą własne łapacze snów, wykorzystując różnorodne materiały. Warsztaty mają na celu rozwijanie zdolności manualnych dzieci oraz ich kreatywności poprzez zastosowanie różnych technik plastycznych. Uczestnicy będą pracować z różnorodnymi materiałami, w tym również z naturalnymi, tworząc unikalne, autorskie dekoracje.

 

Dodatkowym elementem i zarazem podsumowaniem działań w pracowni, będzie wspólna akcja artystyczna przewidziana na wrzesień 2024, na którą zostaną zaproszeni uczestnicy warsztatów. Skupimy się na wykonaniu wspólnej, artystycznej instalacji wielkoformatowej, która zostanie wyeksponowana w przestrzeni instytucji. Żeby jednak nie zdradzać wszystkich szczegółów od razu i zasiać ziarno niepewności, to, jak ona będzie wyglądać, zostaje na ten moment naszą słodką tajemnicą.

 

Rezydencje eksperymentalne to pilotażowy program prowadzony przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

Rezydencje eksperymentalne to program dla tych, którzy chcą zdobyć swoje pierwsze doświadczenia zawodowe albo poszukują nowej drogi w branży artystycznej i kulturalnej. Uczestnicy - rezydenci - będą mieli szansę stworzyć swoją własną pracownię artystyczną, w której poprowadzą zajęcia i warsztaty dla wybranej przez siebie grupy. Niezależnie od tego, czy ktoś jest artystą, rzemieślnikiem, czy instruktorem, w programie znajdzie przestrzeń na realizację swoich pomysłów. W ciągu trzech miesięcy każdy uczestnik poprowadzi cykl zajęć na wybrany temat, np. związany z sztuką wizualną, muzyką, tańcem, teatrem, a może jeszcze inną dziedziną. Będzie to doskonała okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego, w pracy z grupą, ale także do poszukiwania odpowiedzi na pytania: czy to ja jestem młodą osobą z wieloletnim doświadczeniem lub czy odnajdę się w kulturze oraz czy własna pracownia jest czymś na miarę moich możliwości?

ŚCIEŻKA I - dla osób 18-29 (moduł dedykowany jest osobom młodym, stojącym na początku swojej ścieżki zawodowej bądź dopiero jej szukającym)
ŚCIEŻKA II - dla osób 30+ (moduł dedykowany jest osobom, które chcą zdobyć dodatkowe lub brakujące doświadczenie do swojego CV, zmienić branżę lub myślą o własnej działalności artystycznej).

 


Nazwa pracowni: Twórcza Przygoda
Prowadząca: Anna Burdzy-Hejnowicz
Program: Rezydencje eksperymentalne

Liczba miejsc ograniczona. Bilety / zgłoszenia: www.rckp.krosno.pl
Jak dołączyć do zajęć: wystarczy zakupić bilet na wybrane przez siebie zajęcia oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy (pamiętaj o kolejności, w formularzu zapytamy o numer biletu). Jeśli potrzebujesz fakturę za udział w zajęciach - przed zakupem biletu i uzupełnieniem formularza - zadzwoń do naszej kasy biletowej tel. 13 43 218 98 wew. 159 lub skontaktuj się mailowo: bilety@rckp.krosno.pl

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie