Plakat "Porysujmy o Krośnie"
24.11.2023

"Porysujmy o Krośnie". Zapraszamy na wystawę

Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na wystawę „Porysujmy o Krośnie”, autorstwa Beaty Malinowskiej-Petelenz i Wojciecha Wierdaka. Wernisaż wystawy odbędzie się 24 listopada 2023 r. o godz. 18:00, a wystawa potrwa do 16 grudnia.

 

"Porysujmy o Krośnie" to wystawa prac dwojga znających się architektów, absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej - Beaty Malinowskiej-Petelenz z Krakowa i Wojciecha Wierdaka z Krosna. Beata Malinowska-Petelenz jest profesorką Politechniki Krakowskiej, jest także malarką, autorką i ilustratorką książek, fotografką i mistrzynią rysunku architektonicznego; Wojciech Wierdak to czynny architekt projektujący budynki użyteczności publicznej, budowle sakralne, domy, rezydencje i cmentarze, rysownik, współautor publikacji dotyczącej dawnej architektury regionu Beskidu Niskiego i Bieszczadów, czynny uczestnik i inicjator wydarzeń kulturalnych i artystycznych w Krośnie. Przygotowana przez krośnieńskie Biuro Wystaw Artystycznych wystawa to rozmowa, a nawet dyskusja o obrazie Krosna widzianego z dwóch perspektyw: gościa i tubylca.

plakat Porysujmy.jpg [234.78 KB]

 

Obydwoje autorzy wystawy „Porysujmy o Krośnie” postawili w swojej zawodowej karierze miliony kresek i kropek, rysując mniej lub bardziej doceniane projekty, na tej wystawie mogą Państwo zobaczyć nie tylko doskonały rysunek, ale także piękne postrzeganie. – tak wystawę opisuje kuratorka, Ewa Mańkowska.               

 

Podczas wernisażu i oprowadzania kuratorskiego przewidziana jest możliwość nagrania swojego komentarza do wystawy, wypowiedzenia się o krośnieńskich sprawach, o tworzeniu i wykorzystywaniu przestrzeni miejskich. Wojciech Wierdak zadaje pytanie – I co Ty na to?


Krosno znam i lubię od lat, ale teraz, na nowo, zaprosił mnie tu Wojtek. A dokładnie: Wojtek i jego szaleństwa! Planował wystawę – o mieście, architekturze i rysunku. Wiedział od początku, że chciałby robić to wspólnie. Z Wojtkiem z kolei łączy mnie czas. I architektura. Studiowaliśmy wspólnie na Politechnice Krakowskiej. Studencki wyjazd do Egiptu oboje wspominamy do dziś. I tak trafiłam do Krosna, wyremontowanego, z dobrą kawą i kasztanowcem. Do Krosna, które postanowiłam narysować fragmentami, z których powstały nowe jakości. Trochę jak moja relacja z tym miastem – zbudowana z kawałków, pozornie odległych, a jednak tworzących spójną i osobistą opowieść. – o swojej relacji z miastem Krosnem autorka wystawy - Beata Malinowska-Petelenz.

Beata Malinowska-Petelenz – studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, doktorat w zakresie teorii architektury i urbanistyki. Pracuje w Katedrze Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego (wcześniej w Katedrze Kompozycji Urbanistycznej), od 2019 roku jako profesor PK. 
Specjalizuje się w problematyce dziedzictwa kulturowego miast europejskich, architektury sakralnej i zagadnień formalno-kompozycyjnych przestrzeni miejskiej. Członkini Stowarzyszenia Architektów Polskich. Autorka książek Miejsce kościoła w mieście, Sacrum po polsku i Sacrum in civitas oraz Wenecja: potencjał i Brazylia: potencjał (monografie zbiorowe), kilkudziesięciu publikacji w formie książkowej, artykułów naukowych i popularnonaukowych (oraz referatów na konferencje, sesje i seminaria).

Beata Malinowska-Petelenz, Krosno.Warstwy Miasta_02.jpg [281.96 KB]


Malarka i ilustratorka książek. Autorka 27  indywidualnych wystaw malarstwa i rysunku, uczestniczka kilkudziesięciu zbiorowych. Prace wykonywane zazwyczaj w technice rysunku i technikach mieszanych, prezentowała m.in. w Polsce, Niemczech, Austrii i Japonii. Współpracuje z artystami nowych mediów. Koncentruje się na kolorze (lub świadomym jego braku), strukturach organicznych i architekturze.
Autorka serii portretów poetów krakowskich w ramach akcji Poetycka Rzeczpospolita Krakowska. Współpracuje z miesięcznikiem „Kraków i Świat”. Jest miłośniczką kina, podróżowania i fotografowania.

Wojciech Wierdak - krośnianin, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. M.  Kopernika, ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej (1985), po studiach wrócił do Krosna, gdzie założył własną pracownię projektową (1990). Praktykował także w Krośnieńskim Kombinacie Budowlanym i w Wojewódzkim Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego. Przez dwa lata (1990-91) sprawował funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krośnie, kilka lat był także nauczycielem w Zespole Szkół Budowlanych. Wojciech Wierdak jest autorem ponad 300 projektów, w tym również umiejscowionych w zabytkowej przestrzeni Krosna.  Brał udział w wielu konkursach architektonicznych przedstawiając zaskakujące i innowacyjne rozwiązania.

Wojciech Wierdak, Zasada pracy - idea.jpg [43.00 KB]

Wojciech Wierdak wspólnie z architektem M. Nitką, w połowie lat 90 XX w. opracowali i przedstawili mieszkańcom całościową koncepcję przebudowy Krośnieńskiego Rynku. Obydwaj panowie współpracowali również w opracowaniu publikacji Dawna i współczesna architektura Bieszczadów i Beskidu Niskiego (2010). Wojciech Wierdak, wspierając wiele imprez kulturalnych w Krośnie, był również inicjatorem kameralnych, niszowych wydarzeń artystycznych. Oprócz działalności architektonicznej zajmuje się projektowaniem witraży, rysowaniem portretów, szkicowaniem miejsc zadziwiających i ilustracją dla dzieci. Jego rysunki prezentowane były na kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych. 

Wystawa: Beata Malinowska-Petelenz, Wojciech Wierdak "Porysujmy o Krośnie"
Termin wystawy: 24 listopada - 16 grudnia 2023 r.
Wernisaż wystawy: 24 listopada (piątek) 2023 r., godz. 18:00
Kuratorka: Ewa Mańkowska

Więcej informacji na stronie internetowej Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie.

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 43 675 43
fax 13 43 628 65
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie