Choć mural przedstawiający Ignacego Łukasiewicza, był gotowy początkiem lipca, na oficjalne „odsłonięcie” cierpliwie czekał aż do teraz. Podczas Festiwalu Produktów Podkarpackich w Świet(l)nym Mieście w sobotę (30.07) o godz. 18.00 pomysłodawcy i fundatorzy muralu uroczyście zerwą symboliczną wstęgę.
Mural przedstawia postać Ignacego Łukasiewicza trzymającego lampę naftową, a w tle są widoczne dwa szyby naftowe. Malowidło powstało na elewacji budynku przy ul. Piłsudskiego 25 na powierzchni ok. 160 m².
Autorem projektu muralu jest Mateusz Kołek, ilustrator, inspirujący się estetyką komiksów. W swoich pracach tworzy abstrakcyjne światy pełne niezwykłych postaci, charakterystycznych dla kultur Dalekiego Wschodu. Na co dzień projektuje murale, plakaty, wzory dla firm odzieżowych i na sprzęty sportowe.
Wykonania muralu podjął się Kamil Kuzko, artysta, który zrealizował ponad osiemdziesiąt monumentalnych malowideł ściennych w Polsce, Czechach, Gruzji, Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Grecji i Sri Lance. W latach 2014-2016 Kuzko był przewodnikiem po krakowskim Szlaku Street Artu.
Pierwszy krośnieński mural powstał z inicjatywy Samorządu Województwa Podkarpackiego, Miasta Krosno i Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
Inicjatywę wsparli również: Muzeum Podkarpackie w Krośnie i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.
Inicjatywa stanowi kolejną edycję muralowego projektu samorządu województwa pn. Przestrzeń Dziedzictwa.