Wakacje to idealny czas na rozwijanie pasji, aktywny wypoczynek i dobrą zabawę. Krośnieńskie jednostki przygotowały bogatą i różnorodną ofertę zajęć wakacyjnych dla dzieci i młodzieży – od warsztatów artystycznych i sportowych po wycieczki, seanse filmowe i spotkania z kulturą. Zachęcamy do zapoznania się z programem i skorzystania z propozycji, które umilą letni czas i pozwolą twórczo spędzić wolne dni w mieście.
CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA
Czynne jest codziennie w godz.: pn. - sob. 9:00 - 17:00, niedz. 11:00 - 17:00
- W wakacyjne weekendy dla chętnych będzie możliwość przejazdu kolejką na trasie Rynek - Ogródek Jordanowski - Rynek.
- Ze względu na bardzo duże zainteresowanie zwiedzaniem CDS w okresie wakacji, poza standardowym zwiedzaniem uruchomione zostaną także krótsze ścieżki zwiedzania (ok. 40 min), w niższej cenie.
- Dla dzieci przygotowana jest kolejna edycja programu: Animacje na wakacje – zaczarowane domki.
Plan warsztatów:
Termin: 14 lipiec i 11 sierpień godz. 9:00 – zdobienie autorskiego domku farbami akrylowymi i dekorowanie go kolorowymi szkiełkami.
W programie warsztatów:
- pokaz przy piecu hutniczym,
- zdobienie autorskiego domku farbami akrylowymi i dekorowanie go kolorowymi szkiełkami,
- wybijanie i zdobienie szklanego medalu,
- zabawa w gabinecie krzywych luster.
Wiek uczestników: od 6 do 14 lat
max. ilość uczestników 20 osób
czas trwania: ok. 1godz. 15 minut
cena: 36 zł
Termin: 3 lipiec oraz 11 sierpień godz. 14.00 – 17.00 - "Letni Ogródek Sztuki w Rynku" - malowanie na antyramkach farbami akrylowymi.
BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH
- Warsztaty językowo artystyczne prowadzone w ramach Letniego Ogródka Sztuki w przestrzeni Rynku | 17 lipca i 7 sierpnia, od godziny 14:00 do 17:00;
- Tygodniowe warsztaty językowo-artystyczne, prowadzone przez wolontariuszy z całej Europy w ramach programu Europejskiego Korpusu Solidarności | 21-27 lipca, godz. 9:00 – 14:00;
- Potańcówki na Rynku, w ramach Budżetu Obywatelskiego | w każdą wakacyjną środę o godzinie 18:30;
W ramach ObudźMY Miasto 2025:
Centrum Aktywności Młodzieży | ul. Rynek 6
- Warsztaty szycia | 28.06, 5.07
- Rapy z Podziemia | 04.07
- Dzień Wiedźmiński | 10.07, 01.08
- Warsztaty robienia przypinek | 11.07
- Warsztaty oraz wystawa fotografii analogowej | sierpień/wrzesień
Biuro Wystaw Artystycznych | ul. Portiusa 4
- Warsztaty ceramiczne | 01.07, 03.07, 08.07, 10.07
- Interaktywny dzień z robotyką i programowaniem | 23.08 lub 21.07 i inne dni
Rynek Krosno
- Metalowe Krosno III | 09.08
- II Krośnieński Dzień Muzyki | 14.08
- Food Not Bombs - jedzenie dla potrzebujących | 23.08
Zakole Wisłoka przy ul. Bursaki
- Plener malarski „Barwy Krosna”| 18.06, 07.07
MOSiR Krosno | ul. Bursaki 29
- Warsztaty samoobrony | 28.06
MUZEUM PODKARPACKIE
Obecnie Muzeum Podkarpackie w Krośnie jest w trakcie kompleksowej modernizacji i trwa remont zabytkowego Pałacu Biskupiego, głównej siedziby muzeum. Udostępniamy zwiedzającym wystawę archeologiczną „Przeszłość ożywiona” oraz wystawę czasową „Płomień i pędzel – lampy naftowe i świat sztuki” (Kamienica Zgoda, ul. Józefa Piłsudskiego 14).
Przeszłość Ożywiona przedstawia historię osadnictwa na terenie Podkarpacia, od pierwszych śladów działalności człowieka z okresu paleolitu po średniowiecze, z bogatym zbiorem narzędzi, broni, ceramiki i przedmiotów codziennego użytku.
Płomień i pędzel – lampy naftowe i świat sztuki poświęcona tematyce naftowej w świecie szeroko pojętej sztuki. Wystawa prezentuje najważniejsze intencjonalne źródła światła, od lampki oliwnej do lampy elektrycznej. Spektrum wystawy stanowią wybrane obiekty jednej z najcenniejszych na świecie kolekcji lamp naftowych. Ważną rolę na ekspozycji odgrywa również zaprezentowane malarstwo końca XIX i pierwszej połowy XX wieku o tematyce naftowej, ściśle związanej z wynalezieniem i rozwojem technologii wykorzystujących naftę. Kluczowym jest także motyw lamp naftowych, które stały się symbolem zmieniającego się świata.
Jeśli chodzi o lekcje i warsztaty to na muzealnej stronie udostępniamy ofertę - KLIKNIJ. Obowiązuje rezerwacja telefoniczna tylko tych warsztatów i lekcji które aktualnie nie są zawieszone.
KARPACKA TROJA
- 13 lipca – Miecze – znak władzy i wojny
- 27 lipca – Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
1000 lat Królestwa Polskiego w cyklu Od Troi po Bałtyk:
W lipcu zaplanowano dwie imprezy plenerowe nawiązujące do rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. 13 lipca odbędzie się pierwsze z nich i poświęcone będzie jednemu z symboli władzy monarszej – mieczowi. Natomiast tematem drugiego wydarzenia, 27 lipca, będzie wojsko w czasach panowania Bolesława Chrobrego. Podczas obydwu imprez będzie można wysłuchać wykładu popularnonaukowego, obejrzeć pokazy walk, cięć mieczem, poznać uzbrojenie oraz tajniki armii Bolesława. Spotkanie odbędzie się w cyklu Od Troi po Bałtyk.
- 15–17 sierpnia 2025
XIII Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza
1000 lat Korony Polskiej
W sierpniu odbędzie się XIII Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza. Ta cykliczna impreza ukazuje rekonstrukcję życia w epoce brązu oraz wczesnym średniowieczu. Towarzyszą jej widowiskowe pokazy walk, zdobywanie grodu, bitwy, a także turnieje oraz koncerty. Dla najmłodszych gości festiwalu organizowany jest turniej archeologiczny. Tematem przewodnim będzie tysięczna rocznica koronacji Bolesława Chrobrego.
- 13-14 września 2025
Europejskie Dni Dziedzictwa
Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja skupi się na temacie „Architektura Początków Państwa Polskiego”. W ramach wydarzenia odbędą się wykłady popularnonaukowe poświęcone budownictwu okresu piastowskiego – od architektury osadniczej, grodowej, aż po rezydencje elit i zabytki sakralne. Poruszona zostanie również problematyka współczesnych rekonstrukcji budowli historycznych.
Zaplanowano zwiedzanie stanowiska archeologicznego Wały Królewskie, z omówieniem jego architektury ziemnej i rekonstrukcji drewnianych wałów, w kontekście zestawienia z nowoczesną infrastrukturą Skansenu.
Druga część wydarzenia podejmie metaforyczne ujęcie architektury jako aktu budowania państwowości. Zaprezentowane zostanie niematerialne dziedzictwo Polski z czasów Bolesława Chrobrego, m.in. poprzez inscenizacje koronacji, Zjazdu Gnieźnieńskiego i życia św. Wojciecha. Dla dzieci przygotowano grę terenową.
- 21 września 2025
Spotkanie przy krosnach. Będzie to spotkanie z tkaczką zajmującą się tradycyjnymi technikami wykonywania tkanin.
MUZEUM RZEMIOSŁA
- Muzeum Rzemiosła w Krośnie w sezonie letnim 2025 – od 1 maja do 30 września – wydłuża godziny pracy wszystkich obiektów: PIKT od 10.00 do 18.00 - od poniedziałku do niedzieli, PPC i wieża Farna - od 10.00 do 18.00 od wtorku do niedzieli.
- W każdy piątek od 27 czerwca do 29 sierpnia odbędą się popołudniowe spacery tematyczne pn. Krosno – wielu ścieżek. Chętne osoby przez 9 kolejnych piątków mogą bezpłatnie przejść z przewodnikiem ścieżką promującą min. zabytki, sławnych Krośnian czy walory przyrodnicze miasta. Temat ścieżki, miejsce zbiórki oraz godz. rozpoczęcia podawane są na FB VisitKrosno na początku każdego tygodnia.
- Istnieje możliwość zamówienia usługi przewodnickiej po Rynku krośnieńskim od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 17.00 przez turystów indywidualnych czy grupy zorganizowane do 10 osób w promocyjnej cenie 30,00 zł. Oferta obowiązuje od 1 lipca do 31 sierpnia br.
- Istnieje możliwość wprowadzenia nowych spacerów tematycznych dla osób o ukierunkowanych zainteresowaniach.
- Przez lipiec, sierpień od poniedziałku do piątku odbywać się będzie wspólne nakręcanie zegara na wieży Farnej a następnie przejście z przewodnikiem do makiety miasta na płycie Rynku. Zbiórka przed godz. 12.00 w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej, ul. Rynek 2.
- Podczas wydarzeń Karpackich Klimatów muzeum zorganizuje coroczny Konkurs na Ulubiony Chleb.
Organizacja na płycie Rynku Letniego Ogrodu Sztuki 2025:
- 27 czerwca 2025 – piątek, godz. 16.00 – 19.00 – strefa kreatywna z Muzeum Rzemiosła: zajęcia plastyczne, gry planszowe;
- 5 lipca 2025 – sobota, godz. 12.00 – fabularna gra zagadkowa dla dzieci w wieku 9 – 13 lat: Europejska wyprawa;
- 25 lipca 2025 – piątek, godz. 16.00 – 19.00 – strefa kreatywna z Muzeum Rzemiosła: zajęcia plastyczne, gry planszowe;
- 16 sierpnia 2025 – sobota, godz. 12.00 – fabularna gra zagadkowa dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat: Światowy Festiwal Ciasta.
Z powodu remontu budynku głównego ekspozycja stała Dzieje rzemiosła Polski południowo-wschodniej - nieczynna.
Piwnica PodCieniami, Rynek 5
Wystawy czasowe, wydarzenia muzealne, warsztaty, działalność edukacyjna
- Od 1 czerwca do 31 sierpnia wystawa pn. „Piórkiem i włóknem - papcio Chmiel i córka”.
godziny pracy w sezonie letnim:
wtorek – niedziela : 10.00 – 18.00
Ostatni zwiedzający wchodzą na ekspozycję pół godziny przed zamknięciem.
Na wystawy czasowe w Piwnicy PodCieniami – wstęp bezpłatny.
Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej, Rynek 2
Wydarzenia kulturalne w mieście, informacja o bazie noclegowej i atrakcjach Krosna, Pogórza i Beskidu Niskiego, sprzedaż pamiątek i regionalnych wyrobów artystycznych
godziny pracy w sezonie letnim:
poniedziałek – niedziela : 10.00 – 18.00
Wieża Farna
Atrakcja turystyczna, wystawy czasowe.
ul. Piłsudskiego 5
- 1 maja - 29 czerwca 2025 wystawa: Aneksy dyplomowe. Malarstwo Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie.
- 4 lipca – 24 sierpnia 2025 wystawa malarstwa: Nieskończoności – Edyta Magda.
godziny pracy w sezonie letnim: wtorek - niedziela: 10:00 - 17:30
KROŚNIEŃSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Jak zawsze w bibliotece wszystkie zajęcia są bezpłatne i będą realizowane w Bibliotece Gł. przy ul. Wojska Polskiego 41 i w pięciu filiach KBP. Szczególnie zachęcamy do zapisania się na zajęcia w Oddziale dla Dzieci, które będą się odbywać w każdą środę w godz. 10.00-11.30 ph. „Czytamy i zwiedzamy Europę”.
Uczestnicy tych spotkań wyruszą w literacką podróż po krajach naszego kontynentu! Poznamy ciekawostki, legendy i kulturę wybranych państw – wszystko przy pomocy książek, zabaw i zajęć tematycznych.
Te wakacyjne zajęcia w Oddziale dla Dzieci będą realizowane w ramach projektu „Wybierz książkę – odkryj świat!” dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.
Nie mniej ciekawe, choć zupełnie inne tematycznie, będą zajęcia realizowane w Filii nr 4 KBP przy ul. Krakowskiej 124. Na spotkaniach – w każdy wakacyjny wtorek w godz. 10.00-12.00 – realizowanych pod hasłem „Etnogadki, czyli jak dawniej bywało”, uczestnicy przeniosą się w czasie, by poznać życie naszych przodków, dawne zwyczaje, zabawy i rękodzieło. W programie mamy m.in. wyplatanie koszyków, tworzenie krywulek, malowanie na płótnie, wykonywanie pająków ludowych ze słomy.
Te zajęcia odbywać się będą w ramach w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2025. Także pozostałe filie KBP proponują ciekawe, kreatywne warsztaty, które na pewno pobudzą wyobraźnię uczestników. Będzie można uczestniczyć w zajęciach plastycznych i tworzyć własne dzieła sztuki, wziąć udział w grach i zabawach integracyjnych, ruchowych i edukacyjnych, a także zobaczyć ciekawe filmy podczas projekcji w Filii nr 6.
Natomiast młodzież w wieku 14-18 lat zapraszamy na warsztaty realizowane w Strefie Młodych w ramach Akademia Kompetencji Przyszłości. Zajęcia w KBP odbywać się będą przez całe wakacje – szczegóły harmonogramu dostępne są w bibliotece oraz stronie internetowej – www.kbp.krosno.pl
Dołączcie do nas i spędźcie lato w twórczy sposób! Bo wakacje w bibliotece to przygoda, która zostaje na długo!
Bądź na bieżąco polub profil na FB - KLIKNIJ.
REGIONALNE CENTRUM KULTUR POGRANICZA
LATO ZE SZTUKĄ!
MANUFAKTURA WYOBRAŹNI - RUSZA WAKACYJNY CYKL ZAJĘĆ
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno, woj. podkarpackie
Termin: lipiec - sierpień 2025
Wakacje w mieście nie muszą być nudne! „Manufaktura Wyobraźni” to letni program edukacyjny przygotowany przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza. Skierowany jest do dzieci i młodzieży zainteresowanych sztuką, projektowaniem i rękodziełem. Każde spotkanie to wprowadzenie w inną technikę twórczą - od malarstwa i grafiki warsztatowej, przez szkło i ceramikę, po działania zespołowe z pogranicza designu i edukacji wizualnej.
Dla kogo: dla dzieci i młodzieży - do 13 lat oraz od 14 lat
Koszt zajęć: 40 zł za pojedyncze zajęcia (liczba miejsc ograniczona)
WAŻNE! Jak dołączyć do zajęć: 1. Wystarczy zakupić bilet na wybrane przez siebie zajęcia: wybierz konkretne zajęcia z listy wydarzeń poniżej 2. oraz wypełnić kwestionariusz osobowy w formie formularza elektronicznego (zgody) 3. Możesz też zakupić bilet stacjonarnie: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 (p. 231), godziny otwarcia kasy RCKP: poniedziałek – czwartek, godziny 11.00-17.00 oraz godzinę przed wydarzeniami. Jeśli potrzebujesz fakturę za udział w zajęciach: przed zakupem biletu - zadzwoń do naszej kasy biletowej tel. 13 43 218 98 wew. 159 lub skontaktuj się mailowo: bilety@rckp.krosno.pl
PROGRAM WARSZTATÓW - DZIECI (do lat 13)
9 lipca 2025 | Małe Krosno - pokażmy swoje miasto
Godzina: 10.30-12.00
Miejsce: Galeria pod żyrandolem
Warsztaty poświęcone interpretacji przestrzeni miejskiej w języku sztuki. Uczestnicy, pracując na wcześniej przygotowanych podkładach ze sklejki, stworzą malarskie przedstawienia miejsc znanych im z codziennego doświadczenia - budynków, detali architektonicznych, ulic, placów czy lokalnych punktów orientacyjnych. Celem zajęć jest rozwijanie uważności, nauka syntezy obrazu miejskiego oraz przeniesienie go w formę dzieła plastycznego. Prace powstałe podczas warsztatów będą prezentowane jako część ścieżki edukacyjnej podczas wydarzeń plenerowych.
Uczestnik pozna: podstawy kompozycji, pracę na sztywnym podłożu, techniki malarskie dostosowane do projektu plenerowego, znaczenie sztuki w kształtowaniu tożsamości miejsca
16 lipca 2025 | Witraże - namaluj łapacz promieni
Godzina: 10.30-12.00
Miejsce: Pracownia na piętrze
Zajęcia wprowadzające w podstawy pracy ze szkłem jako nośnikiem światła i koloru. Uczestnicy wykorzystają transparentne farby i konturówki do stworzenia własnych miniaturowych witraży, tzw. łapaczy światła. Projektowane formy zostaną naniesione na szklane tafle i utrwalone. Podczas warsztatów omawiane będą też przykłady witrażu w architekturze i sztuce, a także sposoby łączenia dekoracyjności z funkcją użytkową.
Uczestnik pozna: zasady projektowania szkła malowanego, technikę konturowania i cieniowania kolorów, wpływ światła na kolor w sztuce
23 lipca 2025 | Gry na paletach - zaprojektuj wspólną zabawę
Godzina: 10.30-12.00
Miejsce: Galeria pod żyrandolem
Warsztaty projektowe skupione na tworzeniu gier planszowych w skali makro. Uczestnicy, pracując w zespołach, zaprojektują oryginalne gry z wykorzystaniem dużych, drewnianych palet jako plansz. Powstaną projekty z zasadami, wizualną oprawą i elementami interaktywnymi. Warsztaty rozwijają nie tylko kompetencje plastyczne, ale również zdolność współpracy, logicznego myślenia i planowania rozgrywki.
Uczestnik pozna: podstawy projektowania gier analogowych, prace zespołowe w kontekście twórczym, zasady kompozycji planszy i projektowania zasad gry
6 sierpnia 2025 | Poduszki - uszyj i nadaj kolor własnej poduszce
Godzina: 10.30-12.00
Miejsce: Galeria pod żyrandolem
Zajęcia z zakresu sztuki użytkowej i projektowania tekstyliów. Uczestnicy wykonają własną poduszkę - od szycia na maszynie, przez zaprojektowanie wzoru graficznego, po jego realizację z wykorzystaniem farb do tkanin oraz techniki wypukłodruku. Warsztaty pozwalają na doświadczenie procesu projektowego od koncepcji do gotowego obiektu.
Uczestnik pozna: podstawy szycia prostych form, pracę z tekstyliami, sposoby tworzenia wzorów na tkaninie, różnice między estetyką użytkową a dekoracyjną
13 sierpnia 2025 | Szklana mozaika - w krainie barwnego szkła
Godzina: 10.30-12.00
Miejsce: Pracownia na piętrze
Uczestnicy poznają technikę tworzenia mozaiki szklanej - od projektu, przez dobór elementów, po ich kompozycję i trwałe mocowanie do podłoża. Zajęcia wprowadzają w świat materiałów kruchych i barwnych, uczą cierpliwości, precyzji oraz projektowania kompozycji modularnej.
Uczestnik pozna: podstawy pracy z fragmentami szkła, planowanie rytmu i koloru, techniki montażu mozaiki na podłożu drewnianym, zasady bezpieczeństwa przy pracy z ostrymi krawędziami
20 sierpnia 2025 | Malarstwo na płótnie - mali malują wielkich
Godzina: 10.30-12.00
Miejsce: Pracownia na piętrze
Uczestnicy podejmą próbę twórczej interpretacji wybranych dzieł klasycznego malarstwa - zarówno polskiego, jak i europejskiego. Każda praca zostanie poprzedzona analizą stylu, palety barwnej i charakterystycznych cech formalnych oryginału. Zajęcia uczą nie tylko malarstwa, ale również świadomego odczytywania dzieła sztuki.
Uczestnik pozna: podstawy pracy na płótnie, kompozycję malarską, sposoby tworzenia reinterpretacji i przekształceń formalnych, znaczenie „cytatu wizualnego” w sztuce współczesnej.
PROGRAM WARSZTATÓW - MŁODZIEŻ (od 14 lat)
30 lipca 2025 | Malarstwo na płótnie - tworzymy nieoczywiste reprodukcje
Godzina: 10.30-12.00
Miejsce: Pracownia na piętrze
Podczas warsztatów uczestnicy stworzą własne interpretacje wybranych dzieł mistrzów malarstwa, nadając im nowy, współczesny kontekst. Pracując z kolorem, kompozycją i formą, podejmą dialog z klasyką, przekształcając znane obrazy zgodnie z własną wrażliwością i językiem wizualnym. Zajęcia będą okazją do pogłębionej refleksji nad znaczeniem oryginału oraz jego możliwymi reinterpretacjami. To również przestrzeń do rozwijania indywidualnego myślenia artystycznego i świadomego podejścia do tradycji w sztuce.
Uczestnik pozna: technikę malarstwa akrylowego na płótnie, analizę dzieła malarskiego, metody dekonstrukcji i transformacji obrazu, świadome operowanie cytatem w sztuce
27 sierpnia 2025 | Ceramika - Twoja własna patera
Godzina: 10.30-12.00
Miejsce: Pracownia na piętrze
Warsztaty poświęcone ceramice użytkowej. Uczestnicy zaprojektują i wykonają patery z gliny ceramicznej, stosując techniki formowania ręcznego. Gotowe prace zostaną wysuszone i wypalone w piecu ceramicznym. Zajęcia łączą projektowanie użytkowe z rzemiosłem artystycznym, ucząc szacunku dla procesu i materiału.
Uczestnik pozna: podstawy ceramiki ręcznej, zasady pracy z gliną, projektowania naczynia o funkcji użytkowej, przygotowanie prac do wypału i szkliwienia.
BAJKOWA SCENA. WYDARZENIA RODZINNE
BAJKOWE LATO W REGIONALNYM CENTRUM KULTUR POGRANICZA. RODZINNE SPOTKANIA NA SCENIE
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, scena (wejście B), ul. Kolejowa 1, Krosno, woj. podkarpackie
Termin: lipiec - sierpień 2025
Szczegóły: rckp.krosno.pl
Bilety: normalny 25 zł, z Krośnieńską Kartą Mieszkańca 20 zł, dzieci do 2 lat - bezpłatnie
Kasa biletowa: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 (p. 231)
Bilety online: https://bilety.rckp.krosno.pl/
Kasa biletowa (do 27 czerwca 2025): poniedziałek - piątek 10.00-17.30 oraz na godzinę przed wydarzeniami
Kasa biletowa (okres wakacyjny): poniedziałek - czwartek 11.00-17.00 oraz godzinę przed wydarzeniami
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza najmłodszych widzów i ich opiekunów do udziału w wakacyjnym cyklu familijnych wydarzeń teatralnych i muzycznych „Bajkowa Scena”. W lipcu i sierpniu 2025 roku scena zamieni się w miejsce pełne przygód, uśmiechu i wartościowych opowieści - od klasycznej historii Jasia i Małgosi, przez edukacyjną „Bajkę do zjedzenia”, po rozśpiewane koncerty z bohaterami warzywnego straganu i muzycznymi niespodziankami.
Popołudnia z cyklem „Bajkowa Scena” to często pierwsze spotkanie młodych widzów z teatrem i muzyką - pierwsze spektakle, pierwsze koncerty, pierwsze emocje przeżywane wspólnie z bohaterami na scenie. Te wydarzenia mają wyjątkowy charakter: aktorzy, scenografia i widzowie znajdują się blisko siebie, dosłownie na wyciągnięcie ręki, dzieląc jedną przestrzeń i radość wspólnego bycia. To teatr, który wciąga, angażuje i pozwala każdemu poczuć się częścią magicznej opowieści, a nawet… aktorem czy reżyserem - o wydarzeniu mówią organizatorzy.
10 lipca 2025, 17.00
Jaś i Małgosia, Teatr Lalek Bajka
Historia Jasia i Małgosi, którzy trafiają do chatki Baby Jagi. Czy dzieci znajdą sposób, by przechytrzyć złą czarownicę? A dla małego widza to nauka o zaletach aktywności fizycznej i wzajemnej pomocy. Na scenie zobaczymy cztery odsłony scenografii: chatę Drwala, las i domek Baby Jagi, oryginalną muzykę i duże, ręcznie robione kukiełki. W obsadzie Jaś, Małgosia, Drwal, Drwalowa, Baba Jaga, Wilk, Kózka, Lisek, Myszka i Dziadek jako narrator. Dodatkowa atrakcja to spotkanie z aktorami i możliwość obejrzenia kukiełek po spektaklu.
24 lipca 2025, 17.00
Bajka do zjedzenia, Teatr TAK
„Bajka do zjedzenia” to interaktywna opowieść [z elementami języka angielskiego] o tym, co warto jeść, a czego się wystrzegać. Pod szatą dowcipnej fabuły ukrytych jest wiele ważnych zasad dotyczących prawidłowego żywienia. Posiłkując się najnowszą piramidą żywienia, w prosty i przyjemny sposób bohaterowie spektaklu przekonają dzieci, dlaczego cukier jest zły, czy podjadanie jest zdrowe, jakie moce mają warzywa i owoce i dlaczego tak ważny jest ruch. Akcja dzieje się we śnie. W pokoju śpiącego Kalorka dzieją się nadzwyczajne rzeczy. Pan Cukier kusi słodyczami, Superwitamina rozdaje witaminowe moce i zabiera dzieci na wojnę z Cukrem, kucharz gotuje jarzynową zupę, żongluje czapkami, dzwonkami i pytaniami, a Kulturka Fizyczna zaraża ruchem wszystkie super dzieci.
7 sierpnia 2025, 17.00
Dźwiękoludki (koncert), PRYM ART Patrycja Wajs
Koncert „Dźwiękoludki” - program artystyczny dla dzieci. To żywiołowe show w wykonaniu trójki wokalistów w pięknych, wielobarwnych strojach. W repertuarze dobrze znane przeboje w niecodziennych i oryginalnych aranżacjach. A wszystko w pięknej oprawie. „Stary Niedźwiedź” w rytmie reggae, „Kundel Bury” w rytmie swing, „Ogórek, ogórek” na rockowo i wiele innych muzycznych niespodzianek czeka zarówno na najmłodszych, jak i na tych starszych.
28 sierpnia 2025, 17.00
Granie na straganie, Teatr Kultureska
„Granie na straganie” to interaktywny witaminowy koncert dla dzieci. Mali widzowie wezmą udział w wyjątkowym show, które zorganizują dla nich warzywa i owoce. Zainspirowani wierszem Brzechwy uosobiliśmy Brokuła, Cytrynę i Poziomkę, które w naszym spektaklu, borykać się będą z tematami bliskimi współczesnym dzieciom. Każde z nich poszukuje swojej wartości, ucieka w świat fantazji i kreatywnie się bawi. Dzieci będą mogły przejrzeć się w naszych bohaterach, jak w lustrze i dowiedzieć się, że „wszystko, co naturalne musi być nieidealne”. W spektaklu aktorzy śpiewają na żywo i grają na instrumentach.
WARSZTATY BALETOWE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno, woj. podkarpackie
Terminy: I tura 30 czerwca - 4 lipca 2025; II tura 25 - 29 sierpnia 2025
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza dzieci i młodzież na letnie warsztaty baletowe, będące okazją do poznania podstaw techniki tańca klasycznego, pracy nad choreografią oraz funkcjonowania zespołu artystycznego. Uczestnicy będą mieli możliwość wejścia w świat baletu, odkrycia jego języka i estetyki, a także doświadczenia atmosfery towarzyszącej przygotowaniom do spektakli. Warsztaty odbywać się będą w dwóch niezależnych od siebie turach 30 czerwca - 4 lipca 2025 oraz 25 - 29 sierpnia 2025.
