Renowacja pomnika Niepodległości w Krośnie poświęconego pamięci bohaterów poległych na frontach I i II wojny światowej” dobiegła końca. Zadanie było realizowane w ramach programu Rządowego Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zadanie miało na celu przywrócenie świetności pomnika pamięci narodowej poświęconego tym, którzy walczyli i przelewali krew za Ojczyznę. Obiekt zaprojektowany został przez architekta miejskiego Alfreda Jana Kołdera, powstał w 1937 r. Przez wiele lat obiekt był miejscem gdzie odbywała się większość miejskich uroczystości patriotycznych. Pomnik z pogranicza modernizmu o prostej, geometrycznej bryle z kamiennych bloków i płyt piaskowca o formie wertykalnej w postaci wysokiego, smukłego słupa, zwieńczony rzeźbą orła o prostej i surowej stylistyce. Obelisk umieszczony jest na cokole oraz czworobocznej podstawie.
Stan zachowania pomnika był niestety zły. Trzon żelbetowy oraz powierzchnie lastrico i cementowo-piaskowych były odspojone. Widoczne były liczne spękania i rysy. Murki przy schodowych uległy całkowitemu zniszczeniu i konieczna była ich rekonstrukcja. Całość powierzchni lastrico pokrywały grube warstwy glonów i porostów, a w głębszych partiach również grzybów tworzących ciemne przebarwienia. Poprzez wykonanie zabiegów czyszczenia oraz dezynfekcji i odplamiania powierzchni przywrócono jej pierwotny kolor.
Usunięto wadliwe cementowe wstawki i kity, a zastąpiono je kitami o kolorze i strukturze piaskowca. Rozległe ubytki powierzchni podstawy uzupełniono lastrico oraz zaprawą cementowo-piaskową. Zrekonstruowano zniszczone elementy schodów. Piaskowiec poddano zabiegowi konsolidacji, a w końcowym etapie prac zabezpieczono powierzchnie kamienia hydrofobowo. Dzięki tym pracom udało się przywrócić pierwotną estetykę pomnika.
Wartość całkowita projektu: 69 495,00 zł
Wartość dofinansowania: 25 000 zł