RCKP Śluby panieńskie 2024 Sztuka. Obecny! fot. arch. teatru 2.jpg
27.02.2024

SPEKTAKL „ŚLUBY PANIEŃSKIE”, TEATR KLASYKI POLSKIEJ

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza uczniów ze szkół ponadpodstawowych do udziału w spektaklu teatralnym „Śluby panieńskie”. Ponadczasową komedię Aleksandra Fredry w wykonaniu artystów Teatru Klasyki Polskiej w Warszawie zobaczyć będzie można 1 marca 2024 o godzinie 10.30. Wydarzenie jest częścią programu edukacyjnego dla szkół - Sztuka. Obecny!

 

Dla kogo: szkoła ponadpodstawowa
Czas trwania: 90 minut
Kategoria: teatr, klasyka, komedia

 

„Śluby panieńskie” - spektakl Teatru Klasyki Polskiej w Warszawie
Ponadczasowa komedia Aleksandra Fredry powstała prawie dwieście lat temu, w 1832 roku. Jej treścią jest miłość – główny temat teatru, źródło wszystkich dramatów, fundament każdej akcji, rdzeń postaci i najważniejszy wymiar metafizyczny.

Mimo złożonych ślubów, bohaterki nie są w stanie oprzeć się miłości, którą odkrywają jako najpotężniejszy, życiodajny żywioł. Klara i Aniela, buńczuczny Gustaw i sentymentalny Albin, wplątani w zabawne intrygi, po wielu zaskakujących zwrotach akcji ostatecznie dokonują szczęśliwych wyborów. Upragniona przez wszystkich miłość okazuje się nie tylko wielka, szczera i wzruszająca, lecz także, co najważniejsze, szczęśliwa i odwzajemniona.

RCKP Śluby panieńskie 2024 Sztuka. Obecny! fot. arch. teatru 1.jpg [1.04 MB]

Fredro opowiada swoją, ciekawie umotywowaną psychologicznie historię, wykorzystując elementy „strajku miłosnego”, figury obecnej już w starożytności w Lizystracie Arystofanesa, a także w polskiej XVII-wiecznej literaturze sowizdrzalskiej – w Sejmie panieńskim. Komedia, która dotyka serc, porusza, unosi.

Reżyseria: Lidia Sadowa
Scenografia i kostiumy: Anna Czyż
Muzyka: Marcin Pospieszalski
Obsada: Joanna Kwiatkowska-Zduń/Joanna Węgrzynowska Pani Dobrójska, Marta Dylewska Aniela, Angelika Kurowska Klara, Leszek Zduń Radost, Ksawery Szlenkier Gustaw, Mateusz Grydlik/Przemysław Wyszyński Albin, Arkadiusz Janiczek/Maciej Wyczański Jan

Teatr Klasyki Polskiej
Teatr Klasyki Polskiej powstał w celu wypełnienia luki w teatrze polskim, jakim jest brak sceny systematycznie prezentującej repertuar narodowy. Sceny, która w swym stałym repertuarze, miałaby najwybitniejsze dramaty napisane po polsku. Teatr Klasyki Polskiej studiuje i wystawia najwybitniejsze polskie dramaty oraz adaptacje arcydzieł polskiej literatury dawnej zgodnie z ich literą i duchem, w oparciu o rzetelny warsztat i we współpracy z wybitnymi twórcami teatru. Spektakle Teatru Klasyki Polskiej mają uzupełniać widoczne we współczesnym życiu teatralnym braki, pielęgnować aktorskie umiejętności, poszukiwać pełni brzmienia języka i tworzyć punkt odniesienia dla nowych aktów twórczego dialogu.

RCKP Śluby panieńskie 2024 Sztuka. Obecny! fot. arch. teatru 3.jpg [872.24 KB]


SZTUKA. OBECNY! to program edukacyjny obejmujący wartościowe zjawiska artystyczne z różnych dziedzin, dobrane do wieku ucznia i wzbogacone działaniami dydaktycznymi. Oferta programowa skierowana jest dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Celem projektu jest rozwijanie w uczniach zrozumienia współczesnego świata, wrażliwości artystycznej, poszerzania znajomości kultury i sztuki oraz zapewnienie odpowiedniej jakości oferty artystycznej dla szkół z Krosna i powiatu. Na program składa się szereg wydarzeń: spektakle, widowiska, koncerty, audycje muzyczne. Wydarzenia te odbywają się w czasie roku szkolnego 2023/2024, w terminach niekolidujących z programem szkolnym i prezentowane są na scenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.

RCKP Śluby panieńskie 2024 Sztuka. Obecny! grafika.jpg [472.65 KB]

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie