Spotkanie z Justyną Bednarek w KBP
25.10.2023

„Miałam w szufladzie zapas wymyślonych historii…” - Justyna Bednarek o przyjemności pisania

Autorka „niesamowitych przygód skarpetek” – Justyna Bednarek – spotkała się w dniu 24 października br. z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Krośnie i Niepublicznej Szkoły Podstawowej Niebieska 21 w Krośnie na spotkaniu w Oddziale dla Dzieci oraz uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 6 i  Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie na spotkaniu w Fili nr 4 KBP.

Pisarka przypomniała jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem dla dzieci… Pracowała jako dziennikarka, pisząc do czasopism, ale cały czas marzyła o pisaniu książek. Po wielu latach pisania „do szuflady” odważyła się odejść z etatowej pracy i zająć się głównie pisaniem. Jak mówiła w szufladzie miała już kilka opowieści, które postanowiła opublikować.

Na chwilę obecną wydała 77 książek – dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Spotkania w Krośnieńskiej Bibliotece były okazją do zaprezentowania przez pisarkę kilku tytułów, w tym bohaterów skarpetkowych historii, których pisarka przywiozła ze sobą!

Justyna Bednarek pisanie książek porównywała do pracy ogrodnika – „wkładam ziarenko do doniczki, którą jest moja wyobraźnia, a w każdej historii jest ziarenko prawdy…” – mówiła, przedstawiając prawdziwe historie, które zainspirowały napisanie później książki, bo w „każdej książce jest trochę prawdy”.

Justynie Bednarek największą popularność przyniosły „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, które stały się lekturą szkolną i otworzyły cykl o przygodach skarpetek(cykl liczy obecnie 6 części). Na podstawie książek o przygodach skarpetek powstają spektakle teatralne.

Wydała także książki „Pięć sprytnych kun” z ilustracjami Daniela de Latour oraz „W to mi graj” bajki muzyczne, które zdobią malarskie grafiki Józefa Wilkonia. W 2020 roku ukazała się jej książka „Basik Grysik i wrony”, a w 2022 roku książka „Smopsy” oraz „Kury z grubej rury”, która stała się początkiem cyklu o kurach. Za swoje książki Justyna Bednarek dostała wiele nagród literackich (m.in. Warszawską Nagrodę Literacką, nagrodę Empiku „Przecinek i kropka”, nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego czy tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY za ostatnią cześć „Skarpetek”).

Długa kolejka dzieci z książkami, które czekały na autograf pisarki na zakończenie spotkania pokazała, że książki Justyny Bednarek cieszą się dużą popularnością, a uczestnicy spotkań niejednokrotnie wcześniej znali bohaterów jej opowieści. 

Spotkania odbyły się w ramach projektu „Miejsca i ludzie czyli życie w książkach zapisane” dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Monika Machowicz

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 43 675 43
fax 13 43 628 65
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie