Nowa siedzba PM nr 1 - wizualizacja
06.10.2021

Przedszkole przy ul. Bohaterów Westerplatte w Krośnie będzie mieć nowoczesną siedzibę

Ruszyły prace przy budowie nowej siedziby dla Przedszkola Miejskiego nr 1 w Krośnie. Przy ul. Bohaterów Westerplatte na miejscu zburzonego starego budynku powstanie nowoczesne i przyjazne dzieciom miejsce gdzie będą mogły bezpiecznie się bawić i poznawać świat.

 

 

Stary budynek przedszkola nadawał się jedynie do rozbiórki

- 43-letni budynek Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Krośnie zbudowany był z płyt kartonowo – gipsowych. Jego żywotność określona została, zgodnie z ówczesnymi przepisami budowlanymi, na 10 lat. Izolacją zewnętrzną budynku był 10 centymetrowy styropian, a ściany były z płyt azbestowych niebezpiecznych i dla dzieci i dla środowiska – mówi Bronisław Baran Zastępca Prezydenta Miasta Krosna. Sale wychowawczo-dydaktyczne i otoczenie placówki nie spełniały żadnych obowiązujących wymogów dlatego podjęliśmy decyzję o rozbiórce obecnego budynku i wybudowaniu w tym miejscu nowoczesnej placówki – dodaje zastępca prezydenta.


Nowoczesny budynek przyjazny dla dzieci
Na nową siedzibę dla przedszkola zaprojektowano jako jednokondygnacyjny budynek wolnostojący, niepodpiwniczony o powierzchni użytkowej ok. 1 300 m². Bryłę budynku tworzy prostopadłościan, zbudowany na podstawie wielokąta w kształcie litery „U”. Na dziedzińcu od strony południowej zaplanowano prawie 300 metrowy zadaszony taras zewnętrzny z przeznaczeniem do zabaw czy organizacji wydarzeń na świeżym powietrzu nawet w czasie niepogody. Na terenach zielonych obok przedszkola nie mogło też zabraknąć placu zabaw.
Dzięki monitoringowi wewnętrznemu i zewnętrznemu placówka będzie bezpieczna dla wszystkich jej użytkowników. Budynek przedszkola będzie w pełni dostosowany dla osób niepełnosprawnych.
W sąsiedztwie budynku zaprojektowano też miejsca postojowe dla 29 samochodów w tym 2 stanowiska dla osób niepełnosprawnych. Miejsca postojowe w dla osób przywożących dzieci oraz nauczycieli i pozostałych pracowników.


Nowy budynek z całkiem nowym wyposażeniem

-Nowa siedziba będzie mogła przyjąć aż 150 przedszkolaków czyli 25 miejsc więcej niż do tej pory. Powstanie tu 6 sal dla grup liczących po max. 25 dzieci. Każda z nich będzie mieć dostęp do łazienek wyposażonych w urządzenia odpowiednie dla dzieci w wieku przedszkolnym – tłumaczy Bronisław Baran. Cały sprzęt i wyposażenie będzie nowe – meble, dywany, stoliki czy leżaki – wylicza zastępca prezydenta.

Przedszkolaki będą bawić się i uczyć w salach z nowymi zabawkami, pomocami dydaktycznymi i nowym sprzętem multimedialnym i RTV. W nowopowstałym przedszkolu będzie funkcjonować kuchnia z zapleczem, wyposażona w nowe sprzęty AGD.


Ekologiczne i ekonomiczne
Nowy budynek będzie nie tylko przyjazny dla dzieci ale też dla środowiska. Instalacja fotowoltaiczna sprawi, że budynek będzie też energooszczędny.


Ponad połowę kosztów pokryje miasto
Szacunkowy łączny koszt budowy przedszkola to ponad 7 mln 400 tys. zł z czego ponad 350 tys. będzie przeznaczone na wyposażenie placówki. 52% kosztów miasto pokryje z własnych pieniędzy. Pozostałe 48% kwoty pokryją środki pozyskane z budżetu państwa. Dofinansowanie pochodzi z rezerwy celowej utworzonej w celu dofinansowania zadań własnych Jednostek Samorządu Terytorialnego Ministra Finansów. Dofinansowanie pozyskano wyłącznie dzięki staraniom pracowników Wydziału Edukacji, którzy od początku do końca przygotowali projekt na dofinansowanie budowy.


Planowany termin zakończenia inwestycji i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie to sierpień 2022 r.


Po zakończeniu inwestycja będzie w pełni funkcjonalna. Obiekt planowany jest do uruchomienia od 1 września 2022 roku.

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 43 675 43
fax 13 43 628 65
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Rynek 5

tel/fax. 13 43 27 707
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie