Plakat spotkanie
17.05.2023

Po zdrowie do biblioteki czyli „Aptekarskie Silva Rerum”

Krośnieńska Biblioteka Publiczna i „Zdrowo Zaczytani” uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Krośnie zapraszają na spotkanie z dr Lidią Marią Czyż i Sylwią Tulik-Fąfarą – autorkami książki „Aptekarskie SILVA RERUM czyli subiektywny słownik farmaceutycznych tajemnic”.


Spotkanie rozpocznie się 25 maja br. (czwartek) o godz. 8.15 w Czytelni Gł. Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej (ul. Wojska Polskiego 41).

 


Lidia Maria Czyż o książce: „Aptekarskie Silva Rerum, czyli subiektywny słownik farmaceutycznych tajemnic” to zapis dziejów Podkarpacia, ale przede wszystkim historii rozwoju farmacji i aptekarstwa na tych terenach w XIX i do połowy XX wieku. Książka w formie alfabetu wydała się nam idealnym sposobem, by tę opowieść snuć w sposób najbardziej przejrzysty, ale i interesujący”.


Sylwia Tulik-Fąfara
- urodzona w Krośnie, absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Współpracuje z Podkarpackim Instytutem Książki i Marketingu od 2002 roku. Współpracowała również z Polskim Radiem Rzeszów pisząc felietony literacko-kulinarne pt. „Literacka kuchnia z puszki”. Autorka przewodników ("Jasło i okolice", "Gmina Miejsce Piastowe", "Gmina Wiśniowa") oraz przewodnika dla kolekcjonerów "Porcelana Rosenthal". Ważnymi w jej dorobku pozycjami wydawniczymi są "Alfabet kańczucki według ks. Jana Kudły" oraz wydaną wraz z dr. Lidią Czyż „Aptekarskie silva rerum czyli subiektywny słowni farmaceutycznych tajemnic”. Najnowszą książką w jej dorobku jest wydana przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie we współpracy z dr. Lidią Marią Czyż „Zielarstwo na Podkarpaciu wg. Prac Franciszka Kotuli”. Współpracownik pisma "Podkarpacka Historia" (artykuły o tematyce historycznej, historyczno-kulinarnej). Autorka bloga "Dom tradycyjny Sylwia Tulik". Nauczycielka projektowania graficznego i typografii w Zespole Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie. Interesuje się kulturą materialną XIX wieku i dwudziestolecia międzywojennego, historią kulinariów i obyczajów. Kolekcjonerka porcelany i akcesoriów stołowych.


Dr Lidia Maria Czyż - farmaceutka, historyk zawodu, działaczka samorządowa, autorka wielu publikacji w periodykach farmaceutycznych i opracowań dotyczących przede wszystkim historii aptek na Podkarpaciu. Kolekcjonerka zabytków aptekarskich, współautorka scenariuszy wielu wystaw dotyczących pracy aptek w przekroju dziejowym. W przeszłości krajowy konsultant w dziedzinie farmacji aptecznej. Organizatorka wielu międzynarodowych i ogólnopolskich spotkań aptekarskich. Wykładowca na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Plakat spotkanie.jpg [466.88 KB]

Spotkanie organizuje młodzież z I LO w Krośnie „Zdrowo Zaczytani”, której projekt pn. "CZYTAJ. Na zdrowie!", uzyskał dofinansowanie w konkursie Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej na realizację inicjatyw oddolnych w ramach projektu „Biblioteka – miejsce spotkań twórczych!” w programie BLISKO (2022-2023), dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1.

 

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie