„Powietrze, którym się dzielimy" pod takim hasłem obchodzony jest tegoroczny Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. Dwa lata temu ONZ ustanowiło 7 września dniem, w którym szczególną uwagę zwraca się na podnoszenie świadomości na temat wpływu jakości powietrza na nasze życie.
Jednym z najpoważniejszych zagrożeń środowiska oddziałującym na zdrowie człowieka i nie tylko, jest zanieczyszczenie powietrza. ONZ przypomina, że maleńkie, niewidoczne cząsteczki zanieczyszczeń, które wnikają głęboko do naszych płuc i krwioobiegu, odpowiadają za około jedną trzecią zgonów powodując m.in. udary, przewlekłe choroby układu oddechowego czy raka płuc. Do tej niechlubnej statystyki należy dołożyć jeszcze to, że zanieczyszczenia wdychane są przyczyną jednej czwartej zgonów z powodu zawału serca.
Zanieczyszczenie powietrza kojarzy się jako problem lokalny. Wydaje nam się, że to co wyjdzie z naszych kominów czy rur wydechowych samochodów przestaje nas dotyczyć, że rozpłynie się w powietrzu. Niestety zanieczyszczenia w powietrzu potrafią pokonać duże odległości i dotrzeć właściwie wszędzie. Zanieczyszczone powietrze nie zna granic. Szkodzi nam zarówno to co sami wytworzymy i to co dociera do nas z wiatrem.
Pamiętajmy, że powietrze, a zwłaszcza to zanieczyszczone najbardziej uderza w najsłabszych czyli dzieci, starszych i osoby chore. Pomimo rosnącej świadomości i stopniowego wprowadzania regulacji, nadal większość mieszkańców naszego kraju narażona jest na poziomy zanieczyszczeń powietrza znacznie przekraczające wytyczne WHO.
Dlatego dbajmy o powietrze, którym się dzielimy.