bal otwartych serc
12.02.2024

Uhonorowani za wrażliwość i otwarte serca

W sobotę (10.02) podczas Balu Otwartych Serc Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki wręczył statuetki "Za wrażliwość na potrzeby społeczne Krosna i jego mieszkańców". Nagroda przyznawana od 2012 r., ustanowiona została w celu uhonorowania osób fizycznych, firm lub instytucji za prowadzoną działalność charytatywną. Statuetki w tym roku otrzymali Państwo Małgorzata i Paweł Michalscy oraz Fundacja Dotyka Anioła.

 


Małgorzata i Paweł Michalscy – od 2008 roku sprawują na terenie Krosna funkcję rodziny zastępczej. Początkowo zajmowali się dziećmi pozbawionymi opieki i wychowania w rodzinach biologicznych jako niezawodowa rodzina zastępcza, a od 2014 roku jako specjalistyczna rodzina zawodowa.

Państwo Michalscy mają trzy córki. Mimo konieczności opieki nad biologicznymi dziećmi, zdecydowali się otworzyć swój dom także na potrzeby innych. Na przestrzeni 16 lat u Państwa Michalskich bezpieczną przystań i troskliwą opiekę znalazło 13 dzieci. Jako pierwsza do rodziny trafiła Dominika. Miała tam przebywać jedynie do czasu przysposobienia, ale ze względu na zdiagnozowane u dziewczynki mózgowe porażenie dziecięce oraz szereg innych chorób nie znalazła rodziny adopcyjnej. Do codziennego funkcjonowania Dominika potrzebuje opieki osób trzecich oraz bieżącej rehabilitacji. Wymaga stałego współudziału opiekunów w procesie leczenia, a także podczas każdej codziennej czynności. Rodzice zastępczy starają się zagwarantować dziewczynce wszelkie możliwe sposoby poprawy stanu zdrowia i jej codziennego funkcjonowania. Poza opieką nad Dominiką Państwo Michalscy obecne sprawują pieczę zastępczą nad 5-letnią Oktawią i 4-letnim Franciszkiem. Dzieci te również potrzebują specjalistycznej opieki.

Prezydent P.Przytocki wręcza nagrodę M.Michalskiej.jpg [108.61 KB]

Na ogromne uznanie zasługuje fakt, że Państwo Michalscy nigdy nie odmawiają pomocy w zapewnieniu opieki dzieciom. Dotyczy to zarówno sytuacji interwencyjnych, jak również czasowej opieki nad dziećmi. Dzieci umieszczone w tej rodzinie mają mocną więź emocjonalną ze swoimi opiekunami. W ich domu znajdują miłość, której często brakowało im w rodzinach biologicznych.


Fundacja Dotyk Anioła powstała we wrześniu 2020 roku z myślą o osobach, które są ciężko chore i niezdolne do samodzielnej egzystencji. Tworzą ją ludzie o wyjątkowej wrażliwości społecznej. Niezwykle życzliwi i zaangażowani w niesienie pomocy innym. Swoją działalnością wspierają nie tylko osoby obłożnie chore, ale również ich rodziny. Fundacja świadczy pomoc medyczną, prawną i psychologiczną. Rodziny osób obłożnie chorych otrzymują także wsparcie wytchnieniowe.

Każdy potrzebujący, który trafi pod opiekę Fundacji traktowany jest indywidualnie. Członkowie Fundacji reagują na rzeczywiste potrzeby swoich podopiecznych. Zdobywają lekarstwa, zapewnią sprzęt medyczny, a w trudnych sytuacjach uzupełniają nawet zapas drewna na zimę, kupują środki czystości, realizują kosztowne recepty czy dostarczają specjalistyczne opatrunki. Starają się zapewniać nie tylko fachową pomoc, ale co najważniejsze niosą dobre słowo i poczucie nadziei w szczególnie trudnych chwilach życia.

bal otwartych serc.jpg [154.33 KB]

Poszukując wsparcia na realizację prowadzonej działalności Fundacja organizuje wiele akcji. Akcja „3mam Sztamę z Aniołami” polegająca na przygotowaniu paczek i upominków pozwala w okresie świątecznym wywołać uśmiech na twarzach podopiecznych, którzy poza cierpieniem często muszą mierzyć się z ubóstwem i samotnością. Środki finansowe na pomoc dla obłożnie chorych zbierane są podczas akcji „Zaprzęg Świętego Mikołaja”. Ciekawą inicjatywą jest także „Taszczenie Anioła na Połoninę Wetlińską”. Fundacja organizuje również „Pikniki z Aniołem”, koncerty i aukcje charytatywne oraz zbiórki nakrętek.

W ubiegłym roku Fundacja, przy dofinansowaniu miasta Krosna, wzięła udział w konkursie grantowym „RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ”, którego celem było wsparcie osób ciężko chorych poprzez edukację zdrowotną, zakup środków opatrunkowych i pielęgnacyjnych oraz pomoc rodzinom tych osób. Działanie to podniosło jakość życia mieszkańcom Krosna, niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Nagrodę dla Fundacji odebrał Prezes Dominik Kaszuba wraz z koordynatorem działań Fundacji Barbarą Maksym-Kędzior.

 

Zobacz galerię zdjęć

fot. M.Matelowski / A.Józefczyk

 

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 43 675 43
fax 13 43 628 65
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie