Komin
19.10.2017

Pożar sadzy - duże zagrożenie dla domu i jego mieszkańców

Co roku, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 10o C, w domach zaczynamy sezon grzewczy. Niestety w wielu budynkach urządzenia grzewcze i przewody kominowe nie były czyszczone czy choćby sprawdzane po ostatniej zimie. Taka lekkomyślność okazuje się kosztowna, a niejednokrotnie bywa również tragiczna.  Jeszcze sezon grzewczy nie zaczął się na dobre, a już sadza w kominach paliła się w 5 domach mieszkalnych.

 



W jednym z domów nie czyszczono sadzy o kilku lat, a teraz komin popękał w wyniku pożaru sadzy i nie nadaje się on do użytkowania - konieczny jest kosztowny remont. W innym przypadku niewiele brakło, aby spalił się dach, gdyż iskry palącej się sadzy wypadły z kratki rewizyjnej na strychu. Na szczęście w pożarach tego sezonu grzewczego, zdarzenia miały miejsce, gdy mieszkańcy jeszcze nie spali i sytuację udało się szybko opanować.
 


Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. Im bardziej zanieczyszczony materiał palny tym więcej jest sadzy. W piecach grzewczych nie wolno spalać tzw. resztek, śmieci i odpadów komunalnych, które powinny być oddawane na wysypisko śmieci. Jako materiały chemicznie bardzo złożone, w piecu spalą się tylko częściowo i wytwarzają duże ilości cząstek sadzy, która odłoży się w przewodach kominowych.
 


Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Paląca się w wysokich temperaturach sadza (nawet do 1000o C) może spowodować nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wyjdzie na zewnątrz, bardzo często zapalając materiały na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających do komina.
   

 

Pożar sadzy - duże zagrożenie dla domu i jego mieszkańców - zdjęcie w treści


   
Jak co roku straż pożarna apeluje i prosi, aby przygotować się do bezpiecznego sezonu grzewczego i zadbać nie tylko o dobrej jakości opał, ale i również o wyczyszczenie oraz sprawdzenie urządzeń i przewodów kominowych
– mówi bryg. Mariusz Kozak Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego KM PSP w  Krośnie.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że ubezpieczyciele mogą odmówić wypłaty odszkodowania za straty poniesione podczas pożarów od palącej się sadzy – dodaje bryg. Mariusz Kozak
 


Zgodnie obowiązującym prawem, właściciele budynków, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, mają obowiązek usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, w okresach ich użytkowania, co najmniej raz na 3 miesiące.
 


W sezonie grzewczym 2016/2017 w statystykach pożarniczych z terenu działania krośnieńskiej Komendy Straży Pożarnej odnotowano 62 pożary sadzy w kominach. Obecnie na początku tego sezonu grzewczego takich pożarów było już 11. Pierwsze zdarzenie tego typu miało miejsce we wrześniu br.

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie