Nie zgaduj, nie domyślaj się, pytaj… czyli jak projektować ofertę kulturalną - warsztaty w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej
3 czerwca 2022 r. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy bibliotek publicznych z Krosna i powiatu krośnieńskiego ph. „Projektowanie oferty instytucji kultury w oparciu o innowacyjne metody i formy pracy”. Prowadził je Sławomir Waśniewski, założyciel Akademii Kreatywnej Edukacji w Łodzi, trener kreatywności i innowacyjności, animator działań twórczych, arteterapeuta.
Warsztaty krok po kroku przeprowadziły bibliotekarzy przez proces projektowy. Począwszy od diagnozy problemów instytucji i potrzeb użytkowników, przez nawiązywanie partnerstw i korelację oferty szkół i instytucji kultury, skończywszy na szukaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania: jak zajęcia w bibliotece mogą pomagać dzieciom i młodzieży w odkrywaniu ich pasji, jakie kompetencje wzmacniać, jak rozwijać kreatywność i myślenie twórcze uczestników? Bibliotekarze poznali też konkretne metody projektowe, takie jak Design Thinking, Scrum czy Kanban.
Sławomir Waśniewski podkreślał, że „myślenie projektowe nie jest procesem liniowym”. Tym samym każdy projekt będący w fazie testów może „wrócić” do poprzednich etapów procesu projektowego i zostać poddany modyfikacjom. Nie świadczy to o porażce tworzącej go grupy, ale o jej kreatywności.
Uczestnicy warsztatów mieli okazję wprowadzić zdobytą wiedzę w działanie. Powstało pięć projektów ofert biblioteki – projekt stworzenia książki, gry planszowej, pocztówki promującej region, spektaklu, kreatywnych działań z książką. Projekty te były poddawanie ocenie i modyfikowane. Warsztaty zorganizowane przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną przyniosły tym samym natychmiastowy efekt w postaci pięciu gotowych pomysłów na działania i pobudziły kreatywność uczestniczących w nich bibliotekarzy.
Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu pn. „Biblioteka – miejsce spotkań twórczych!”, w konkursie BLISKO (2022-2023).
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.