RCKP (R)ewolucja 2024 czerwiec grafika kwadrat
16.05.2024

(R)EWOLUCJA. EKSPERYMENTY ARTYSTYCZNE WARSZTATY MIĘDZYPOKOLENIOWE

Nadciąga (R)ewolucja! Projekt „(R)ewolucja. Eksperymenty artystyczne” to cykl warsztatów z takich dziedzin jak: architektura, instalacja artystyczna i rzeźba, natura i ekologia, sztuka użytkowa, multimedia i nowe technologie, wydawnictwo i publikacja. Spotkania odbywać się będą od czerwca do września 2024, a ich rezultaty trafią do przestrzeni publicznej – zarówno do miejsc znanych i bliskich sztuce, jak i tych zaskakujących.

 

 

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do udziału w pierwszych dwóch artystycznych i międzypokoleniowych spotkaniach w czerwcu: kolorowych warsztatach naturalnego barwienia tkanin oraz mocno ilustrowanych warsztatach tworzenia zinów.

(R)ewolucja. Eksperymenty artystyczne to cykl artystycznych warsztatów międzypokoleniowych, w ramach których powstaną eksperymenty artystyczne z różnych dziedzin sztuki, kultury czy dziedzictwa kulturowego wskazujące na zależności człowieka z otaczającym go światem, z rozwojem, a także z małymi rewolucjami twórczymi. Takie spotkania twórcze będą mieć na celu integrowanie się przedstawicieli różnych grup wiekowych na płaszczyznach ich zainteresowań i wymiany wiedzy oraz doświadczenia.

RCKP (R)ewolucja 2024 czerwiec grafika kwadrat.png [846.62 KB]

 

 

Zdarza się, że młodzież nie czuje się rozumiana przez osoby starsze, natomiast dorośli stosunkowo często bez powodzenia poszukują nici porozumienia z młodymi ludźmi, dlatego chcemy stworzyć platformę do spotkań i wyrazu artystycznego osób w zróżnicowanym wieku, zwracając jednak uwagę na ich doświadczenie, potencjał i umiejętności – o projekcie mówi Ksenia Bołd z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.

 

Uczestnicy projektu i warsztatów będą wspólnie pracować nad różnymi tematami z zakresu szeroko rozumianej kultury, poruszając wybrane zagadnienia i rozwijając swoją kreatywność oraz zdolności manualne. Zajęcia prowadzone przez ekspertów z różnych dziedzin pozwolą rozbudować bazę wiedzy uczestników projektu. Działania oparte zostaną na interakcji, ale także na szeroko rozumianej edukacji. Wspólna wymiana doświadczeń, będzie nie tylko okazją do eksperymentowania ze sztuką i sposobem jej odbioru, ale również możliwością do pokazania inwencji twórczej osób z różnych pokoleń.

 

Każdy blok warsztatowy będzie dotyczył innego obszaru, w którym człowiek mniej lub bardziej świadomie wchodzi w reakcję z otaczającym go światem. Powstałe rezultaty warsztatów trafią do różnych miejsc w mieście pod wspólnym szyldem eksperymentów artystycznych. Zostaną one zaprojektowane i opisane tak, żeby odbiorcy (nawet zupełnie przypadkowe osoby, które zobaczą je w konkretnej przestrzeni) zatrzymali się na chwilę i zastanowili nad ich znaczeniem – mówią organizatorzy.

 

Czas: czerwiec - wrzesień
Dla kogo: młodzież 13+, dorośli, seniorzy
Kategoria: integracja, sztuka, kultura, dziedzictwo kulturowe
Tematyka warsztatów: architektura, instalacja artystyczna (rzeźba), natura / ekologia, sztuka użytkowa, multimedia / nowe technologie, wydawnictwo / publikacja


WARSZTATY BARWIENIA TKANIN
Kategoria: sztuka użytkowa

(R)ewolucje zaczynamy od wielobarwnych i intensywnych warsztatów naturalnego farbowania tkanin barwnikami roślinnymi oraz nauki drukowania wzorów techniką shibor. Podczas spotkania stworzona zostanie paleta kolorów z różnych surowców roślinnych. W skrócie: tkaniny bawełniane oraz lniane, 6 różnych roślin barwierskich dających 12-16 kolorów, technika druku shibori i tie-dye. Podczas warsztatu powstaną barwne, drukowane tkaniny bawełniane oraz lniane, o wysokiej gramaturze - pod poduchy i siedziska, które uczestnicy wykonają w kolejnej części projektu. Każda poducha inna i unikatowa jak obraz.

Warsztaty to obszerna część teoretyczna, a także część praktyczna (farbowanie). Nauczymy się sztuki tworzenia nadruków starożytną techniką wywodzącą się z Japonii. Otoczymy się wieloma materiałami edukacyjnymi z pracowni, tkaninami pofarbowanymi naturalnie, tomami próbnika roślinnych kolorów, który tworzony jest od 2014 roku oraz inspirującymi historiami o barwiarstwie, roślinach, włóknach i sztuce. W sumie nastawimy 5 garnków, które mogą dać nawet 16 kolorów!

Podczas warsztatów:

  • poznamy barwniki roślinne do tkanin i włóczek
  • nauczymy się tworzyć proste wzory na tkaninach techniką z Japonii
  • poznamy lokalne rośliny o właściwościach barwierskich, które można znaleźć w ogrodzie, na łące czy w lesie
  • zapoznamy się z gatunkami egzotycznymi roślin barwierskich
  • dowiemy się, jak i kiedy zbierać oraz przechowywać surowce do farbowania
  • nauczymy się przygotowywać naturalną farbę
  • zgłębimy tajniki zaprawiania i bejcowania podstawowymi zaprawami barwierskimi
  • otrzymamy przepisy na kolory 100% naturalne i roślinne
  • zdobędziemy wiedzę na temat tradycyjnego i współczesnego barwienia naturalnego
  • nabędziemy praktykę w temacie farbiarstwa
  • wykonamy zestaw tkanin barwionych roślinami, które zostaną wykorzystane podczas warsztatów szycia poduch w kolejnej części projektu

 

Kiedy i gdzie:
Termin: 1 czerwca 2024, godz. 10.00-17.00
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria Szara (część widowiskowa), ul. Kolejowa 1, Krosno

Dla kogo, jakie rezultaty i jak dołączyć:
Dla kogo: warsztaty międzypokoleniowe - osoby powyżej 13 roku życia

UWAGA! Dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą uczestniczyć w warsztatach pod opieką dorosłych (praca z wrzątkiem)
Rezultat: zabarwiony w naturalny sposób materiał, z którego podczas kolejnych warsztatów uszyjemy poduchy do strefy odwiedzanej przez innych odbiorców kultury.

Zapisy: liczba miejsc ograniczona, zgłoszenia przez formularz online

Kto prowadzi warsztaty:
Pracownia Dzikie Barwy
Aleksandra Bystry – artystka i projektantka do 2018 roku mocno związana z tkaniną artystyczną i użytkową, a obecnie z edukacją artystyczno-przyrodniczą. Założycielka pracowni Dzikie Barwy, w ramach której z zamiłowaniem upowszechnia dawne techniki barwienia, drukowania tkanin i naturalne sposoby kreacji tekstyliów. Pokazuje, że tkanina jest elementem codzienności i otacza ludzi od wieków. Korzysta z wiedzy dawnej i zasobów natury, szczególnie bliski jest jej temat roślin barwierskich, farbowania tkanin, tworzenia pigmentów. W pracy skupia się na procesie tworzenia, na łączności człowieka ze sobą i z przyrodą. Jest autorką ilustrowanego podręcznika „Dzikie barwy. O naturalnym farbowaniu tkanin roślinami” (wydanie I 2019), książka w 2022 roku została przetłumaczona na język angielski.

Ania Bednarek-Reszka – botanik, hortiterapeutka, edukatorka przyrodnicza, z zamiłowania ogrodnik. Osoba, która nigdy się nie nudzi, a gdy się już zmęczy, to najlepiej odpoczywa wśród roślin. Zapalony ogrodnik, który wprowadzi do siedliskowego ogródka trochę surowców barwierskich, opowie o ich uprawie, zbiorze i sposobie suszenia. Wciąż poszukuje idealnego złożenia tkaniny w technice shibori i eksperymentuje z drukiem botanicznym. Zazwyczaj działa intuicyjnie i nieszablonowo. Doświadczenie w edukacji zdobywała na studiach i w pracy w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym. Od lat prowadzi warsztaty dla różnych grup wiekowych o zróżnicowanej tematyce, jednak te - w których królują rośliny - sprawiają jej największą satysfakcję.

Co warto mieć ze sobą podczas warsztatu:
Warto wziąć ze sobą notatnik, ponieważ prowadzące przekażą sporą dawkę wiedzy. Ze względu na specyfikę warsztatów istnieje możliwość zabrudzenia odzieży, dlatego prosimy o ewentualne zabranie fartuszków lub inne zabezpieczenie swoich ubrań. Można też zabrać tzw. ubranie na zmianę.

 

WARSZTATY TWORZENIA ZINÓW
Kategoria: wydawnictwo / publikacja

Drugim (r)ewolucyjnym spotkaniem zaplanowanym na czerwiec będą warsztaty tworzenia zinów. Zwrócimy uwagę na tradycyjną (papierową) formę wydawnictwa, które wraz z rozwojem nowych technologii – w zestawieniu z pojawiającymi się audiobookami czy ebookami – może tracić na znaczeniu. Dorośli wychowali się na papierowych gazetach czy magazynach, młodzież za to coraz chętniej sięga po wydania dostępne na cyfrowych nośnikach. Nie każdy też wie, że sam może stać się wydawcą nieprofesjonalnego pisma. W ramach spotkania odpowiemy sobie na pytanie, co to jest zin i jak stworzyć swoją własną publikację? Uczestniczki i uczestnicy, w wybranej przez siebie technice, stworzą wydawnictwa inspirowane czasem. Podczas warsztatów prowadzący opowiedzą, czym charakteryzuje się taki projekt, przybliżą tajniki procesu technologicznego szycia oraz pokażą możliwości, jakie daje papier i manualne tworzenie. Każdy będzie pracował nad jedną publikacją, ale dodatkowo ze wszystkich stworzonych prac zszyjemy jedną wspólną.

Podczas warsztatów:

  • otrzymamy solidną dawkę wiedzy na temat tego, czym jest zin, co go charakteryzuje, jak i kto może go tworzyć
  • będziemy pracować nad prostą publikacją: okładka + 3 rozkładówki, A4 składane do A5
  • zapoznamy się z minimum 3 sposobami szycia, a każdy uczestnik będzie mógł wybrać jedną technikę do wykonania swojej części publikacji
  • zagłębimy się w kwestie związane z ilustracją, ale także z introligatorstwem
  • wspólnie wykonamy publikację, która następnie trafi do strefy z poduchami*, gdzie jako rezultat warsztatów będą mogli zobaczyć ją inni odbiorcy kultury.


* Strefa z poduchami to jeden z wielu przewidzianych rezultatów (R)ewolucji - efekt warsztatów barwienia tkanin

Kiedy i gdzie:
Termin: 22 czerwca 2024, godz. 10.00-18.00 (w trakcie przewidziane przerwy, w tym jedna dłuższa ok. 45 minut)
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria Szara (część widowiskowa), ul. Kolejowa 1, Krosno

Dla kogo, jakie rezultaty i jak dołączyć:
Dla kogo: warsztaty międzypokoleniowe – osoby powyżej 13 roku życia
Rezultat: ziny - nieprofesjonalne pisma, które zostaną połączone w jedną publikację i trafią do prezentacji dla szerokiego grona odbiorców
Zapisy: liczba miejsc ograniczona, zgłoszenia przez formularz online.

Kto prowadzi warsztaty:
Karolina Tomaszewska - projektantka graficzna i ilustratorka, absolwentka Grafiki Projektowej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Dwukrotna stypendystka Rektora ASP dla najlepszych studentów (2017/2018 i 2018/2019) oraz Miasta Koszalin w dziedzinie upowszechniania kultury (2020). Dodatkowo zajmuje się prowadzeniem warsztatów graficznych związanych z szeroko pojętą kulturą wizualną oraz organizacją różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. W swoich pracach skupia się na technice kolażu. Interesuje ją self-publishing oraz wszelkie analogowe działania.

Mateusz Rybarczyk - magister sztuki na kierunku Wzornictwo i licencjonowany (acz nieaktywny zawodowo) architekt wnętrz. Zarobkowo związany z grafiką, hobbystycznie (a więc bez spiny) romansujący z introligatorstwem. Wczesne wpływy estetyczne sięgają już 1. LO w Chodzieży (w projektach wyraźnie przebija profil matematyczno-fizyczny), a wykształcenie wyższe zdobyte w murach Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej wzbogacone zostały wyjazdami w ramach programu Erasmus na Univertidade (Technica) de Lisboa (2013) oraz Universita degli Studi di Palermo (2016). Funkcję asystenta w Katedrze Grafiki Projektowej Politechniki Koszalińskiej pełni od 2018 roku.

 

Projekt „(R)ewolucja. Eksperymenty artystyczne” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerzy: Miasto Krosno, Policealne Studium Animatorów Kultury w Krośnie, Dom Pomocy Społecznej nr 1 w Krośnie
Wstęp: wolny. Obowiązują wcześniejsze zapisy przez formularz elektroniczny

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie