Krosno to nie tylko budynki i ulice. Miasto tworzą ludzie w nim mieszkający, dlatego w przedsięwzięciu „Krosno Wielu Ścieżek” zbudowano opowieści o mieszkańcach, miejscach, dodano kolorytu i ubarwiono historiami obiekty, które często bez zastanowienia mijamy na co dzień. Poznaj Krosno, a jeśli mieszkasz tu na co dzień, zobacz co kryje się za rogiem!
„Krosno Wielu Ścieżek” to nowatorskie ujęcie historii Krosna w postaci utworzenia 12 ścieżek tematycznych związanych z historią miasta oraz jego mieszkańcami. Opowiadamy o Krośnie jak nigdy dotąd! - mówi Bartosz Wilk - prezes Fundacji Karpacki Klaster Ekonomii Społecznej, autor koncepcji.
Każda z powstałych tras zawiera opis w formie opowieści opisującej nie tylko suche fakty, ale również ciekawostki i wycinki z życia mieszkańców Krosna oraz osób związanych z danym miejscem, do tego dołączona jest mapka, którą każdy może samodzielnie wydrukować (PDF do pobrania ze strony wielesciezek.pl), zbiór zdjęć, ciekawostek oraz odnośników do szerszych informacji na temat danej lokalizacji.
Współczesne zwiedzanie nie musi być tylko „odhaczaniem” kolejnych miejsc zawartych na liście pozycji obowiązkowych. Zwiedzanie może być opowieścią o mieście, jego mieszkańcach, najważniejszych wydarzeniach. To samo miejsce może bowiem skrywać informacje i ciekawostki związane z wieloma różnymi historiami i epokami - dodaje Bartosz Wilk. Postanowiliśmy powiązać te miejsca z zabytkami, atrakcjami turystycznymi, ale i ciekawostkami, nadając Krosnu wymiar jednej, wielkiej sieci interesujących opowieści.
Turystyka narracyjna
Krosno to nie tylko budynki i ulice. Miasto tworzą ludzie w nim mieszkający, dlatego w przedsięwzięciu „Krosno Wielu Ścieżek” chcemy zbudować opowieści o mieszkańcach, o miejscach, dodać kolorytu i ubarwić historiami obiekty, które często bez zastanowienia mijamy na co dzień.
Każda ze ścieżek została uzupełniona o krótkie zagadki, co ma zachęcić młodszych zwiedzających do aktywnych poszukiwań. Ponadto, uzupełniliśmy ścieżki nagraniami audio, które są dostępne w postaci podcastu, którego można słuchać wędrując ulicami Krosna i poznając najciekawsze zakamarki poszczególnych ścieżek.
W partycypacji z mieszkańcami
Warto dodać, że ścieżki powstały w wyniku trwających od lipca do końca lutego konsultacji społecznych, spotkań z mieszkańcami Krosna, organizacjami pozarządowymi, instytucjami. Zostali oni zaproszeni do wspólnych prac nad kształtem i przebiegiem poszczególnych tras, zgłaszali swoje uwagi a finalnie brali udział we wspólnym testowaniu.
Bloggerzy i podcasty
Twórcy "Krosna wielu ścieżek" zaprosili do współpracy bloggerów, którzy mają ukazać bogactwo oferty turystycznej miasta. Nagrane zostały również podcasty. Już nie długo, w mediach społecznościowych Pauliny Kawy - Zięby i Pauli Ostrowskiej - Baran można wypatrywać relacji z Krosna, które zwiedzając korzystając z nowopowstałych ścieżek natomiast na Spotify już teraz można posłuchać podcastów o Krośnie.
Poznaj Krosno, a jeśli mieszkasz tu na co dzień, zobacz co kryje się za rogiem! Już teraz możesz zwiedzić nasze miasto jednym z 12 szlaków:
- Krosno im starsze – tym lepsze – ścieżka zabytków
- Krosno w szczegółach – ścieżka detali
- Z Krosnem związani – ścieżka postaci
- Krosno nawiasem mówiąc – ścieżka ciekawostek
- Krosno technicznie rzecz biorąc - – ścieżka techniki
- Krosno z weną - – ścieżka artystów
- Legendarne Krosno - – ścieżka legend
- Z wiarą w Krosno – ścieżka sakralna
- Krosno – wichry wojen - – ścieżka batalistyczna
- Krosno siłami natury – ścieżka przyrody
- Krosno piękne, czyli funkcjonalne – ścieżka modernizmu
- Krosno śladami judaizmu – ścieżka żydowska
Więcej szczegółów dotyczących przedsięwzięcia dostępnych jest na stronie internetowej wielesciezek.pl oraz w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram oraz Spotify.
„Krosno Wielu Ścieżek” powstało w ramach projektu pn. „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO” realizowany w ramach Programu Rozwój Lokalny, współfinansowany w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.
„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”