O mężczyznach mówi się, że mniej dbają o zdrowie niż kobiety, za późno zgłaszają się do lekarza z dolegliwościami, unikają profilaktycznych badań. Możesz zmienić tę opinię.
Co trzeci mężczyzna w ciągu życia cierpi na choroby układu moczowo- płciowego. Często są to niestety nowotwory. Rak gruczołu krokowego jest w Polsce drugim pod względem występowania wśród mężczyzn, po raku płuca. Badaj się regularnie. Wczesne wykrycie choroby daje szansę na jej wyleczenie.
Tak zwane męskie nowotwory dotyczą:
- narządów rodnych – prostaty, jąder i prącia
- układu moczowego – nerek, pęcherza moczowego.
Najczęstszym na świecie złośliwym nowotworem u mężczyzn jest rak gruczołu krokowego. Najczęściej chorują panowie po 50 roku życia. Rak prostaty daje nietypowe objawy. Można je pomylić z przerostem prostaty. W profilaktyce ważne są regularne wizyty u urologa.
Zadbaj o siebie
Jak możesz zadbać o siebie, aby wcześnie wykryć chorobę i nie dopuścić do jej rozwoju? Najważniejsze są badania profilaktyczne – gdy czujesz się dobrze i nic Ci nie dolega. Objawy mogą nie występować przez kilka lat od pojawienia się pierwszych komórek rakowych. Szansę na wyleczenie daje wykrycie choroby we wczesnej fazie.
Gdy masz 40 lat i więcej
Weź udział w programie badań Profilaktyka 40 plus. Jest dostępny dla każdej osoby, która ukończyła 40 lat. Informacje o programie znajdziesz w artykule Profilaktyka 40 plus. Sprawdź, jak możesz wystawić skierowanie.
Chcesz skorzystać z infolinii onkologicznej – zadzwoń pod numer Telefonicznej Informacji Pacjenta - 800 190 590 - i wybierz linię numer 3.
Na infolinii dowiesz się m. in.: jak uzyskać skierowanie na leczenie onkologiczne, gdzie wykonasz badania z których programów profilaktycznych możesz skorzystać.
Posłuchaj ekspertów
Zobacz film: nowotwory złośliwe układu moczowo-płciowego mężczyzn
Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej NFZ.