Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z pisarką – Zośką Papużanką. Spotkanie rozpocznie się 30 września br. (piątek) o godz. 17.00 w Czytelni Gł. Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej (ul. Wojska Polskiego 41).
Zośka Papużanka – mieszka i pisze w Krakowie, uczy języka polskiego. Zadebiutowała w 2013 roku „Szopką”, która przyniosła jej nominacje do Literackiej Nagrody Nike i Paszportów „Polityki”. W 2016 roku ukazała się jej druga powieść, „On” nominowana do Paszportów „Polityki”, nagrody Gryfia i wyróżniona tytułem Krakowskiej Książki Miesiąca, w 2017 roku zbiór opowiadań „Świat dla Ciebie zrobiłem”. W 2020 roku wydała kolejną powieść „Przez”, a w maju 2021r. powieść „Kąkol”.
Publikowała w „Tygodniku Powszechnym”, „Radarze”, „Piśmie”, „New Eastern Europe”, „Czasie Literatury”. Współpracowała z Teatrem Parawan i Teatrem Figur Kraków. Na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie obroniła pracę doktorską, dotyczącą recepcji sztuk teatralnych Federica Garcii Lorki na scenach polskich.
O „Kąkolu”, nieco humorystycznie, pisze m.in. znana reportażystka Magdalena Grzebałkowska: „Bardzo mi przykro, ale odmawiam napisania notki na książkę niejakiej Zośki Papużanki. Po prostu roznosi mnie zazdrość o jej talent. Jak to możliwe, że ona umie tak pisać, że człowiek nie chce kończyć Kąkola? Że chciałby siedzieć do końca życia na wsi, na schodach prababki Karoliny, i przyglądać się kurom wystrojonej ciotki Aurelii. Dlaczego miałabym pisać cokolwiek o książce, w której każde słowo zna swoje miejsce, kolory i faktury czuć na języku, a postaci są pełnokrwiste? Że jest w niej poczucie humoru typowe dla tej pisarki, a jednocześnie uwaga, czułość i troska, bez zbędnej jednak tkliwości. Jest jeszcze dziadek Antoni, terrorysta domowy najwyższej klasy. O nim tym bardziej nie napiszę, bo go nie lubię. Nie ma mowy żebym przyznała, że Zośce Papużance, tej pisarce osobnej, która pisze jak nikt inny, znów się udała znakomita historia...”.
Po spotkaniu będzie można kupić książki Autorki z autografem!
Spotkanie w ramach projektu „W książce jest moc!” z Programu „Partnerstwo dla książki”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.