Banknoty
16.04.2020

POMOC DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił realizację programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu i sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”. Miasto Krosno przystępuje do realizacji Programu w ramach Modułu III, który przewiduje udzielanie pomocy w formie dofinansowania kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia sytuacji kryzysowych spowodowanych chorobami zakaźnymi utraciły, w okresie od dnia 9 marca 2020 r. do dnia 4 września 2020 r., możliwość korzystania z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej.

 


Wysokość pomocy wnosi 500 zł miesięcznie na jedną osobę niepełnosprawną, przy czym okres na jaki może zostać przyznane świadczenie nie może być dłuższy niż 3 miesiące. W każdym z miesięcy wskazanym we wniosku o przyznanie świadczenia musi wystąpić brak możliwości korzystania z opieki w placówce rehabilitacyjnej przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych.

 


Wsparcie skierowane jest do osób niepełnoprawnych zamieszkałych na terenie miasta Krosna, które są:

  1. uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej;
  2. uczestnikami środowiskowych domów samopomocy; funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;
  3. podopiecznymi dziennych domów pomocy społecznej, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;
  4. podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
  5. uczestnikami programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorczą PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne;
  6. pełnoletnimi (od 18 do 25 roku życia) uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim;
  7. pełnoletnimi (od 18 do 24 roku życia) wychowankami specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, funkcjonujących na podstawie ustawy Prawo oświatowe.
     


UWAGA!

  1. Świadczenie nie przysługuje osobom , które pobierają dodatkowy zasiłek opiekuńczy w ramach tarczy antykryzysowej (Art. 4a ustawy z dnia 2 marca 2020 r o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacjami kryzysowymi).
  2. Świadczenie nie przysługuje niepełnosprawnym dzieciom do 18 roku życia uczęszczającym do Ośrodka Rehabiliatcyjno – Edukacyjno - Wychowawczego oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno -  Wychowawczego. Opiekunowie/rodzice tych dzieci mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego o którym mowa w w/w ustawie.
     

Wnioski można składać w trybie ciągłym do dnia 4 września 2020 r. przez System Obsługi Wsparcia - sow.pfron.org.pl  oraz w formie papierowej w Urzędzie Miasta Krosna ul. Lwowska 28a. Informujemy, że formularze wniosków są dostępne na stronie www.pfron.org.pl.

 


Szczegółowe informacje dostępne w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krosna  pod numerem telefonów: 13 47 43 014, 13 47 43 024.
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie