Opowieść o Wielkim Szlaku Himalajskim podczas listopadowego spotkania z podróżnikami
26.10.2018

Opowieść o Wielkim Szlaku Himalajskim podczas listopadowego spotkania z podróżnikami

W listopadzie w ramach Krośnieńskich spotkań z podróżnikami spotkamy się z Bartoszem Malinowskim, który wraz z Joanną Lipowczan realizują projekt znany pod nazwą „Wielki Szlak Himalajski 2015 – 2019”. Ideą projektu jest przejście kolejnych pasm Himalajów jednym z najdłuższych i najwyżej położonych szlaków pieszych na świecie.
 


 W pierwszym jego etapie trwającym 120 dni podróżnicy przeszli 1700 km. Były to wymagające, miejscami niemal nieprzebyte szlaki Nepalu. W drugim etapie – między czerwcem a październikiem 2017 r. – ruszyli w góry ciągnące się przez Kaszmir i Indie. Trasa drugiego etapu przejścia Wielkiego Szlaku Himalajskiego to wędrówka, w której bardzo rzadko spotyka się turystów, lecz także nie spotyka się prawie miejscowej ludności. Trawers indyjskich Himalajów, jak się okazało, to przygoda pełna zwrotów akcji, bogata w zachwyty nad pięknem krajobrazów, ale też obfitująca w trudy codziennego życia długodystansowego trekkera. Trasa przez Himalaje Kaszmiru i Indii nie jest oficjalnie wytyczona ani oznaczona w terenie, więc podróżnicy co chwilę musieli się decydować na wybranie właściwej drogi. Nawigowanie wiązało się więc ze stosowaniem sztuczek takich jak tropienie szlaków karawan, odszukiwanie słabo widocznych ścieżek lub schodzenie w dół rzek, nad którymi znajdowały się osady. Brak wyraźnej drogi nie był jedynym problemem. Na podróżników czekały szczeliny na lodowcach i spływające z nich lodowate rzeki, pozbawione jakichkolwiek mostów. Problemem był także brak łączności ze światem. Zakaz używania w Indiach telefonów satelitarnych sprawił, że Polacy mogli polegać tylko na sobie, a ryzyko związane z przedsięwzięciem musiało być wkalkulowane i zaakceptowane jeszcze przed startem wyprawy. Obecnie Asia i Bartosz planują kolejne etapy Wielkiego Szlaku Himalajskiego w Bhutanie i Pakistanie.
 

 

Opowieść o Wielkim Szlaku Himalajskim podczas listopadowego spotkania z podróżnikami - zdjęcie w treści

 


Na prelekcję  zapraszamy 5 listopada 2018 r. o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami w Krośnie (Rynek 5). Organizatorem spotkań jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Patronat medialny objęli: Polskie Radio Rzeszów, Tygodnik Nowe Podkarpacie, portale Krosno24, Imprezy Podróżnicze, a także portal i telewizja tvPodkarpacie.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna. Na spotkanie obowiązują bilety wstępu w cenie 2,00 zł i 1,00 (dla posiadaczy Krośnieńskiej Karty Mieszkańca).


Więcej informacji na: http: wielkiszlakhimalajski.pl ina FB


Bartosz Malinowski – przewodnik górski. Pracuje w Himalajach Nepalu jako lider, organizator trekkingów i wypraw i jako przewodnik górski. W 2007 pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy. W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami wielkiej ucieczki z sowieckiego łagru Witolda Glińskiego Long Walk Expedition z Jakucka do Kalkuty w Indiach. Przez 6 miesięcy przemierzył 8 tys. km przez Jakucję, Syberię, Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje nadając stałe relacje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. Obserwuje i śledzi zmiany zachodzące życiu nomadów w Mongolii w Azji Centralnej i Afganistanie. W 2013 roku przeszedł Chadar – lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach Indyjskich. Pomysłodawca i koordynator programu Wielki Szlak Himalajski 2015 - 2019 w ramach którego przemierzył wraz z Joanną Lipowczan ponad 2500 km trawersując Himalaje Nepalu, Indii, Kaszmiru. Obecnie planuje kolejne etapy Wielkiego Szlaku Himalajskiego w Bhutanie i w Pakistanie.


 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie