RCKP Where is my Glow up 2023 plakat
13.07.2023

POLSKO-NORWESKIE WIDOWISKO „WHERE IS MY GLOW UP”

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie – razem z DanceLab Dansens Hus z Tromsø w Norwegii – zaprasza do udziału w premierze widowiska tanecznego „Where is my Glow up?”. Twórcom nieobca jest idea łącząca potrzeby młodzieży, miłośników tańca, ruchu, spotkań, integracji, ale też włączania i większej otwartości. Różnorodne osoby znalazły swoje miejsce na scenie i w salach tanecznych podczas prób. 20 i 21 lipca – podczas premiery w Krośnie i w Jaśle – wystąpią profesjonalni artyści z Norwegii, Polski i Ukrainy, przedstawiciele młodzieży z Krosna i okolic, osoby normatywne i z deficytami ruchowymi.

 

 

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, sala widowiskowa, ul. Kolejowa 1, Krosno (premiera) oraz Jasielski Dom Kultury, sala widowiskowa, ul. Hugona Kołłątaja 1, Jasło, województwo podkarpackie
Termin: 20 lipca 2023, godz. 18.00 (Krosno); 21 lipca 2023, godz. 18.00 (Jasło)

Wstęp: obowiązują bezpłatne wejściówki

Wejściówki dostępne w kasie RCKP:
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 (p. 234)
Godziny otwarcia kasy RCKP:
poniedziałek - piątek 10.00-17.30 oraz na godzinę przed wydarzeniami
oraz w sprzedaży online: BILETY ONLINE

lub w Sekretariacie JDK:
Jasielski Dom Kultury, ul. Kołłątaja 1
Godziny otwarcia sekretariatu:
poniedziałek - piątek 8.15-15.30 oraz godzinę przed wydarzeniem

Informacja: Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej Projekt „Where is my Glow up?” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich.

RCKP Where is my Glow up 2023 plakat.jpg [676.11 KB]

Widowisko „Where is my Glow up?”
Koncepcja spektaklu „Where is my Glow up?” obejmuje postrzeganie siebie i tego, jak ja widzę siebie w świecie. Tożsamość jest najbardziej krucha w okresie dojrzewania, kiedy wygląd zmienia się, ewoluuje, a samoświadomość wzrasta. Dojrzewanie niesie zatem ze sobą zbiorowe oczekiwanie, aby rozbłysło, zwłaszcza w sensie fizycznym. Przede wszystkim teraz, w czasach gdy media społecznościowe są częścią naszego codziennego życia. W prawdziwym świecie tożsamość nieustannie ewoluuje, a oczekiwanie na rozbłysk jest jak pogoń za ciągle zmieniającą się koncepcją, abstrakcją, jest ulotna i nieuchwytna. Dlatego oczekiwanie na blask powoduje rozedrganie, rodzi niepewność, zwłaszcza gdy na niego czekasz, a ten nie nadchodzi, a przynajmniej tak myślisz.

Tworząc widowisko, twórcy zachęcają do zaakceptowania faktu, że wszyscy mamy jakiś rodzaj niepewności w sobie, jest to zarówno część tożsamości własnej, jak i naszego otoczenia. W pewien sposób ta nasza niepewność jednoczy nas z otoczeniem pomimo wielu różnic. Nasze postawy są tym, co będziemy starać się pokazać podczas spektaklu tanecznego i w pewnym sensie wytłumaczyć.

Wszyscy walczymy z tymi samymi niepewnościami, które objawiają się szczególnie w okresie dojrzewania. Gwałtownie rosnąca w ostatnich latach w Polsce liczba samobójstw wśród młodzieży oraz ogromny wpływ mediów społecznościowych, które przedstawiają nieosiągalny obraz „idealnego nastolatka”, to trudne i emocjonalne tematy, które niestety są dziś aktualne – o motywacji do stworzenia wspólnego widowiska mówią jego twórcy.

Producent: Jarl-Tore Helmobakk
Choreografia: Anna Helmobakk
Muzyka: Witold Jarosiński
Wizualizacje: Jędrzej Borkiewicz
Koordynacja tancerzy RCKP: Sabina Wójcik-Grygolec

Tancerze profesjonalni: Anastasia Kuprejeva, Vilde Andres Jensen, Maja Lubawa, Damian Drozd, Paweł Skalski
Tancerze nieprofesjonalni: młodzież na co dzień tańcząca w Zespole Tańca Współczesnego Strecz oraz absolwenci zespołu, osoby normatywne oraz poruszające się na wózkach inwalidzkich

Prace nad widowiskiem trwają od czerwca tego roku. Do udziału w projekcie zaangażowani zostali profesjonalni artyści – zarówno od strony organizacyjnej, jak i artystycznej – ale też osoby, o których jest ten spektakl – przedstawiciele młodego pokolenia z Krosna i okolic, różnorodnie piękne.

Współpraca jest niesamowicie rozwijająca. To całkiem inna specyfika pracy. Praca z innym instruktorem, z profesjonalnymi tancerzami, a nawet w innym języku. Wszystkie próby prowadzone są w języku angielskim, co również rozwija i otwiera młode osoby na nowe nie tylko taneczne, ale i językowe możliwości. Na scenie spotykają się artyści wielkich scen, młodzież, która dopiero myśli o swojej przyszłości, osoby normatywne i poruszające się na wózkach, których w tańcu właściwie nic nie ogranicza – o wspólnych przygotowaniach mówi Sabina Wójcik-Grygolec.


DanceLab Dansens Hus z Tromsø w Norwegii
Prowadząc szkoły tańca od 2009 roku, są mieszanką profesjonalnych tancerzy i profesjonalistów, których łączy jedna wspólna cecha: pasja do tańca. Wykorzystują nasze umiejętności w celu stworzenia pozytywnego środowiska uczenia się, które jest przyjazne dla wszystkich. Czerpią inspirację z własnej różnorodności, a każdy z nich przyczynia się do świetnej zabawy i przyjaznego środowiska, które pielęgnują w naszej szkole.

Taniec ma swoje magiczne sposoby na rozwijanie pewności siebie, poczucia własnej wartości i umiejętności społecznych, które wykraczają poza parkiet taneczny – o swojej codziennej pracy mówią przedstawiciele DanceLab.

Jarl oraz Anna – producent i choreografka widowiska – (Back Alley Theatre i DanceLab) do tej pory odwiedzili blisko 17 krajów, zdobywając liczne nagrody w konkursach, co – jak sami twierdzą jest innym życiem. To drugie życie toczy się głównie w Norwegii, ale też w Szkocji, na Islandii czy choćby teraz w Polsce, w Krośnie czy wkrótce w Łodzi. Na co dzień promują tańce północnonorweskie, ale pracują też w wielu innych technikach. Nie ogranicza ich styl ani dziedzina sztuki. Współpracują z tak wieloma tancerzami, że każdy z nich wnosi swój styl, ale też osobowość.

Na co dzień prowadzimy aż 60 klas tanecznych tygodniowo. Robimy też festiwale streetartowe, muzyczne, organizujemy koncerty. Jesteśmy zaangażowani w różne dziedziny sztuki i właśnie to nas ekscytuje – o swojej pracy mówi Jarl-Tore Helmobakk.

 

Przygotowania do widowiska „Where is my Glow up?”
Film / trailer (przygotowanie Michał Maślany) kliknij i OBEJRZYJ
* film z pierwszego tygodnia prób

 

O projekcie
Końcem 2022 roku DanceLab Dansens Hus z Tromsø w Norwegii wraz z Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie podjęły współpracę mającą na celu stworzenie wspólnego działania związanego z tańcem. W rezultacie projekt „Where is my Glow up?” uzyskał dofinansowanie z Funduszu Współpracy Dwustronnej w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a koncepcja współpracy znalazła się na drugim miejscu listy rankingowej.

Pierwszymi z zaplanowanych działań były warsztaty w Krośnie oraz wyjazdowe kierowane do tańczącej młodzieży. W czerwcu artyści odwiedzili takie miejsca, jak: Krosno, Jasło, Sanok, Jedlicze. Każdy z warsztatów stacjonarnych i wyjazdów dostosowany był do potrzeb grupy. Instruktorzy z Norwegii i Polski poprowadzili zróżnicowane zajęcia: wideoklip, art dance czy modern dance to tylko niektóre z tematów.

Informacja: Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej Projekt „Where is my Glow up?” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich.

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie