W Polsce od lat jest bardzo niska roczna suma opadów atmosferycznych. Jednym z wielu skutków tego stanu jest susza. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło dzień 17 czerwca Światowym Dniem Walki z Pustynnieniem i Suszami.
Coraz więcej terenów utwardzonych powoduje zmniejszenie się obszarów biologicznie czynnych czyli takich, które są w stanie wsiąkać wodę. Powoduje to lokalne podtopienia podczas gwałtownych deszczy.
Czy wiesz, że nawet w przydomowym ogródku możesz zadbać o retencję wody czyli zatrzymywanie jej w gruncie. Jednym z efektownych sposobów na zrobienie tego jest założenie ogrodu deszczowego. W czasie deszczu woda spływająca z rynien jest łapana przez specjalnie do tego przygotowany grunt.
Ogród deszczowy można założyć w specjalnie do tego przygotowanej donicy bądź bezpośrednio w gruncie. Chodzi o to, że grunt ogrodu deszczowego ma zwiększoną przepuszczalność aby szybko absorbować spływającą wodę, która będzie magazynowana na jego dnie.
Warstwy ogrodu deszczowego:
- donica lub dziura wyścielona folią,
- dno wysypane żwirem,
- warstwa piasku,
- najwyżej piasek z ziemią ogrodniczą jako podłoże dla roślin,
- rośliny hydrofitowe
Ogród deszczowy spełnia jeszcze jedną ważną rolę filtruje wodę spływającą z powierzchni nieprzepuszczalnych czyli pełni rolę małej oczyszczali biologicznej.
Zachęcamy do stworzenia swojego własnego ogrodu deszczowego w internecie można znaleźć wiele inspiracji oraz instrukcji jak założyć taki ogród.