Zajęcia kierowane są do osób rozpoczynających swoją przygodę z tańcem klasycznym, jak i tych, które mają już za sobą pierwsze kroki sceniczne. Warsztaty można potraktować jako niezależne zajęcia wakacyjne, formę aktywnego spędzenia czasu w kontakcie ze sztuką lub jako wstęp do regularnych prób Grup baletowych działających w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.
Zajęcia prowadzone będą przez Monikę Wagę – instruktorkę i choreografkę z wieloletnim doświadczeniem, pracującą na co dzień z Grupami baletowymi RCKP. Lekcje odbywać się będą w profesjonalnych salach tanecznych, z podziałem na trzy grupy wiekowe. Każda z grup będzie pracować w dostosowanym do wieku i umiejętności tempie, a zajęcia będą obejmować ćwiczenia przy drążku, naukę pozycji, pracy na środku sali, skoków, obrotów czy krótkich układów choreograficznych.
Warsztaty to również przestrzeń rozwoju – zarówno technicznego, jak i emocjonalnego. Uczestnicy nauczą się nie tylko ruchu i pracy z muzyką, ale też koncentracji, systematyczności i działania w grupie. Elementy sceniczne obecne w strukturze zajęć – jak praca nad wyrazem artystycznym, interpretacją ruchu czy współpraca w ramach układu tanecznego – pozwolą poczuć atmosferę pracy nad spektaklem.
W poprzednich latach, w ramach sezonów artystycznych i letnich warsztatów, powstały w Krośnie pełne barw, ruchu i emocji widowiska baletowe inspirowane klasycznymi i współczesnymi baśniami, m.in.: „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Jaś i Małgosia”, „Kopciuszek”, „Tajemniczy Ogród”, „Królewna Śnieżka” czy „Jezioro łabędzie”. Letnie warsztaty są okazją do zapoznania się z częścią tego procesu twórczego.
Zajęcia mogą stanowić punkt wyjścia do dalszej pracy w ramach Grup baletowych RCKP, które przez cały sezon przygotowują premierowe spektakle baletowe. Dla dzieci i młodzieży jest to nie tylko forma artystycznej ekspresji, ale także droga do rozwijania pasji, budowania wrażliwości i relacji z rówieśnikami. Wielu uczestników warsztatów pozostaje z zespołem na dłużej, podejmując regularną pracę artystyczną w trakcie roku szkolnego.
Warsztaty w terminie 30 czerwca - 4 lipca 2025
Grupa 1 (dzieci od 6 do 9 lat): godzina 9.00-10.30
Grupa 2 (dzieci i młodzież od 10 do 15 lat): godzina 10.30-12.00
Grupa 3 (młodzież od 15 od 18 lat): godzina 12.00-13.30
Warsztaty w terminie 25 - 29 sierpnia 2025
Grupa 1 (dzieci od 6 do 9 lat): godzina 9.00-10.30
Grupa 2 (dzieci i młodzież od 10 do 15 lat): godzina 10.30-12.00
Grupa 3 (młodzież od 15 od 18 lat): godzina 12.00-13.30
Zapisy (I i II tura):
* w przypadku potrzeby wystawienia faktury prosimy o kontakt z kasą biletową przed dokonaniem zakupu biletu
* zapisy: po zakupie biletu prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.rckp.krosno.pl lub bezpośrednio: https://forms.gle/kgg3zsAipmLGCxSB8 (I tura) / https://forms.gle/dhZ6cTu2o9GKxbGk8 (II tura)
* zajęcia w obydwu turach odbywają się od siebie niezależnie. Można dołączyć do zajęć w ramach pierwszej lub drugiej tury lub też do obydwu tur
* w przypadku uczestników Grup baletowych (uczęszczających już na zajęcia) zachęcamy do wyboru grupy warsztatowej zgodnie z wiekiem i aktualnym podziałem zajęciowym: grupa 1 (6-9 lat) – Grupy baletowe: 3 i 4; grupa 2 (10-15 lat) – Grupa baletowa: 2; grupa 3 (15-18 lat) – Grupa baletowa: 1
Koszt warsztatów: 100 zł / jedna tura, tj. 5 dni warsztatów
Szczegółów udziela instruktorka zajęć: Monika Waga, tel. 507 117 541
Grupy baletowe RCKP
Grupy baletowe to zespół taneczny działający w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Tworzy go blisko 80 tancerek, które pracują w czterech grupach - zróżnicowanych pod względem wieku oraz doświadczenia scenicznego. Zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu, a ich rytm podporządkowany jest planowanej premierze baletowej, nad którą zespół pracuje przez cały sezon. Instruktorką i choreografką zespołu jest Monika Waga, która prowadzi zajęcia w oparciu o metodykę pedagogiczną Agrypiny Waganowej - klasyczną szkołę baletu, znaną z dbałości o technikę, estetykę ruchu i rozwój młodego tancerza w harmonii z jego możliwościami. Proces pracy nad spektaklem przypomina funkcjonowanie profesjonalnego teatru: odbywają się regularne próby w salach tanecznych i na scenie, rozdzielane są role, powstaje scenografia, szyte są kostiumy, a w działania zespołu włączają się realizatorzy światła i dźwięku.
Grupy baletowe sięgają po klasyczne i współczesne baśnie, tworząc pełne magii i obrazów spektakle oparte na technice tańca klasycznego. W ostatnich latach zespół zaprezentował m.in. „Kopciuszka”, „Jak znaleźć prawdziwą księżniczkę”, „Piotrusia Pana”, „Jasia i Małgosię”, „Tajemniczy Ogród” i „Królewnę Śnieżkę”. W tym sezonie Grupy baletowe sięgają po jeden z największych tytułów baletowego repertuaru - „Jezioro łabędzie”, dostosowując go do potrzeb młodego zespołu, ale z zachowaniem klimatu klasycznej baśni i wysokiego poziomu wykonania.
ETNOCENTRUM ZIEMI KROŚNIEŃSKIEJ
- Warsztaty wakacyjne dla dzieci – 5 turnusów wypełnionych warsztatami wakacyjnymi dla dzieci w wieku 7-14 lat. Podczas każdego 4-dniowego turnusu odbywają się warsztaty kulinarne, rękodzielnicze, oraz animacje – gry i zabawy po dawnemu.
- Warsztaty są odpłatne: 260 zł/osoba/1 turnus. Warsztaty wakacyjne odbędą się w miesiącu lipcu.
Aby dokonać zapisu na warsztaty należy wypełnić formularz oraz uiścić zapłatę. Szczegóły
- Pracownia rękodzieła tradycyjnego dla rodzin z dziećmi – to okazja by zespół rodzic/opiekun dorosły i dziecko wykonali wspólnie pracę w technice tradycyjnej, inspirowaną ludowością i dawnymi czasami. W sobotnie popołudnia w Sali warsztatowej Etnocentrum będzie czekał instruktor, który zaproponuje technikę oraz przedmiot do wykonania tj.: dekorację do domu, pamiątkę z Krosna itp., a uczestnicy zajmą się jej wytworzeniem. Koszt: 35 zł/ bilet łączony: 1 dorosły + 1 dziecko. W cenie biletu zawierają się niezbędne materiały. Zajęcia w ramach pracowni odbywać się będą zwyczajowo w soboty w lipcu i sierpniu, początek o 16:00.
- Wakacyjne pracownie rękodzielnicze dla dorosłych – dla dorosłych w trakcie wakacji w Etnocentrum odbywać się będą dwie pracownie rękodzielnicze. W lipcu: pracownia snycerska oraz pracownia zielarska.
Warsztaty są odpłatne: 150 zł/osoba/ karnet na 4 spotkania. Warsztaty odbywać się będą w piątki zgodnie z harmonogramem. Start zajęć jest równoległy tj. 17:00.
- Wystawa czasowa rękodzieła stworzonego w Pracowni dla seniorów - wernisaż 11 lipca, godz. 17:00. Wystawa będzie prezentacją bogatego zbioru przedmiotów, dekoracji, ozdób, biżuterii które w całości wykonały uczestniczki Pracowni dla seniora. Pracownia działa od października 2024 roku, instruktorami są pracownicy Etnocentrum, a uczestnikami osoby powyżej 60 roku życia. Podczas zajęć wykonywam są przedmioty w stylu tradycyjnym, inspirowane motywami ludowymi.
Czas trwania – 11 lipca – 24 sierpnia 2025. Zwiedzanie jest bezpłatne, w godzinach funkcjonowania Etnocentrum.
- Bezpłatne zajęcia dla młodzieży w ramach projektu „Ty też potrafisz! – szczegółowa oferta w opracowaniu. Termin odbywania się warsztatów: sierpień.
To jednak nie wszystkie wydarzenia i atrakcje, jakie krośnieńskie jednostki przygotowały na tegoroczne wakacje. Prace nad kolejnymi propozycjami wciąż trwają, a nowe inicjatywy będą sukcesywnie ogłaszane. Zachęcamy do śledzenia aktualności i korzystania z wakacyjnej oferty – lato w Krośnie zapowiada się naprawdę ciekawie!