Plakat wystawa
16.05.2024

Literatura emigracyjna 1939-1989. Wystawa w Muzeum Podkarpackim

Burzliwa historia Polski w XX wieku ma odzwierciedlenie w twórczości literackiej. Pewną cezurą jest wybuch II wojny światowej, kiedy to wielu twórców opuściło okupowane ziemie polskie. Po zakończeniu wojny, ze względu na zmiany polityczne w Polsce, pozostali oni w nowych krajach osiedlenia i tam kontynuowali swoją pracę. Tylko nieliczni powrócili do ojczyzny, lecz i oni pozostawili po sobie emigracyjny dorobek twórczy.

 


Początkowo byli to pisarze już uznani w kraju przed 1939 r. Potem dołączyły do nich grupy nowych pisarzy. Charakter tego uchodźstwa, które w pierwszych latach emigracji uważało nową sytuację za chwilową i oczekiwało rychłego powrotu do wyzwolonej z sowieckiej dominacji Polski, powodował, że świadomie odrzucali oni asymilację, dążąc do zachowania polskości. Stąd zatem wielu młodych ludzi, którzy opuścili kraj jeszcze jako dzieci lub urodzili się w czasie wojny na emigracji, dorastając i wybierając pisarstwo jako swe powołanie – tworzyło w języku polskim. Z czasem dołączyli do nich wychodźcy polityczni i ekonomiczni z PRL, a wśród nich również pisarze, poeci, dramaturdzy, eseiści, publicyści i wydawcy.


W 1945 r. założono w Londynie Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie, który był kontynuacją przedwojennego Związku Literatów Polskich. W 1946 r. Jerzy Giedroyc, wraz ze współpracownikami, utworzył w Rzymie Instytut Literacki, przeniesiony rok później do Francji. Z jego inicjatywy zaczęła ukazywać się paryska „Kultura” oraz „Zeszyty Historyczne” – wydawnictwa, które odegrały nieocenioną rolę w kontynuacji niezależnej polskiej myśli literacko-artystycznej i politycznej.

Plakat Wystawy.jpg [2.64 MB]

 

Kolejne fale emigracji zasilały szeregi polskich twórców o pisarzy zmuszonych przez władze PRL do opuszczenia kraju. Ostatni masowy napływ uchodźców to tzw. emigracja „posolidarnościowa”. Pomimo że w 1989 r. Polska odzyskała suwerenność, wielu twórców zdecydowało się na pozostanie na obczyźnie, gdzie kontynuowała swą działalność pisarską.


Na wystawie zaprezentowano w sposób chronologiczny kilkadziesiąt publikacji emigracyjnych, przekrojowo prezentujących dorobek literacki polskiej emigracji z lat 1939-1989. Dodatkowo umieszczono biogramy wybranych twórców emigracyjnych.


Ekspozycja została przygotowana ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz zbiorów prywatnych.
Kurator wystawy: Łukasz Kyc
Współpraca: Sławomir Pelczar, Paweł Kasprzyk
Oprawa graficzna: Monika Pytel - Dziadosz

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie