Grafika - koncert LIVE Wesołowski, Karałow, Beethoven
30.01.2024

PREMIERA PIERWSZEGO NAGRANIA SYMFONICZNEGO ZREALIZOWANEGO W KROŚNIE

Odkrycia Kopernikańskie, to nagranie live zrealizowane podczas finałowego koncertu 8. edycji Young Arts Festival, wydarzenia które od lat przyciąga rzeszę fanów muzyki klasycznej, jazzowej i cross-over. Repertuar nagrania nawiązuje do wielkich odkryć Kopernika oraz jest barwną opowieścią o kosmosie, łącząc współczesne orkiestrowe kompozycje Adama Wesołowskiego, Andrzeja Karałowa ze światem muzyki Beethovena. W nagraniu wzięła udział Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą José Maria Florêncio oraz pianista Piotr Sałajczyk.

 

PREMIERA PIERWSZEGO NAGRANIA SYMFONICZNEGO ZREALIZOWANEGO W KROŚNIE
Odkrycia Kopernikańskie / Wesołowski / Karałow / Beethoven


„Taniec sfer niebieskich” to centralny punkt wydawnictwa, którego autorem jest uznany polski kompozytor Adam Wesołowski. Utwór na orkiestrę symfoniczną został skomponowany z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Ten muzyczny majstersztyk przekracza granice gatunków, oferując odważne spojrzenie na dziedzictwo polskiej kultury muzycznej. Adam Wesołowski w swoim dziele odniósł się do wszystkich dziedzin działalności Kopernika, a temat główny kompozycji oparł na symbolach wydanego w roku 1543 dzieła astronoma „O obrotach sfer niebieskich”, które zawiera wykład o heliocentrycznej budowie świata. Ta ważna data w całości wypełnia dźwięki głównej melodii, która w swoim centrum ma dźwięk sol (z łac. sol = słońce), od którego kompozytor buduje charakterystyczne interwały w górę. Sam dźwięk sol (słońce) staje się centrum dla całego utworu, co jest kolejnym symbolem heliocentrycznej budowy wszechświata.


Obok kompozycji Wesołowskiego słuchacze nagrania znajdą Koncert Fortepianowy “Denudation”, premierę ponad-gatunkowej twórczości polskiego dyrygenta, aranżera i kompozytora Andrzeja Karałowa. Partia solowa nagrana została przez wybitnego pianistę Piotra Sałajczyka.
Kompozycja Karałowa, jest rozważaniem kompozytora na temat otaczającej nas przestrzeni kosmicznej, wielowarstwowości ziemskiego krajobrazu, jago nieprzewidywalności połączonej z synestezją i szeroko pojmowanym kolorem w kompozycji muzycznej. „Koncert” inspirowany jest także techniką timelapse obecną w fotografii krajobrazu czy astrofotografii. Struktura Ziemi, ruchy płyt tektonicznych, zjawiska atmosferyczne – te elementy wpływają na wielowarstwową budowę kompozycji. Celem, jaki postawił sobie kompozytor, było stworzenie poruszających się między sobą, niezależnych przestrzeni kolorystycznych i chmur dźwiękowych. Co ciekawe aspekty sonorystyczne i czasowe grają w utworze jedną z kluczowych ról formotwórczych.

Zwieńczeniem koncertowego nagrania jest orkiestrowa aranżacja pierwszej części „Sonaty Księżycowej” op. 27 nr 2 Ludwika van Beethovena autorstwa ukraińskiej kompozytorki Anny Khazovej. Utwór ten idealnie wpisał się swoim unikalnym klimatem w tematykę muzyki związanej programowo z kosmosem i jego hipnotyzującym pięknem. W nagraniu miłośnicy klasyki, będą mogli usłyszeć kunszt muzyki klasycznej w zupełnie nowej odsłonie kolorystycznej.
Nagranie dostępne jest na stronie YAF oraz serwisie streamingowym Spotify, a także w formie wideo na profilu YouTube Fundacji Young Arts.

Projekt Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury- państwowego funduszu celowego w ramach programu „Muzyczny Ślad", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.


Strona www: youngarts.pl/wydawnictwo

 

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie