W piątek 20 maja będziemy obchodzić Światowy Dzień Pszczół. Pszczoły są jednym z najbardziej pożytecznych gatunków zarówno dla ludzi jak i dla przyrody. Czy wiesz, że w Polsce żyje ponad 400 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych? Wszystkie one żywią się pokarmem kwiatowym: nektarem i pyłkiem.
Coraz większa jest ekspansja człowieka w tereny zieleni, a co za tym idzie zmiany użyteczności gruntów, które z rolnych są przekształcane w budowlane. Proces ten powoduje utratę siedlisk, bazy pokarmowej oraz lęgowej owadów zapylających. Aby temu zapobiegać zróbmy coś dla pszczół, ponieważ to one są pośrednimi producentami większości pokarmów pochodzenia roślinnego. Zapytacie: „co możemy zrobić”?:
Jeżeli jesteś posiadaczem ogrodu to:
- Pozostaw nieskoszony kawałek trawnika oprócz tego, że dzięki temu owady zapylające będą miały z tego pożytek to gleba z dłuższą trawą retencjonuje wodę, która dzięki warstwie roślin tak szybko nie wysycha.
- Zasiej łąkę kwietną, która po pierwsze będzie cieszyła oczy kolorami kwitnących kwiatów, po drugie będzie pożytkiem dla pszczół, a po trzecie zapobiegnie wysychaniu wody z gleby.
Mieszkasz w bloku:
- Zasadź i postaw na zewnętrznych parapetach okien lub balkonie kwiaty w doniczkach. Uwaga! Jeżeli nie masz ręki do roślin zasiej łąkę kwietną, która generalnie jest bezobsługowa wystarczy przygotować grunt, zasiać nasionka, podlać i czekać na efekt.
Pszczoły są też producentami pysznego, płynnego złota potocznie nazywanego miodem, a także: wosku pszczelego, propolisu czyli kitu pszczelego, pierzgi, pyłku kwiatowego, mleczka pszczelego oraz jadu pszczelego. Pamiętajmy, że bez pszczół życie na Ziemi zaniknie więc musimy zadbać o siebie nawzajem. Jak my zadbamy o pszczoły to one będą mogły zadbać o nas.
Z okazji Światowego Dnia Pszczół osoby, które odwiedza w piątek Urzędu Miasta Krosna (ul. Lwowska, ul. ks. S. Staszica lub ul. Bieszczadzka) otrzymają* saszetkę łąki kwietnej z nasionami roślin miododajnych.
*liczba saszetek jest ograniczona.